Baiba, Barbara, Barba

15 padomi, kā notievēt un saglabāt svaru

Cik gan daudziem no mums nemitīgie pūliņi nomest lieko svaru, pievēršoties drastiskām, neefektīvām diētām, badojoties un pārvērtējot savus spēkus sporta zālē, beidzas ar kārtējo neveiksmi? Un pat ja pāris kilogramus tomēr izdodas pazaudēt, drīz vien tie atkal atgriežas ar uzviju. Iegūt lielisku figūru un galvenais – to saglabāt nav bezgala vienkārši, taču, pilnveidojot pacietību un neatlaidību, to spēj paveikt jebkurš.

Tādēļ arī mēs esam apkopojuši svarīgākos veselīga uztura priekšnoteikumus un nelielus knifiņus, kas, lieki nepārpūloties, ļaus īstenot izloloto sapni par ideālu figūru.
 

Ievies kārtību virtuvē!
Visu pirmām kārtām, lai pievērstos jaunam dzīvesveidam un veselīgiem ēšanas paradumiem, būtu jāsāk ar virtuvi –  vietu, kur tiek gatavots ēdiens. Atbrīvojieties no tiem produktiem, kuri nenāks par labu nedz veselībai, nedz slaidumam, – pusfabrikātiem, “junk food”, saldumiem, kuri ieperinājušies virtuves skapīšos, ledusskapī un saldētavā. Tāpat atcerieties, ka virtuvei jābūt tādai, kurā Jūs labprāt gribētu rosīties un aizsākt savus veselīga uztura paradumus.

Neveselīgie produkti un našķi – pēc iespējas tālāk no redzesloka
Bieži vien uzreiz atteikties no produktiem, kas satur rafinētu cukuru, daudz sāls vai taukus, nav tik vienkārši, kā varētu likties. Lai mazinātu kārdinājumu pastiept roku pēc kārtējā neveselīgā našķa – cepumiem, šokolādes, čipsiem vai kā cita – ieteicams tos paslēpt no redzesloka. Ievietojot saldumu trauku neparocīgā un skatienam nepieejamā vietā, ar katru dienu mazināsies vēlme nemitīgi našķoties.

Sastādiet produktu sarakstu
Dodoties uz pārtikas veikalu, svarīgi ir jau iepriekš sagatavot nepieciešamo produktu sarakstu. Tas ļaus izvairīties no impulsīviem, brīža uzplūdu pirkumiem, kas varētu aizvest pie cepumu vai čipsu stenda, kā arī krietni ietaupīs Jūsu maciņa saturu.

Gatavojiet ēdienu mājās
Lai arī cik viegls vai izsmalcināts ēstuvēs un kafejnīcās pasniegtais ēdiens varētu likties, patiesībā tajā slēpjas milzīga kaloriju bumba, kas Jūsu mērķim nepavisam nenāks par labu – vairums ēdiena, kaut arī paslēpts aiz šķietami veselīgas maltītes nosaukuma, satur ļoti daudz sāls, tauku un cukura. Gatavojot maltīti mājās, Jums nav jālauza galva par tās sastāvdaļām un uzturvērtību, jo skaidri zināt, ka apēdat to, ko pats savām rokām esat pagatavojis.

Kontrolējiet porciju lielumu
Tāpat arī gaužām lielu lomu spēlē porcijas lielums – no tā, cik uzliksiet uz šķīvja, atkarīgs tas, cik daudz apēdīsiet. Lai regulētu ēdiena daudzumu ne tikai ēšanas, bet arī gatavošanas procesā, izmantojiet mērtraukus, ar ko būs daudz vieglāk noteikt, cik daudz patiesībā ir apēsts.

Regulāri sverieties
Izvēlieties vienu dienu nedēļā, kad svērsieties, lai varētu sekot līdzi tam, kā ēšanas paradumi ietekmē Jūsu svara izmaiņas. Viena no labākajām dienām, kad to darīt, ir piektdiena, jo tad Jums saglabāsies lielāka motivācija turpināt diētu arī nedēļas nogalē. Bet paturiet prātā, ka notievēšana prasa kādu laiciņu; tas nenotiek vien nedēļas laikā.  Liekajam svaram būtu jāpazūd pakāpeniski.

Našķu vietā – augļi un dārzeņi
Augu produktiem, kā augļiem un dārzeņiem, jākļūst par galveno Jūsu ēdienkartes sastāvdaļu. Pirmkārt, to sastāvā ir ārkārtīgi daudz vitamīnu un šķiedrvielu, kas palīdz uzturēt stipru imūnsistēmu un veselu organismu. Otrkārt, tie satur ļoti maz kaloriju, tādējādi nāk par labu Jūsu mērķim samazināt svaru. Un treškārt, tie lieliski aizvieto neveselīgos našķus, jo ir viegli sagatavojamas un notiesājamas uzkodas jebkurā laikā un vietā.

