Gunta, Ginta, Gunda

Pieci padomi, kā sagatavot ķermeni pavasarim

Pavasara tuvums lielai daļai sabiedrības nāk ar vēlmi ātrāk nolikt plauktā ne vien smagos ziemas mēteļus, bet arī iegūt jaunas enerģijas rezerves un tikt vaļā no pāris liekiem kilogramiem, lai silto laiku un pludmales sezonu sagaidītu iespējami labākā formā. Uztura speciāliste Jevgēnija Jansone piedāvā padomus, kā pavasarim gatavoties gudri un pārdomāti.

Saglabājiet mieru un pieņemiet sevi!

Lai arī šis padoms pirmajā brīdī var šķist absurds, tieši tas slēpj lielāko daļu veiksmes un izdošanās! Pašos pamatos šī, protams, ir tēma, kur padomi jādod psihologam, taču tas ir ļoti svarīgi arī, raugoties no veselīga uztura pozīcijām. Daudzi, gatavojoties pavasarim, grib “no pirmdienas” uzsākt jaunas diētas, sportot, tērēt naudu detox terapijām un citām radošām aktivitātēm, taču neviena diēta (uztura plāns/sistēma vai kā nu kurš nosauc ēšanas ierobežojumus ar mērķi ātri samazināt svaru) nedos ilglaicīgu efektu.

Tā vietā labāk ieklausieties savā ķermenī, kas pats pateiks priekšā, kas tam vajadzīgs. Liela daļa cilvēku atzīst - pavasarī tiem gribas ēst mazāk, biežāk izvēlēties svaigus zaļumus, atturēties no trekniem un sātīgiem ēdieniem – tieši šis arī būs pareizais ceļš, kas jāiet, lai vasaru sagaidītu iespējami labākā formā!  Nešokējiet savu ķermeni ar striktām uztura pārmaiņām, bet palutiniet tieši ar to, ko organisms vēlas visvairāk – ķermenis Jums atmaksās ar labu pašsajūtu un veselīgu izskatu!

Baudiet jauno ražu un dārzeņus!

Lai arī Latvijā par siltās vasaras tuvošanos pagaidām liecina vienīgi garākas dienas un pirmie sniegpulkstenīši, citviet pasaulē jau ir tik silts un saulains laiks, ka sākusi gatavoties pirmā raža – veikalu plauktos ir atrodami aromātiski zaļumi, salāti, jaunie kāposti, burkāni un citi dārzeņi! Ir vērts atmest mītu, ka šie produkti ir “mākslīgi izdzīti”, nav kvalitatīvi, ir pilni ar pesticīdiem, jo valstīs, no kurām  tie tiek ievesti, laikapstākļi jau šobrīd ir tādi, lai  dārzeņi nogatavotos labi un kvalitatīvi arī bez papildus stimulantiem. Protams, nevajag aizmirst arī mūsu pašu vietējos rudens dārzeņus, kas arī pavasarī vēl arvien ir kvalitatīvi un uzturvielām bagāti!

Ievērojiet mērenību!

Mērenība ir ļoti svarīga vērtība, veidojot veselīga uztura paradumus. Diemžēl te noteikti nederēs daudziem bērnībā iemācītais princips “šķīvis jāizēd tukšs” – ēdot, pirmkārt, jārūpējas par savu veselību, nevis šķīvja vizuālo izskatu, tāpēc ēdiet tikai tik daudz, cik organismam tiešām nepieciešams un pārtrauciet ēšanu tad, kad jūtaties paēdis! Lai arī sākotnēji šķiet, ka viena lieka karote ēdienreizē tukša šķīvja vārdā neko pāri nenodarīs, ja šāds princips atkārtojas katru reizi, dienas laikā var apēst pat veselu porciju lieka ēdiena, kas, protams, uzkrāsies Jūsu ķermenī! Pamēģiniet ēst apzināti, lēni un apstāties tieši tad, kad organisms jūtas paēdis. Būsiet pārsteigts, cik maz ēdiena patiesībā mums ir vajadzīgs, lai paēstu!

Uzticieties organisma paša detoksikācijas spējām!

Neuzķerieties uz internetā vai citur piedāvātām programmām, kas apsola organisma attīrīšanos – maģiski veselīgu tēju dzeršana, sulu kūres, nepamatota atteikšanās no gaļas/zivīm/olām u.c. produktiem. Ja ķermenim ir funkcionējošās aknas, nieres un plaušas, viņš katru dienu pats perfekti tiek galā ar attīrīšanos, un tam nemaz nav vajadzīgi papildus stimuli, lai to veiktu! Jā, protams, vairākas attīrīšanās receptes ir veselīgas – nebūs jau slikti, ja katru dienu dzersim selerijas sulu, bet nekādu attīrīšanu tā neveiks. Arī farmācijas industrijā piedāvātās detox tabletes un tinktūras, diemžēl, ātrāk iztīrīs mūsu maciņus, nevis organismu. Ja tiešām vēlaties patiesi palīdzēt ķermenim uzturēt labāku vielmaiņu – atcerieties par parasto ūdeni – turiet ūdens pudeli visur, kur dodaties (somā, mašīnā, bērnu ratiņos u. c.) un dzeriet regulāri!

Kustieties!

Izteicienam "kustība ir dzīvība" ir zinātnisks pamatojums. Cilvēka ķermenis ir radīts fiziskām aktivitātēm un tām ir tik daudz pozitīvo efektu, ka jums pietrūktu spēka visu to izlasīt! Lai fiziskās aktivitātes sniegtu pozitīvu efektu, nav katru dienu jāsvīst sporta zālē – atrodiet tādu aktivitāšu veidu, kas sniegs prieku un gandarījumu – kādam tās būs garākas pastaigas vai pastaigas ātrākā tempā, kas pavasara un vasaras laikā dos dubultpozitīvu efektu, jo no saules stariem uzņemsiet arī vērtīgo D vitamīnu, kādam – dejošana vai sporta spēles, kādam – skriešana, peldēšana vai nodarbības sporta zālē. Atrodiet savu un diezgan ātri ievērosiet kā uzlabojas pašsajūta un garastāvoklis!

Pavasaris un vasara nav ārkārtējs periods, kam īpaši jāgatavojas – tie atnāks un aizies, taču, mainot savus paradumus, jūs varat parūpēties par labu pašsajūtu un veselīgu uzturu visi gada garumā, un tas būs daudz vērtīgāk par īslaicīgu notievēšanu vai kampaņveidīgiem ēšanas ierobežojumiem!

Līdzīgie raksti