Gunta, Ginta, Gunda

Simtgades jubilejas zīmē aizvadīta ikgadējā LMA studentu modes skate. FOTO

Aizvadīto ceturtdien, 23. maija pievakarē, Rīgas Mākslas telpā spilgti norisinājās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu modes skate, kurā 22 jaunie mākslinieki jau ierasti demonstrēja savas drosmīgās tērpu kolekcijas. Arī šogad uz mēles varēja redzēt gan oriģinālus “gatavs valkāšanai” apģērbus, gan arī ar drosmīgus avangarda dizaina risinājumus, kuru centrā caur esības un patiesības meklējumiem, ķermeņa modifikācijām, efektīgiem kontrastiem un robežu nojaukšanu tika izvirzīts cilvēks.

Īpašu lomu modes skates vizuālajā koncepcijā ieņēma arī telpas scenogrāfiskais noformējums, kas šogad tika interpretēts caur spēcīgām gaismas un tumsas saspēlēm, lauzto spoguļu projekcijām, kā arī baltā un melnā mijiedarbību, izteiksmīgi piepildot daudzfunkcionālo zāli un vēl pārliecinošāk izceļot studentu tērpu kolekcijas. Kā galvenās vienojošās tendences jauno modes mākslinieku kolekcijās iezīmējās abstraktas, asimetriskas formas, ķermenim pieguloši un tieši pretēji – arī izteikti masīvi silueti -, koši toņi un raibi raksti, dažādu faktūru un materiālu kombinācijas, neordināri aksesuāri un galvassegas, kā arī sejas aizsegi, kas simboliski pauda tieksmi uz esības un patiesības meklējumiem un izteiktu robežu nojaukšana starp šķietami pareizo un nepareizo.

Šogad savu interpretāciju par modes skates tematiku prezentēja bakalaura līmeņa 1. kursa studentes Odrija Buša, Anna Jurjāne, Sigrija Mintika, Anda Pelse, Laine Rozenšteina un Milana Felicija Semojonova, 2. kursa students Romāns Arhipovs, 3. kursa studenti Vitālijs Kondraščuks, Elīna Grīnberga, Sindija Kļaviņa un Karlīne Anete Nagliņa, 4. kursa studentes Agate Boša, Romija Štāle, Baiba Tamane un Monta Pētersone, maģistra līmeņa 1. kursa studenti Reinis Krūmiņš un Elīna Baltace, kā arī 2. kursa studentes Laima Jurča, Una Bērziņa, Dana Jasinkēviča, Sanda Feldberga un Iveta Vecmane, katrs pārsteidzot klātesošos ar vēl neredzētiem dizaina risinājumiem, īpaši izvēlētiem modeļiem un savam iznācienam pieskaņotu muzikālo pavadījumu.

Būtiski, ka jauno dizaineru veikumu modes skates laikā pirmo reizi vērtēja arī profesionāla žūrija - ārzemju modes un dizaina eksperti: Jolanta Vazalinskiene, Viļņas Mākslas akadēmijas modes nodaļas profesore, modes dizainere, stiliste un atzīta kostīmu māksliniece, kuras pārraudzībā radīti ikoniski un krāšņi teātru kostīmi un īstenoti neskaitāmi citi modes un dizaina projekti; austriešu dizaina eksperts un LMA vieslektors Martin Fossleitner, kā arī starptautiskā šovrūma INTRO pārstāves Triinu Sepp un Piret. Viņiem pievienojās arī pašmāju modes industrijas vadošie eksperti: modes dizaina pasniedzēji Agnese Narņicka, Artis Štamgūts un Indra Komarova, žurnāla L’Officiel modes redaktore Dace Krieviņa-Bahmane, žurnāla Pastaiga galvenā redaktore Liene Stūraine un modes redaktore Olga Kolotova, modes dizainere Keta Gūtmane, modes iepircēja Elīza Drāzniece, zīmola MAREUNROL’S dizaineris Rolands Pēterkops un citi.

“Ieejot jaunā mākslas izglītības gadsimtā Latvijā, LMA modes skate 2019 piesaka daudzsološus topošos modes dizainerus. Esam gandarīti par paveikto un, modes ekspertu atbalsta iedvesmoti, ar jaunu sparu turpināsim attīstīt mācību programmas, metodes un uzdevumus, lai celtu mūsu studentu konkurētspēju ne tikai vietējā, bet arī starptautiskā modes tirgū,” komentē LMA Modes mākslas katedras vadītāja Māra Binde.

Modes skatei noslēdzoties, Baltijā lielākā dizaina konceptveikala “BOLD Concept Store” izvēlējai favorītei Odrijai Bušai tiek piedāvāta arī unikāla iespēja savu jauno tērpu kolekciju turpmāko mēnesi izrādīt veikala skatlogā. Savukārt no 7. līdz 16. jūnijam modes un iepirkšanās metropolē “Galerija Centrs”, jaunatklātās tikšanās vietas Meeting Point telpās tirdzniecības centra 4. stāvā būs atvērts LMA studentu pop-up veikals, kurā būs iespējams iegādāties ne tikai modes skates dalībnieku, bet arī citu jauno LMA modes dizaineru darbus.

Tāpat jau no 3. līdz 21. jūnijam bijušajā LU Bioloģijas fakultātē Rīgā, Kronvalda Bulvārī 4, norisināsies LMA Diplomdarbu festivāls, kā arī 3. jūnijā plkst. 18.30 LMA jaunajā korpusā (K2) Rīgā, Kalpaka bulvārī 13 sadarbībā ar LIAA notiks seminārs “Gudrie audumi un tekstila inovācijas biznesā, modē un dizainā” (angļu valodā), uz kuru bez maksas ir aicināts ikviens interesents, iepriekš aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu: https://ej.uz/gudrie-audumi. Papildus semināram 3. un 4. jūnijā no plkst. 9.30 līdz 18.00 LIAA Radošo industriju inkubatora telpās Rīgā, Elizabetes ielā 45/47, norisināsies arī modes dizaina radošās darbnīcas (dalībnieku skaits ierobežots).

Līdzīgie raksti