Baiba, Barbara, Barba

Noderīgi knifiņi ideālai bērnu ballītei

Rīkot bērnu ballīti pašu spēkiem nav viegli – jārēķinās ar lielu kņadu, dažādām bērnu prasībām un nepieciešamību palutināt jubilāru. Bet viss izdosies, ja ņemsiet vērā dažus knifus.

Atbilstošas telpas, vide un drošība

Pirms ballītes jāpadomā, lai vide būtu atbilstošas plānotajam pasākumam –, piemēram, pietiekami plaša vide vai telpas plānotajam viesu skaitam un atbilstošs bērnu drošībai. Ja iespējams, telpas var pārkārtot, bīstamos priekšmetus novietot grūtāk pieejamās vietās, atbrīvot telpas vidu bērnu kustībām.

Bērnu ballītē noteikti jābūt vismaz diviem pieaugušajiem, kas pieskata, lai darbošanās ir droša un ballīte patiešām izdodas tikai un vienīgi priecīga. Jāņem vērā, ka arī nažu, dakšiņu vai asu irbulīšu izmantošana, servējot svētku galdu, nebūtu vēlama.

Īstais laiks

Ja bērni ir mazi un vēl guļ diendusu, ballīte jāieplāno visiem ērtā laikā, lai nevienam nenāk miegs un bērni ir gatavi darboties.

Dekori un svētku noskaņas radīšana

Bērni svin arī ar acīm – viņiem īpaši būtiski ir svētku dekori. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir krāsains un košs galda klājums, kas papildināts ar dažādiem neparastiem akcentiem. Atceries, ka baloni, pom-pom dekorācijas, ziedi, ziedu cipari, konfeti, svētku virtenes, plakāti ir ļoti svarīgi faktori ballītes tematikas noskaņas radīšanai!

Ēdienu un dzērienu dažādība

Tieši tāpat jādomā arī par vismaz vairāku veidu ēdieniem jeb uzkodām, jo bērni mēdz būt ne tikai izvēlīgi, bet arī alerģiski. Tāpēc jāpadomā, lai katram būtu kaut kas garšas kārpiņām tīkams. Kārtīgai dūšas piesiešanai noderēs mazi burgerīši, neliela izmēra picas, sagriezti siera kubiņi, ko var ēst bez naža un dakšiņas – tieši tā, kā to patīk bērniem. Īsts glābiņš būs krāsaini dārzeņu un augļu iesmiņi. Tā kā lielākā daļa bērnu ir īsteni saldummīļi, tad noteikti jāparūpējas par to, lai uz galda netrūktu arī dažādu saldo uzkodu.

Interesantā bērnu ballītē ēšanai laika atliek maz, bērniem tā šķiet mazsvarīga (ja vien ballīte nav plānota uz ilgāku laiku), taču dzert gan gribas visiem. Šoreiz der padomāt par interesantu dzeršanas procesu – košiem un neierastiem kokteiļsalmiņiem un tematikai atbilstošām glāzēm.

Ballīšu spēles, rotaļas un aktivitātes

Pat ja ballītei nebūs scenārija, der padomāt par pāris rotaļām vai spēlēm. Der gan klasiskās (Ādamam bij’ septiņ’ dēli, Namiņš deg, Akmentiņš lec, klusie telefoni, paslēpes), gan modīgākas (došanās ekspedīcijā, Dullais desmitnieks, Mēmais šovs).

Bērni dievina pārģērbšanos un iejušanos dažādos tēlos, to var organizēt divējādi – vai nu sameklēt maksimāli daudz dažādu interesantu tērpu un masku, un katrs no klāsta izvēlas tīkamāko un ietērpjas tajā, vai arī visiem iegādāties vai pagatavot kādu vienojošu elementu, piemēram, ballīšu cepurītes, aukliņu roku apsējus vai pat vienādus krekliņus.

Pārtapšana var notikt arī ar uzlīmju un tetovējumu palīdzību, šķietamais nieks parasti izraisa bērnos sajūsmu. Ja ir iespēja, var rīkot arī seju apgleznošanu.

