Ilma, Skaidris

Kāzu tematika

Vasara ir viens no pateicīgākajiem gadalaikiem, kad rīkot kāzas – siltais laiks, dabas krāšņums un pozitīvas enerģijas pilna gaisotne pieļauj neskaitāmas variācijas kāzu svinībām. Tomēr nereti tieši iespēju pārpilnība ir tā, kas kāzu tematikas izvēli padara sarežģītāku.

Lai atvieglotu kāzu rīkošanas procesa norisi, piedāvājam ielūkoties nelielā ceļvedī, kas ļaus jums iepazīties ar visu laiku atzītākajiem kāzu tematikas motīviem un, iespējams, ļaus jums izvēlēties sev vistīkamāko.

Vintage kāzas

Vintage tematika ir pārdzīvojusi neskaitāmus gadsimtus, un tā joprojām uzskatāma par vienu no populārākajiem kāzu svinību motīviem. Līdztekus tam, ka vintage kāzu svinībām piešķir īpašu, savdabīgu burvību, tā paver arī durvis uz visdažādākajām stila,  dekorēšanas un izklaižu iespējām.

Viens no vieglākajiem ceļiem uz vintage stila izpildījumu ir tematikai atbilstošs apģērbs – līgavai bez garas kleitas ar mežģīnēm, garām piedurknēm vai citiem šikiem akcentiem neiztikt, bet līgavainim uzvalks ar kādu īpašu odziņu.

Svinību norises vietai neiztikt bez senatnīgiem dekoriem, kā antīkiem svečturiem, laternām un vāzēm, galdautiem ar mežģīņu maliņu u.c. Visveiksmīgāk vintage cienīgu gaisotni rada vecmodīgas mēbeles, koka elementi (it sevišķi neglancēti), un, nenoliedzami, senatnīga automašīna.

Modernais kāzu stils

Pretējs vintage tematikai ir modernais stils, kas nes sev līdzi ģeometriskas figūras, tīras līnijas un minimālu dizainu. Vislabāk šīs tematikas īstenošanai noderēs atbilstoši dekori – zaļie telpaugi krāšņu puķu vietā, vienkāršs galda noformējums, tostarp, vienkrāsains (vislabāk balts) galdauts, stikla trauki, zelta vai sudraba akcenti.

Stila realizācijai lieliski noderēs ģeometriski dekori un minimāls kāzu ceremonijas vietas noformējums (pēdējā laikā sevišķi izplatīti kļuvuši caurspīdīgi krēsli viesiem), kā arī mūsdienīgas, vienkāršas galdakartes, kas saskaņotas ar ielūgumiem. Kas attiecas uz apģērba izvēli, tad līgavām vislabāk izvēlēties vienkāršas kleitas bez sevišķiem izskaistinājumiem, tāpat arī nepārcensties ar frizūru un grimu.

Tuvāk dabai – naturālais kāzu stils

Kāzām, kas paredzētas brīvā dabā, naturālais stils derēs tieši laikā. Lai arī savā ziņā līdzīgs modernajam, naturālā kāzu stila tematika tomēr vairāk izpaužas dabas tuvumā – koka un citi dabas elementi, daudz zaļumaugu, kā arī ziedaugu kompozīcijas, kuru bagātīgais apjoms veiksmīgi kontrastē ar minimālo toņu gammu. Arī kāzas pie jūras būs lieliska izvēle.

Krāsu izvēlē būtu jāizšķiras par labu neitrāliem “dabas” toņiem, piemēram, baltam, brūnam, bēšam, maigi zaļam u.c. Līgavaiņa uzvalku viennozīmīgi derētu papildināt ar nelielu ziediņu, kas piesprausts pie krūšu kabatas, bet līgavas koptēlam visveiksmīgāk noderēs smalki, minimāli ziedu vai lapu vainadziņi vai atsevišķi matos iepītas puķes, kā arī minimālā stilā ieturēts matu sakārtojums.

Art Deco kāzu stils

Atskatoties uz trakulīgajiem 20.gadiem, daudzus pārņem negaidīts vilinājums un interese par aizgājušo, tomēr vēsturē spilgti iezīmēto laikmetu – zelta divdesmitajiem.

Viss spīdīgais, mirdzošais un žilbinošais šeit būs tieši laikā. Galvenās krāsas titulu viennozīmīgi izcīna zelts, ko veiksmīgi izdosies saskaņot ar baltu un melnu krāsu. Sākot no zelta akcentiem apģērbā līdz pat vizuļojošiem galdautiem un spožiem svečturiem – bez Gatsbija ēras slavenās krāsas nu nekādi neiztikt.

Lieliskai gaisotnei noderēs džeza mūzika un dzirksteļojošs šampanietis, bet līgavām derētu apsvērt iespēju ierastās garā kāzu tērpa vietā izvēlēties īsu un mirdzošu kleitiņu.

Bohēmiska stila kāzas

Ekstravagants un savā ziņā izaicinošs – boho laikmets viennozīmīgi iezīmējis vēl vienu spilgtu un neaizmirstamu pagātnes ainu. Palmas un krāšņas ziedu kompozīcijas, pīti krēsli ar košiem paliktņiem (vai varbūt krēslu vietā spilveni?) galdauti un paklāji ar uzkrītošiem ornamentiem, zaru vai auduma teltis un visdažādāko faktūru un formu dekori – tas viss un vēl daudz kas cits noderēs, lai kāzās ieviestu bohēmisku gaisotni.

Kāzu tērpa variācijas ir neskaitāmi daudz, tomēr vislabāk dot priekšroku maigiem, neitrāliem toņiem (ne baltam! – tas attiecas arī uz līgavām) un kleitām ar ornamentiem, piemēram, sariem, izšuvumiem, mežģīnēm. Bez šaubām, bez glītajiem puķu vainagiem neiztikt.

Kāzas etno stilā

Iespaidiem bagātas un atmiņā paliekošas kāzas viennozīmīgi nodrošinās etno tematika. Kāzu svinībās, kas ieturētas senlatviešu stilā, nekādi neiztikt bez  tautā pārmantotām tradīcijām un rituāliem, kas lielajam notikumam piešķirs īpatnēju noskaņu – pirmskāzu (jeb vedību) pirts apmeklēšana, jaunlaulāto mičošana, līdzināšana, līgavas zagšana un izpirkšana u.c.

Pēc senlatviešu tradīcijām līgavai jāģērbjas sevišķi iespaidīgi, plīvura vietā galvu rotājot ar skaistu, ornamentiem bagātu vainagu.

Etno stila kāzās tāpat nozīmīgs ir dabas tuvums – vislabāk, ja izvēlētā vieta simboliski apzīmē ģimeni, dzimtas briedumu un turpināšanos. 

Līdzīgie raksti