Baiba, Barbara, Barba

Kā gūt enerģiju un dzīvesprieku gada aukstajos mēnešos

Lai arī daudzi vēla rudens un ziemas periodos saskata sava veida burvību, jāatzīst, ka bieži vien jūtam nespēku un nogurumu. Mūsu koncentrēšanās spējas un produktivitāte pasliktinās, un visbiežāk vainu noveļam uz gadalaiku kā tādu - nevienam jau nav noslēpums, ka tas sevī ietver gan aukstumu, gan nepatīkamus laikapstākļus, gan arī tumšus rītus un vakarus. Tomēr tā nav atruna - visu ir iespējams mainīt ar vienu vienīgu gribasspēku. Lūk, 10 veidi, kā atgūt spēku, enerģiju un prieku brīžos, kad - šķiet - tie pametuši mūs pavisam.

Ūdens, ūdens, ūdens!

Domājams, neviens neapšauba šī dabīgā brīnumlīdzekļa nozīmi, bet vai patiesi iekļaujam to savā uzturā pietiekamā daudzumā? Par to gan derētu padomāt - 1,5 līdz 2 l ūdens dienā spēj dot tādu enerģijas devu, ka par nogurumu un nemitīgu vēlmi nolīst kādā klusā vietiņā, lai atpūstos, jūs, visticamāk, aizmirsīsiet. Turklāt vairākkārt pierādīts, ka ūdens uzlabo arī ādas stāvokli, kas ir sevišķi būtiski aukstajos periodos, kad tā kļūst sausāka un viegli padodas sala radītajiem kaitējumiem. Lai regulāra ūdens dzeršana kļūtu par ieradumu, ieteicams rītus uzsākt ar glāzi citronūdens, kā arī savā tuvumā vienmēr turēt pudeli ar svaigu ūdeni.

Esi aktīva!

Jā, jā, jā… jūs teiksiet, ka aukstā laikā tikai cilvēks ar dzelzs gribu spēj sportot ārā. Protams, ir vajadzīga vēlme un mērķis, uz ko tiekties, bet galu galā tas nav nemaz tik neiespējami. Lai došanos laukā padarītu vieglāku, vēlams pirms tam sasildīties, izpildot pāris vingrinājumus iekštelpās. Kā arī nevajag aizmirst par cepuri, cimdiem un gadalaikam atbilstošu treniņtērpu. Ja nu tomēr dūša sakāpusi papēžos, var apmeklēt sporta klubu vai gluži vienkārši vingrot mājas apstākļos, kas ir tikpat noderīgi jūsu veselībai un pašsajūtai.

Ēd pareizos produktus!

Ēdiens ir viena no pirmajām lietām, kas nāk prātā, kad pieminam enerģiju un spēku. Un ne velti - tieši tas apgādā mūsu organismu ar nepieciešamajām vielām, lai organisms varētu darboties un lai arī mums pietiktu spēka nodoties dažādām aktivitātēm. Svarīgi ir iekļaut uzturā “īstos” produktos jeb tos, kas satur gana daudz vitamīnu, lai sniegtu mums visu vajadzīgo, - riekstus un sēklas, treknās zivis (lasi), olas, dārzeņus un augļus, pākšaugus, čili piparus un pat tumšo šokolādi, kas ne vien mazinās stresa līmeni, bet arī stimulēs laimes hormonu veidošanos.

Plāno savu dienu!

Cik gan daudzi no mums dod priekšroku spontānām idejām, un, taisnību sakot, tas nav nekas nepareizs vai nelabvēlīgs mūsu organismam. Tomēr, ja runājam par produktivitāti, tad derētu aizdomāties par plānošanu. Ja būsiet izvirzījuši mērķus, kas attiecīgajā dienā jāsasniedz, vai darbības, kas jāpaveic, krasi mazināsies iespēja pamest darbu pusratā, tā vietā piesēžoties pie televizora vai datora. Turklāt nebūs vairs sev jāpārmet, ka esat aizmirsis ko izdarīt vai satikt. Padarot plānošanu par ieradumu, jūs manīsiet, cik daudz dienas laikā varat paveikt un cik patiesībā esat spējīgs.