Bērniem vienmēr rodas cits azarts darboties, ja tiek rosināts komandas gars. Sadaliet viesus divās vai vairākās grupās un aktivitātes organizējiet grupās. Komandas noderēs gan dažādu spēļu organizēšanā, gan palīdzēs organizēt bērnus situācijās, kad visiem vienlaikus kādas konkrētas darbības nav iespējams veikt. Katrai komandai var izveidot atšķirības zīmi (konkrētas krāsas atstarotāju vai kaklautu, piemēram).

Ja bērnu ballītē ir kāds pieaugušais, bērniem patiks, ja arī viņš/i iesaistīties rotaļās, pārģērbsies, sacentīsies utt. Zināms taču, cik dikti bērnus iepriecina iespēja kaut reizi būt ātrākiem, gudrākiem, veiklākiem par vecākiem (tā dēļ pieaugušie ir gatavi kļūt patiešām vāji).

Ja ballītē ir dažāda vecuma bērni un pat pieaugušie, visi parasti spēj vienoties un aizrauties, veidojot kopīgu dāvanu jubilāram. Tas var būt kopīgi veidots zīmējums, aplikācija, dabas materiālu kompozīcija vai neliels iestudēts teātra uzvedums u.tml.

Alternatīvas, atelpa un brīvais laiks

Katrā bērnu ballītē atrodas kāds, kuram nepatīk rotaļas, negaršo rasols vai vienkārši nav noskaņojuma, proti, kas nevēlas darboties tā, kā rīkotāji paredzējuši, tāpēc visi jutīsies labāk, ja bērniem tiks piedāvātas alternatīvas – kamēr citi iesaistās atrakcijās, kāds drīkst sēdēt malā un rotaļāties ar mantām vai varēs ierausties klēpī kādam no pieaugušajiem.

Teju ikvienā bērnu ballītē pienāk brīdis, kad troksnis pārsniedz maksimāli pieļaujamo, bērni ir satrakojušies un šķietami nevaldāmi. Tāpēc jau iepriekš jāpadomā par mierīgākām lietām, kas ļautu bērniem atpūsties un nomierināties. Tā var būt kādas nelielas multfilmas skatīšanās vai kāda mierīga uzdevuma pildīšana.

Nevajag pārspīlēt ar atrakcijām un spēlēm, katrā ballītē nepieciešams laiks arī pašiem bērniem, kad viņi spēlējas ar rotaļlietām, kopā gudro nedarbus un vienkārši iztrakojas bez scenārija.

Pārsteigums

Tas ir teju obligāts priekšnosacījums; bērnu ballītē ir nepieciešams pārsteigums. Tas var būt dažāds – pasaku tēla ierašanās, kāds negaidīts un interesants uzdevums, milzu izmēra ziepju burbuļi vai kaut kas cits, kas patīk konkrētā vecuma bērniem.

Neaizmirstiet ballītē sarīkot salūtu – ne klasisko. Bērnu ballītes salūtu lieliski var sarīkot no ziepju burbuļiem, brīnumsvecītēm, konfeti vai karstā vasaras dienā no ūdens šļakatām. Galvenais ir iegūtais efekts: smiekli un smaids bērnu sejās.

Turklāt, ja plānots kāds pārsteigums jubilāram, piemēram, gaisā urrāšana vai svecīšu pūšana, viesus var iesaistīt pārsteiguma gatavošanā, kāds var izdekorēt krēslu, cits pieskatīt, lai svecītes ir vietā, jo arī pārsteigumu rūpēšana var sagādāt lielu prieku un noslēpumainības sajūta ir patīkama.

Dāvanas ciemiņiem

Ja bērni vēl ir pirmsskolas vecumā, viņiem reizēm ir grūti saprast, kāpēc jubilāram tiek kaudze dāvanu un uzmanības, bet pārējiem jāiet mājās tukšā.

Tāpēc ir svarīgi parūpēties, lai neliela dāvaniņa tiek arī katram ciemiņam – pat ja tā ir tikai konfekte uz kociņa; lielums un dārdzība te nav būtiskais, galvenais, lai katrs jūtas apdāvināts svētkos.

Līdzīgie raksti