Aleksis, Aleksejs

Purvīša balvas 2023 laureāte – Ance Eikena

Iegūstot starptautiskas žūrijas visaugstāko novērtējumu, astoto Purvīša balvu saņem māksliniece Ance Eikena, informēja LNMM pārstāvji.

Purvīša balvas 2023 ieguvēju žūrijas vārdā šovakar svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce un muzeja patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.

Ance Eikena tika nominēta un finālā pēc ekspertu vērtējuma virzīta par personālizstādi “Dievs Tēvs Debesīs” mākslas telpā “Brīvība” (10.12.2021.–08.01.2022.). Līdz ar šo apbalvojumu māksliniece iegūst arī vērienīgo naudas balvu – 28 500 EUR (pirms nodokļu nomaksas).

Astotās Purvīša balvas laureātu noteica starptautiska žūrija septiņu cilvēku sastāvā, izvērtējot visu sešu finālistu – Evelīnas Deičmanes, Ances Eikenas, Kristapa Epnera, Daigas Grantiņas, Darjas Meļņikovas, Evitas Vasiļjevas un Kaspara Groševa – darbus kopizstādē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Žūrijā strādāja mākslas zinātniece, LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, mākslas teorētiķis un kurators, Nationalgalerie – 17 Berlīnes muzeju apvienības direktors (2008–2020) Udo Kitelmans (Udo Kittelmann), kurators un mākslas kritiķis, KW Laikmetīgās mākslas institūta (Berlīne) direktors Krists Greitheisens (Krist Gruijthuijsen), Prāgas Kunsthalles direktore Ivana Gosena (Ivana Goossen), galerists, “Galerie Nagel Draxler” līdzīpašnieks Kristians Nāgels (Christian Nagel) un “Vartai” galerijas (Lietuva) radošā direktore Laura Rutkute. Žūrija lēmumu pieņēma balsojot, un uzvarētājs tika noteikts ar pārliecinošu balsu vairākumu.

“Darbs žūrijā nebija vienkāršs. Bija patiešām interesanti skatīt kandidātu darbus klātienē. Ances Eikenas “Dievs Tēvs Debesīs” uzrunā ar to, kas šis ir stāsts par humānismu un ne tik daudz par mākslas darba estētiku. Tā naratīvs sniedzas ārpus mākslas pasaules, tā nospiedums ir daudzos no mums. Viņas darbā, viņas attieksmē, izteiksmē ir jūtams zināms naivums, bet naivums tā labākajā nozīmē. Viņas naivums ir viņas spēks, viņas ticība savam radošumam un radošumam vispār – to var just un redzēt. Darbu pat nav jāsaprot, tas runā pats par sevi. Ļoti spēcīgi un emocionāli. Tas ir arī stāsts par ķermenisko un domāšanas pieredzi. Tā ir mācību stunda par veidu, kā rast mieru. Tas apliecina, ka mums vairāk jāuzticas māksliniekiem. Kam mūsdienās var uzticēties? Vienmēr var uzticēties māksliniekiem. Un šis konkrētais darbs atklāj patiesību. Patiesību par mūsu dzīvi un laiku,” saka žūrijas pārstāvis Udo Kitelmans.

Purvīša balvas 2023 kandidātu darbu izstāde apmeklētājiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē būs atvērta līdz 11. jūnijam. Izstādes kuratore ir Daiga Rudzāte, ekspozīcijas dizainu veidojis Martins Vizbulis.

Šogad trešo reizi Purvīša balvas vēsturē tika pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā, ko saņēma tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere (1939) – par mākslinieciskās kvalitātēs augstvērtīgu, spēcīgu un radošas enerģijas piepildītu sniegumu tekstilmākslā vairāk nekā pusgadsimta garumā, eksperimentējot un ļaujoties inovatīviem risinājumiem, tādējādi apliecinot materiāla daudzveidīgās iespējas mākslinieciskās idejas radīšanā sava laika kontekstā. Līdz ar godalgu Edīte Pauls-Vīgnere saņem arī naudas prēmiju – 10 000 EUR (pēc nodokļu nomaksas).

“Edītes Pauls-Vīgneres daiļrades pētnieki mēdz vilkt paralēles ar divām viņas laikabiedrēm – izcilām tekstilmākslas novatorēm Magdalēnu Abakanoviču (Magdalena Abakanowicz, 1930–2017, Polija) un Šeilu Hiksu (Sheila Hicks, 1934, ASV). Nenoliedzami šīm trim māksliniecēm ir savi metafiziskie saskares punkti, viņas vieno fanātiska pašatdeve radošajam procesam, drosme eksperimentēt un pārvarēt ierastās robežas, bet katra no viņām ir pastāvīga spoža zvaigzne mākslas universā. Mums Latvijā tā ir Edīte Pauls-Vīgnere. Mēs lepojamies!” tā Purvīša balvas 2023 katalogā raksta mākslas zinātniece, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

No 9. līdz 24. maijam vadošajā ziņu medijā “Delfi” norisinājās Purvīša balvas 2023 publikas balsojums, ļaujot skatītājiem noteikt savu simpātiju no ekspertu izvirzītajiem sešiem finālistiem. “Delfi” galvenais redaktors Filips Lastovskis skatītāju vārdā balvu pasniedza Ancei Eikenai.

“”Delfi” lasītāji ir saskatījuši drosmi un jutuši līdzi tam, kā tik personisku pieredzi pārvērst mākslas darbā, kas trausli, bet vienlaikus dzelžaini atklāti spēj izgaismot milzīgu sociālo problēmu Latvijā. Tas kopumā ir apbrīnojams gaišums, kas nāk no autores, spējot skart tik smagu un traumatisku tēmu kā alkoholisms. Ārpus autores prasmes uzrunāt, darbs sniedz būtisku vēstījumu, ka ir cerība, jo daļa no instalācijas ir viņas tēva dienasgrāmatas no ārstniecības iestādes. Tātad tas ir arī cerības elements par ārstēšanos, kas daudzās ģimenēs nav pašsaprotami,” pasniedzot balvu teica Filips Lastovskis.

Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas jaunrades izvērtēšanu, jau tagad darbu sākusi devītās Purvīša balvas 2025 neatkarīgo ekspertu grupa, kurā no šī gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. decembrim regulāri izvirzīs nominantus apbalvojumam. Ekspertu grupā strādā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja Arta Vārpa (grupas darba vadītāja), kuratore, mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektore studiju darbā Antra Priede, Centrālās un Austrumeiropas eksperte Modernās mākslas muzejā Ņujorkā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra kuratore Inga Lāce, fonda “Mākslai vajag telpu” vadītāja Katrīna Jaunupe, mākslas kolekcionārs, kurators, biedrības “Latvijas kultūras projekti” direktors Māris Vītols.

Līdzīgie raksti