Aleksis, Aleksejs

Lieldienu svētku galda noformējums pavasara noskaņās. FOTO

Lai Lieldienu gatavotais mielasts tiktu pienācīgi novērtēts, vērts padomāt par elegantu, bet tai pat laikā vienkāršu galda klājumu, kas izcels pašu galveno – ēdienu. Nevienam nav noslēpums, ka veiksmīgs noformējums, kurā par it visu ir padomāts, prasa bezgala daudz laika un pūļu ne tikai izstrādei, bet arī klāšanai.

Lai apvienotu gaumīgo ar tradicionālo, vienkāršo ar gana pārdomāto, piedāvājam smelties iedvesmu tematiskam Lieldienu galda klājumam, kas būs pa spēkam ikvienam un radīs jūsmājās īpašu svētku gaisotni.

Askētiskais stils

Aizvien lielāku popularitāti Eiropā, tostarp arī Latvijā, iemanto minimālisms jeb skandināvu stils. Lieldienu galda klājums, kurā ieturētas tīras līnijas un askētiski dekori, izskatīsies vienlaikus glīti un pārdomāti, turklāt arī atbilstoši svētku tematikai. Viena no būtiskākajām lietām, kas jāņem vērā, veidojot galda klājumu skandināvu stilā, ir samērā šaura krāsu gamma – dominējošā no tām ir baltā, bet atsevišķos elementos var uzsvērt arī zaļu, pelēku vai sudrabkrāsu. Ļoti eleganti izskatīsies maigas krāsu pārejas, piemēram, balti trauki uz bāli zaļa galdauta, pelēkas vai bēšas sveces un vienkrāsainas auduma salvetes. Kā galvenos dekorus, var izmantot jau iepriekš minētās sveces stikla traukos vai lielos svečturos, grieztos ziedus vai telpaugus.

Eleganti modernais stils

Modernisma un atturīguma piekritējiem lielisks risinājums būs galda klājums, kurā attēloti mūsdienīgi elementi un ģeometriski dekori, gludas virsmas, kā arī ļoti šaurs krāsu diapazons. Ja vēl minimālismā bija pieļaujams galdauts, tad modernismā tas ir pilnīgi lieks. Galvenie akcenti būtu jāliek uz melnu, tumši brūnu vai pelēku, baltu un nedaudz zaļu krāsu. Gaužām veiksmīgu efektu var panākt ar kupliem vai sevišķi spilgtiem telpaugiem, piemēram, bonsai kociņiem, tāpat arī modernām lampām. Atbilstoši Lieldienām uz galda var novietot dažādus svētku rotājumus, kā, piemēram, pūpola zarus, olas sudrabkrāsā un pavasara ziedus.

Mājīgais stils

Tiem, kam neiet pie sirds nedz minimālisms, nedz modernisms, piedāvājam aizlienēties ideju par omulīgu, gaišu un nedaudz tradicionālāku galda klājumu. Galvenie akcenti būtu jāietur lillā (vai citā maigā tonī pēc izvēles), gaiši brūnā, baltā, kā arī zelta krāsā. Lieliski izskatīsies balti vai apgleznoti šķīvji ar ēdampiederumiem zelta krāsā, stikla glāzēm un auduma salvetēm. Teicams galda rotājums būs griezti ceriņi vai hiacintes stikla vāzē, kā arī sveces. Ja ir vēlme svētku gaisotni padarīt īpašāku, vērā ņemama doma ir uz katra ciemiņa šķīvja novietot salveti, kurā ietīta apgleznota ola. Akcentus var likt arī uz pūpola zariem vai citiem Jūsu iemīļotiem Lieldienu rotājumiem.

Pavasarīgais stils

Sevišķiem saules, gaišuma un pavasara cienītājiem vērts pamēģināt nedaudz brīvāku un ierastāku galda klājumu. Pamattoņi, kurus vēlams iekļaut noformējumā, ir balts, gaiši zaļš, brūns un bēšs. Kā jau noprotams, minētās krāsas ir sastopamas brīvā dabā, tādēļ arī galda rotājumiem būtu jābūt pēc iespējas tradicionālākiem. Lielisks risinājums ir vāzē ielikts zars, no kura diedziņos nokarājas baltas olas. Lai klājumu padarītu vizuāli siltāku, vēlams gaišs galdauts maigi zaļā, dzeltenā vai bēšā tonī. Traukiem vislabākajā gadījumā jābūt vienkrāsainiem vai baltiem ar atsevišķām apgleznotām detaļām.

Līdzīgie raksti