Iekļaujiet uzturā vairāk augu izcelsmes produktus
Šis punkts sasaucas ar iepriekšējo, tomēr šeit būtu jāpiebilst, ka pie augu produktiem pieskaitāmi arī graudaugi – griķi, auzas, rīsi (vislabāk brūnie), grūbas, prosa – un pākšaugi – lēcas, pupas, zirņi. Šie produkti satur daudz šķiedrvielu, ogļhidrātu (kas ir nepieciešami enerģijai un nekādā gadījumā nenāk par sliktu diētai), kā arī olbaltumvielu.

Izvēlieties asas garšvielas
Daudzkārt pierādīts, ka asi ēdieni sniedz ilgāku pilnuma jeb sāta sajūtu, kā arī stimulē vielmaiņu. Pievienojot tādas asās garšvielas kā čilī un melnos piparus, Jūs varat mazināt arī sāls patēriņu, jo asums neļauj nojaust, ka pievienotā sāls ir mazāk nekā ierasts.

Izmantojiet dabīgos saldinātājus
Ja esat īpaši iecienījis saldus ēdienus, paralēli jau iepriekš minētajiem augļiem varat pievienot dabīgos saldinātājus. Lieliski cukura aizvietotāji ir kļavu un agaves sīrups, ziedu un griķu medus, kā arī garšvielas – vaniļa un kanēlis.

Baudiet ēšanas procesu
Ēšana vai kafijas dzeršana pa ceļam uz darbu, stāvot kājās vai lielā steigā ir bezgala slikti paradumi, kas prot teicami iesakņoties ikdienā un kļūt par neatņemamu tās sastāvdaļu. Ēdiena baudīšana ne velti ir daļa no kultūras, tāpēc tā būtu jāciena un jāievēro – kad ēdat, apsēdieties un nesteidzieties. Atrodiet laiku, lai mierīgi paēstu un, ja ir tāda iespēja, baudiet maltīti kopā ar kādu sev patīkamu kompanjonu.

Padomājiet, kāpēc ēdat
Gaužām izplatīta mūsdienu problēma, kas skar daudzus, ir stresa vai bēdu apēšana jeb ēšana tāpēc vien, ka jūtaties nomākts, uzvilkts vai satraucies. Šis paradums nenoved ne pie kā laba – tas liek iedzīvoties nopietnās veselības problēmās un nodrošina svara pieaugumu. Tā vietā, kad grasāties emociju uzplūdā doties ekspedīcijā pa virtuvi, pajautājiet sev, vai tiešām esat izsalcis.

Atturieties no alkohola
Alkohols ir lielākais diētas ienaidnieks. Pirmkārt, tas satur daudz kaloriju, otrkārt, veicina lielāku apetīti, bet treškārt, iznīcina Jūsu gribasspēku. Vislabāk, protams, no alkohola būtu atteikties pavisam, taču lielu ļaunumu nenodarīs arī viena vai divas glāzes vīna nedēļā.

Iemīliet aktīvu dzīvesveidu
Vissliktākais, ko var darīt, ir doties uz sporta zāli ar sakostiem zobiem, asarām vai nepatiku. Cik gan daudz un dažādi sporta veidi mūsdienās ir pieejami! Turklāt hanteļu cilāšana nebūt nav vienīgais ceļš uz muskuļu masas uzaudzēšanu vai svara zudumu. Ja Jums patīk skriet, skrieniet! Ja patīk dejot, vingrot vai iet garās pastaigās, uz priekšu! Dariet ko darīdami, tikai ar prieku un mīlestību.

Nemāniet sevi
Lai arī cik grūti atteikties no ierastajiem ēdieniem dažkārt varētu likties, atcerieties, ka blēdīšanās ne pie kā laba nenoved. Varbūt Jūs varat apmānīt sevi, bet ne svarus vai apkārtmēru. Ja masas samazināšana ir Jūsu izvirzīts mērķis un Jūs patiesi vēlaties sasniegt lieliskus rezultātus, mēģiniet rast pieeju, kā lūkoties uz pārmaiņām pozitīvi. Galu galā veselīgs uzturs nav drastiska diēta, bet gan dzīvesveids, kas veicina ne vien slaidumu, bet arī labāku pašsajūtu un veselību.

Līdzīgie raksti