Aleksis, Aleksejs

Kur un kā meklēt piemērotas Ziemassvētku dāvanas saviem mīļajiem?

Kad šalles sāk regulāri sildīt mūsu kaklus un veikalos aizvien uzstājīgāk tiek uzstādīti stendi un plaukti ar sarkaniem, zeltītiem, spīdīgiem, mirgojošiem Ziemassvētku atribūtiem, gribot negribot sāc aizdomāties par svētku tuvumu... un nepieciešamību sarūpēt ziemassvētku dāvanas. Tu droši vien padomāsi, ka vēl jau ir laiks, un steigsies savās darīšanās. Taču atliktā doma par dāvanu iegādi neatstāj nevienu vienaldzīgu, tāpēc piedāvājam ieskatam dažas interesantas idejas, kur smelties idejas un kā vislabāk iegādāties dāvanas saviem tuvākajiem.

Pirkt internetā vai fiziskā veikalā?

Kaut arī American Chemical Society pusotru gadu ilgajā pētījumā ir atklāts, ka tiešsaistes iepirkšanās rada lielāku kaitējumu videi nekā iepirkšanās klātienē veikalā, šobrīd ieteicamākais iepirkšanās veids noteikti būs attālināta iepirkšanās ar iespēju saņemt preci caur piegādi.

Turklāt, internetā jau laicīgi vari sākt pētīt idejas ziemassvētku dāvanām, apmainīties domām ar radiem, draugiem, veidot sarakstus un likt sev atgādinājumus par akcijas beigām.

No pircēja viedokļa, pastāv dažādi ieguvumi gan iepērkoties tirdzniecības vietā, gan pērkot lietas internetveikalā.

+ Iepirkšanās internetā

 • Pieejamas citu klientu atsauksmes, uzņēmuma reitings
 • Piegāde līdz durvīm
 • 14 dienu atgriešanas politika
 • Ērti un ātri salīdzināt cenas
 • Viegli meklēt un izvēlēties
 • Bezkontakta maksājumi

+ Iepirkšanās fiziskā veikalā

 • Iespēja novērtēt preci uz vietas
 • Konsultanta/pārdevēja palīdzība, izvēloties preces
 • Augstāka personas datu aizsardzība
 • Prece uzreiz nonāk tavā rīcībā
 • Iespēja apmainīt/atgriezt preces uz vietas veikalā

Lai iepirkšanās internetā nepārvērstos par vienu lielu vilšanos, iesakām izmantot dažādas preču salīdzināšanas vietnes, kas apkopo interneta veikalu piedāvājumus vienuviet. Lielākie portāli, kas apkopo preču cenas Latvijā: Gudriem.lv, Salidzini.lv, Kurpirkt.lv. Atrodot interesējošo preci, noteikti vēlēsies uzzināt arī uzņēmuma reitingu un lasīt atsauksmes. To visērtāk atrast Atsauksmem.lv vai Sudzibas.lv lapās, taču jāņem vērā, ka pircēju viedoklis bieži vien ir subjektīvs, tāpēc paļauties uz to vajadzētu tikai daļēji. Katra liela interneta veikala lapā atradīsi sadaļu ar atsauksmēm, taču, ja tās nav - droši meklē atsauksmes gan vietējos uzņēmumu katalogos, tādos kā 1188.lv, zo.lv, gan starptautiskajās vietnēs - Facebook, Google My Business, Amazon, Booking.com, Trip Advisor (īpaši par restorāniem, viesnīcām, tūrisma vietām).

Kā saprast, vai saņēmējam dāvana patiks?

Saskaņā ar Finder (www.finder.com) veikto pētījumu Lielbritānijā, vismaz viena Ziemassvētku dāvana neiet pie sirds un sagādā tās saņēmējam vilšanos. Kā norādīts aptaujas rezultātos, visnevēlamākās dāvanas iepriekšējā svētku sezonā izrādījās drēbes un aksesuāri, tiem sekoja kosmētika un smaržas, un mājsaimniecības preces. Visbiežāk šādas nevēlamas dāvanas mēdz dāvināt draugi, kā norādīts pētījumā.

Jebkuras dāvanas izvēle ir mokošs un mīklains uzdevums, kas nereti iedzen daudzus stūrī: kā lai pareizi izvēlas dāvanu, kas cilvēkam patiks un sagādās prieku? Atbildot uz šiem jautājumiem un veicot nelielu izpēti, iespējams precīzāk noteikt dāvanas saņēmēja vēlmes.