Ievēro dienas režīmu!

Tāpat kā plānošana, arī vienmērīgs režīms jeb, tā sauktā, rutīna veicina produktivitāti un darbspējas. Ejet gulēt un mostieties vienā un tajā pašā laikā, kā arī sadaliet maltīšu laikus! Ievērojot konkrētu dienas ritmu, jūs manīsiet, kā mazinās uztraukums, pieaug modrība, iekšējs līdzsvars un spēja īsākā laikā paveikt aizvien vairāk.

Komunicē un viedo attiecības!

Kaut arī bieži gada drēgnajā periodā jūtamies nomākti un to vien vēlamies, kā palīst zem segas, lai  iegrimtu vientulīgās pārdomās par dzīvi, nevajag aizmirst par saskarsmi ar citiem cilvēkiem. Nav jau noslēpums, ka, pilnveidojot attiecības vai komunikācijas prasmi, radām labas emocijas un patīkamu gaisotni gan sevī, gan visur apkārt. Satiecieties biežāk ar draugiem, ģimenes locekļiem vai paziņām, un jūs ievērosiet, cik daudz dzīvesprieka tas jūsos modinās.

Atpūties!

Ir gaužām svarīgi regulāri izbrīvēt laiku, lai nedaudz atvilktu elpu no ikdienas problēmām un darbiem. Veltiet vismaz stundu dienā tikai un vienīgi sev un nevis seriāla varonim televizora ekrānā vai draugu fotogrāfijām sociālajos tīklos. Lasiet grāmatas vai žurnālus, pildiet krustvārdu mīklas, nodarbojieties ar rokdarbiem vai mākslu, gatavojies ēst! Svarīgi, lai šis brīdis patiešām atpūtinātu jūs no ierastā un dotu spēku atgriezties ikdienas ritējumā ar jaunu sparu un enerģiju.

Izgulies!

Viens no būtiskākajiem enerģijas avotiem ir miegs, un teju ikviens ir piedzīvojis to briesmīgo sajūtu un nepārvaramo nogurumu pēc negulētas nakts. Tādēļ jo sevišķi svarīgi ir izgulēties - nevis kādas 3-4 stundiņas pasnaust, bet gan kārtīgam miegam veltīt 7-8 stundas. Turklāt svarīgi ielāgot, ka miega kvalitāte ir atkarīga no mums pašiem, proti, jāizvairās no ēšanas, kofeīna un alkoloha lietošanas pirms miega, jānodrošina ērta guļvieta, izslēgts apgaismojums un klusums.

Svaigs gaiss!

Lai arī ārā valda aukstums, šad tad uzpūš kāds bargāks vējš vai uzlīst vēss lietutiņš, jāatceras, ka svaigs gaiss - uzsvars uz “svaigs” - joprojām ir primārā nepieciešamība mūsu organisma funkcionēšanai un veselībai. Pat ja jums pieķērušās nelielas iesnas vai klepus, neizvairieties no regulāras telpu vēdināšanas un pastaigas vismaz reizi dienā, baidoties, ka āra gaiss sasaldēs jūs ledū vai tūdaļ izraisīs plaušu karsoni. 

Tā iedarbība galu galā ir pretēja. Turklāt skābeklis, ar ko neskopoti tiek apgādātas smadzenes, liek tām darboties labāk un piepilda ķermeni ar enerģiju.

Smaidi!

Visubeidzot, lai atmodinātu dzīvesprieku un modrību, ir nepieciešams smaids. Ja nu tomēr lūpu kaktiņi slīd uz lejpusi, pacentieties iepriecināt kādu citu, un jūs jutīsiet, ka pamazām arī jūsos ieplūst prieks. Neskopojieties ar palīdzību, dalieties ar emocijām un visu labo, kas jūsos atrodams. Strādājiet pie pozitīvas domāšanas un nepadodieties, tiklīdz uznāk kāda “melnā” diena. Esiet gatavi atvērties labajam, apkārt esošajiem cilvēkiem un pats galvenais - sev! 

Līdzīgie raksti