Gunta, Ginta, Gunda

Saderināšanās gredzeni

Saderināšanās gredzens ir zīme, kas apliecina, ka cilvēki, kas šādu gredzenu nēsā, plāno apprecēties. Dažās valstīs saderināšanās gredzenu pirkstā liek abi – topošais vīrs un sieva, dažās (arī Latvijā) to vīrietis dāvā savai izredzētajai bildināšanas brīdī.

Tā ir kā oficiāla vienošanās, ka pāris paredzamā nākotnē precēsies. Gredzena apaļā forma nav nejaušība – aplis simbolizē perfekto formu, vienotību, mūžību un tādējādi atbilst laulību filozofijai.

 

Gadsimtiem sena tradīcija

Saderināšanās gredzenu tradīcija ir tikpat sena kā saderināšanās vēsture – kopš 13. gadsimta Romas, kur tika paziņots, ka pāriem, kas vēlas laulāties, ilgāku laiku pirms tam ir jānēsā saderināšanās gredzens. Tā laika gredzeni bija vienkārši – kā stīpiņa, jau tolaik saderināšanās gredzena izvēle bija atkarīga arī no ģimenes materiālā stāvokļa – varēja nēsāt gan vara, gan sudraba vai zelta gredzenu. Citi avoti gan vēsta, ka viens no sākotnējiem saderināšanās simboliem bija aproce, kas varēja būt gatavota no salmiem, ādas, vīteņaugiem vai koku zariņiem. Latviešu tautasdziesmās gredzens pazīstams kā rotas lieta, greznuma priekšmets, kas saista uzmanību ne tikai ar dārgo metālu, bet arī ar krāšņo formu, tādā veidā pauzdams valkātājas bagātību.

 

Pieprasītākie un populārākie - briljanta saderināšanās bredzeni

Pāri saderināšanās gredzenu izvēlas kopā, jo tā ir vienkāršāk iegūt pārliecību, ka iegādātā rota ne tikai labi derēs, bet atbildīs arī nēsātājas gaumei. Citādi un pavisam īpaši ir gadījumi, kad saderināšanās gredzens tiek pārmantots paaudzēs.

Viens no pirmajiem jautājumiem, kas jāizlemj – no kāda materiāla vēlaties gredzenu? Katram cilvēkam ir gan sava gaume, gan stils, kas parasti attiecināms arī uz rotām, arī saderināšanās gredzenam vajadzētu šajā kopējā ansamblī iekļauties. Protams, būtiskas ir arī finansiālās iespējas, taču speciālisti rosina neieciklēties uz gredzena cenu vien, jo būtiskāka ir šīs rotas simboliskā nozīme un pats bildinājums. Protams, dārgāks un kvalitatīvāks gredzens kalpos ilgstošais piemiņai par šo saderināšanās laiku.

Pieprasītākie un populārākie esot briljanta saderināšanās gredzeni, taču vēlams izvēlēties individuālu gredzenu, kas simbolizē attiecību unikalitāti, tāpēc pieņemams ir jebkurš dārgakmenis (var iztikt arī pavisam bez tā), tāpat arī gredzena virsmā var būt dažādi gravējumi, simboli, lieliski, ja tiem konkrētā pāra stāstā ir kāda īpaša nozīme. Materiālus un akmeņus iespējams arī kombinēt.

Jāatceras, ka saderināšanās gredzenu valkā uz tā paša pirksta, uz kura būs laulības gredzens – labās rokas zeltneša. Laulību ceremonijas laikā to noņem un pārliek uz otras rokas, bet pēc tam var vilkt arī virs laulības gredzena un nēsāt abus gredzenus vienā pirkstā. Ja tomēr saderināšanās laikā pāris saprot, ka kopīga nākotne viņiem nebūs un kāzas nenotiks, ir pieņemts, ka sieviete saderināšanās gredzenu atgriež vīrietim atpakaļ, taču nereti ir arī gadījumi, kad gredzens tiek uzskatīts par dāvanu, kas sievietei paliek neatkarīgi no pāra tālākajiem plāniem.

 

Saderināšanās gredzena izvēles kritēriji

Skaidrs, ka juvelieru un salonu, kuros nopērkami gredzeni ir daudz. Vieglāk būs izvēlēties savējo (speciālistu, salonu, veikalu), ja vadīsieties pēc dažiem speciālistu ieteikumiem:

• Izlemiet, vai pirksiet jau gatavu gredzenu no veikala plaukta vai pasūtīsiet individuālu, tieši sev veidotu!

• Ja gredzenā būs dārgakmeņi, izvēlieties to formu - tas ietekmē gan vizuālo iespaidu gan valkāšanas ērtumu!

• Jāizlemj, cik dārgakmeņu būs gredzenā, tas noteikts arī izmaksas un vizuālo efektu, taču būtiski ir vadīties pēc valkātājas gaumes! Ja līgavainis gredzenu pirkt dodas viens, būs drošāk, ja līdzi atnāks līgavas draudzene, māsa vai māte, tas varētu atvieglot izvēli.

• Ļoti būtiska ir pareiza gredzena izmēra izvēle! Dzirdēti stāsti par vīriešiem, kuri slepus „aizņemas” sievietes gredzenu, lai to nomērītu vai paņemtu līdzi pie juveliera. Īpaši vērīgiem jābūt, ja gredzenu pasūtat ārzemēs vai interneta veikalā, jo izmēru apzīmējumi var atšķirties.

• Ja iegādājieties dārgu gredzenu, pārliecinieties par tā kvalitāti! Dārgmetālam iekšpusē jābūt iespiestai informācijai par ražotāju, kas apliecina tā atbildību, un provei. Ja rodas šaubas, kvalitāti var pārbaudīt pie juveliera. Ieteicams saglabāt čekus!

• Ja būtisks ir laiks un gredzens netiek pirkts uzreiz no plaukta, jānoskaidro piegādes laiks un nosacījumi!

Līdzīgie raksti