1. Kas vairāk pietrūkst saņēmējam: naudas vai laika?
Apzinoties cilvēka vajadzības, tu piepildīsi kādu no viņa slepenajām vēlmēm. Nereti, draugiem elementāri pietrūkst laika, lai kopā nesteidzīgi ieturētu vakariņas vai izbrauktu ārpus pilsētas. Vai, iespējams, dāvanu karte, lai cik banāla šī dāvana nebūtu, būs noderīga kādam, kam ir grūtāk ar finansēm.

2. Ko saņēmējs dara vai vēlētos darīt savā brīvajā laikā?
Hobiji, aizraušanās, kolekcionēšana, intereses - tu noteikti kaut ko no tā vari uzzināt vai nu no saņēmēja paša, vai no viņa tuvākajiem. Ja aptuveni nojaut - izvēlies sajūtu dāvanas - pasākumu, procedūru, rituālu apmeklējumu dāvanu kartes veidā.

3. Kā saņēmējs atpūšas?
Atpūtu var traktēt dažādi, taču ir vispārpieņemtas lietas, kuras patīk darīt vairumam cilvēku. Vai patīk skaistumkopšanas, spa procedūras? Lasīt grāmatas, malkojot tasi izsmalcinātas kafijas? Ietīties siltās, ērtās drēbēs un doties pastaigā pa mežu? Skatīties TV pārraides? Kolekcionēt magnētus?

4. Vai ir mīļākais ēdiens, virtuve?
Ja dāvanu izvēlas kolēģim, tad noteikti, pusdienojot kopā, var novērot viņa/-as izvēli.

5. Saņēmējs ir vairāk praktiķis vai sapņotājs?
Sapņotājam noteikti neies pie sirds grozs ar mājās noderīgām lietām, bet praktiķim - gleznošanas komplekts. Izvērtē cilvēka personību un dabu, pat zodiaka zīmi, ja tas palīdzēs veikt izvēli.

6. Kādi temati aizrauj dāvanas saņēmēju?
Audio grāmatas un vlogi? Drukātie žurnāli un zinātne? Gudrās mājas un gadžeti? Vai varbūt bērni un vecāku temati?

7. Kam dāvanas saņēmējs visbiežāk pievērš uzmanību iepērkoties?
Iepirkšanās paradumi var dot norādes uz īstas dāvanas meklēšanas vietu vai idejām.

Visvieglāk dāvanas Ziemassvētkos ir piemeklēt bērniem, jo viņi nepārprotami izsaka savas vēlmes vai raksta vēstules salavecītim. Kā ir ar tevi, vai tu arī bieži izsaki savas vēlmes un raksti "vecītim" zīmītes? Iespējams, arī tev kāds mēģina laicīgi sarūpēt dāvanu. Lai atvieglotu šo darbiņu citiem un saņemtu vēlamu un gaidītu dāvanu, vari dot netiešas norādes uz savām vēlmēm vai arī nekautrēties un iesniegt salavecītim jau sastādītu dāvanu sarakstu. Kāpēc ne?

Dāviniet sirsnīgas un oriģinālas dāvanas

Nereti labākās idejas dāvanām atnāk negaidot un īpaši nemeklējot. Izmēģiniet apvienot patīkamo ar lietderīgo - apmeklēt mazos, omulīgos tirdziņus. Tajos var atrast gan ļoti tradicionālas latviešu ziemassvētku dāvanas - adītas zeķes, izšūtus galdautus, tamborētas mīļmantiņas, koka dēlīšus, keramikas traukus, zālīšu tējas un pat smeķīgus gardumus. Tajos var atrast arī Latvijā radītas patiesi aizraujošas un oriģinālas lietas - filca "toku" čības, personalizētas dienasgrāmatas, zāļu pirts paklājiņus, apgleznotus traukus un bērnu priekam ražotas ekoloģiskas rotaļlietas, mēbeles un aksesuārus. Jaunie uzņēmumi mēdz savus jaunos lolojumus demonstrēt dažādos vietējos tirdziņos, piemēram, Rīgas Kalnciema ielas tirgū, kas norisinās katru sestdienu.

Tajā pat laikā, visdāsnākā un vissirsnīgākā dāvana jebkuram saņēmējam, kuru novērtēs lielākā daļa cilvēku - ir kopēja laika pavadīšana. Īpaši tagad, kad distancēšanās nolūkos mēs vairs nespējam saņemt pietiekoši daudz sirsnības, mīlestības, labsirdības un tik ļoti nepieciešamās fiziskās komunikācijas ar mums tuviem cilvēkiem. Atrodiet laiku un, ievērojot visus valstī izsludinātos noteikumus, dāviniet to tiem, kam tas tik ļoti ir nepieciešams. Arī sev.

Līdzīgie raksti