Emīlija

Padomi, kā izvēlēties uzvalku kāzām

Bieži vien, gatavojoties kāzām, visvairāk laika aizrit, piemeklējot īsto un vienīgo kleitu līgavai, turpretī līgavainis pavisam nepamatoti tiek aizmirsts. Tomēr jāpiemin, ka izvēlēties pareizo tērpu kāzām ir būtiski tiklab līgavai, kā līgavainim, lai no plašā uzvalku un smokingu klāsta pieskaņotu sev piemērotāko gan ķermeņa uzbūves, gan arī gaumes ziņā.

Lai līgavaiņa tērpa meklējumi noritētu ātrāk un veiksmīgāk, piedāvājam nelielu pārskatu par piedāvājumiem un etiķeti, kā arī pāris padomus, kas ļaus līgavainim kāzu dienā izskatīties nevainojami.

Uzvalks, smokings vai fraka?

Visu pirmām kārtām jāsaprot, kurš no kāzu ietērpiem – uzvalks, smokings vai fraka – jūsu gadījumā derēs vislabāk. Lai arī tie visi uzskatāmi par formāliem kāzu uzvalkiem, to izvēli ietekmē vairāki faktori.

Fraka

Fraka tiek uzskatīta par pašu formālāko līgavaiņa tērpu, kas par atbilstošu uzskatāms tikai ārkārtīgi formālos kāzu pasākumos – kāzās, kur jāievēro ļoti stingra etiķete, vai kas ir pat karaliskā līmenī.

Smokings

Smokings uzskatāms par īsta džentelmeņa izvēli, un etiķetes ziņā ir pakāpi augstāks par uzvalku. Izvēloties smokingu, jāatceras, ka obligāta šī tērpa sastāvdaļa balts smokinga krekls, auduma josta, kā arī tauriņš. Klasisks risinājums ir melns smokings, taču teorētiski tie var būt arī citās krāsās.

Par smokinga žaketi uzskatāma vienrindas žakete ar vienu līdz piecām pogām, kuras izvietotas viena zem otras. Būtiska detaļa, kas to atšķir no parastās žaketes, ir zīda atlasa pārklāti atloki, kas piedod tērpam īpašu spožumu. Vadoties pēc gaumes, smokingam var izvēlēties vienu no trīs veida atlokiem: šalles, ķīļa vai smailes.

Tāpat kā pašam smokingam, arī tā kreklam ir gaužām liela nozīme – visu pirmām kārtām jau kvalitātei, tad atbilstībai pārējam apģērbam un gaumei. Smokinga krekliem mēdz būt divu veidu apkaklītes: ar parasto krāgu vai ļipiņām. Kas attiecas uz pogām, daudz smalkāku un formālāku iespaidu var iegūt, izvēloties kreklu ar ne vien aproču, bet arī kakla pogām.

Smokinga bikses ir bez atlokiem, un visu bikšu garumā pa ārējo vīli ir zīda atlasa ielaidums. Izvēloties ķermeņa uzbūvei piemērotākās smokinga bikses, jāņem vērā, ka slaidākiem vīriešiem vēlams izvēlēties bikses ar gludu jostas vietu, savukārt pilnīgākiem – bikses ar ielocēm jostas vietā.

Pie smokinga pieņemts valkāt zīda, tafta, samta vai ripsa tauriņu. Būtiski paturēt prātā, ka neatņemama tērpa sastāvdaļa ir lakādas kurpes un pusgarās zīda zeķes.

Uzvalks

Uzvalku velk nedaudz neformālākos gadījumos, un, tā kā Latvijā izteikti formālu kāzu gadās samērā reti, tas arī ir vispieprasītākais no līgavaiņa tērpa variantiem. Atšķirībā no smokinga, uzvalks ļauj pieskaņot kreklu tādā krāsā, kāda pašam vislabāk tīk. Tomēr jāpiemin, ka izvēlētajam kreklam ir jāsaskan ar uzvalka un kaklasaites krāsām, un visvieglāk to panākt, izvēloties gaišu kreklu.

Kā zināms, pie uzvalka tauriņu neliek; tā vietā velk kaklasaiti. Kā lielisku papildinājumu var izmantot aproču pogas, vesti vai kabatlakatiņu, ko vēlams saskaņot ar kāzu noformējumā dominējošo krāsu.

Izvēloties tumšu uzvalku, kas etiķetes ziņā ir nedaudz formālāks nekā gaišs, obligāti jābūt melnai ādas jostai un melnām kurpēm. Turpretī gaišs pieļauj daudz vairāk variāciju ne tikai krāsu, bet arī aksesuāru ziņā. Un tomēr vērts paturēt prātā, ka pie gaiša uzvalka vislabāk izskatās balts krekls.

Svarīgākās lietas, kas jāņem vērā nevainojamam izskatam:

  • žaketei jāsniedzas 17-25 cm zem jostas vietas, savukārt piedurknēm – līdz īkšķa pamatnei.
  • žaketes un bikšu auduma krāsām vēlams būt vienādām.
  • izņemot vienpogu žaketes, apakšējo pogu nekad neaizpogā. Pilnībā atpogāt žaketi var tikai gadījumos, kad gaisotne vairs nav tik formāla, piemēram, ēdot, kā arī sēžot, savukārt divrindu pogājamajām žaketēm vienmēr jābūt aizpogātām.
  • klasiskos gadījumos etiķete paredz baltu, vienkrāsainu kreklu ar aproču pogām.
  • krekla apkaklītei jābūt 1-1,5 cm augstākai par žaketes apkakli, bet krekla piedurknēm – obligāti 1,5-2 cm garākām par žaketes piedurknēm.
  • krekla mērīšanas laikā, izstiepjot rokas, audums nedrīkst griezties padusēs.
  • biksēm jābūt tādā garumā, lai priekšpusē tās nedaudz nolaistos uz apaviem, savukārt aizmugurē pieskartos papēža sākumam.
  • smokinga žaketi komplektē vai nu ar zīda jostu vai arī vesti, bet nekad ar abiem diviem.
  • izvēloties tumšu uzvalku, jābūt melnām zīda vai arī ļoti smalkām vilnas zeķēm.
  • kurpes jāsaskaņo vienā tonī ar uzvalku vai smokingu, tām jābūt šņorējamām un ar plāno zoli.

Līdzīgie raksti