Izstāde “Itālijas gaisma: no Fatori līdz Morandi”
Viens no projektiem, kas tapis vairāku gadu garumā, ir izstāde “Itālijas gaisma: no Fatori līdz Morandi”, kura no š. g. 5. jūlija līdz 26. oktobrim būs skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē.
Tajā tiks eksponēti Ufici galerijas (Galleria degli Uffizi) meistardarbi no Piti pils (Palazzo Pitti) Modernās mākslas galerijas kolekcijas dialogā ar izcilākajiem 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta sākuma darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Šī būs pirmā tik vērienīgā Ufici galerijas izstāde Ziemeļeiropā, kas iekļauj 86 mākslas darbus, daudzveidīgus arhīva materiālus, fotogrāfijas un stāstus par Itālijas un Latvijas mākslinieku savstarpējiem kontaktiem. Projektu papildinās ilustrēts katalogs latviešu, itāliešu un angļu valodā.
Izstāde piedāvās Latvijas sabiedrībai un Rīgas viesiem bagātīgu māksliniecisko pieredzi un jaunas zināšanas par Eiropas kultūras procesiem. Būtisku vietu ekspozīcijā ieņems vēsturiskie naratīvi, palielinot izpratni par Itālijas Jauno laiku vēsturi, nācijas tapšanu un kultūras atdzimšanu 1860. gados, kas notiek paralēli jaunlatviešu kustībai un apraujas fašistiskās Itālijas periodā.
Projekts ir unikāls ar to, ka pirmo reizi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma izpētē, izstādes koncepta izstrādē un kataloga izveidē iesaistīti ievērojami Itālijas mākslas zinātnieki. No Itālijas puses projekta īstenošanā piedalās Ufici galerijas Piti pils Modernās mākslas galerijas vadītājas Vanesa Gavioli (Vanessa Gavioli) un Elena Markoni (Elena Marconi), kā arī viens no spožākajiem Itālijas jaunās paaudzes mākslas zinātniekiem un kuratoriem Gvičardo Sasoli de Bianki Stroci (Guicciardo Maria Sassoli de’ Bianchi Strozzi Cavina). Kuratore no Latvijas puses ir LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, ekspozīcijas dizaina autors Artūrs Analts.
Izstāde “Itālijas gaisma: no Fatori līdz Morandi” top ar mērķi veicināt divu sadraudzības pilsētu – Florences un Rīgas – sadarbības iespējas kultūras mantojuma pieejamības nodrošināšanā. Rīgas dome ir viens no galvenajiem projekta atbalstītājiem, izstāde kļuvusi par vienu no Rīgas kultūras prioritātēm 2025. gadā.
Projektu “Itālijas gaisma: no Fatori līdz Morandi” realizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Ufici galeriju un biedrību “Nuova Artemarea” ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Rīgas domes, Itālijas Republikas vēstniecības Rīgā, Latvijas Republikas vēstniecības Itālijā atbalstu.
Izstāde “Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība 6.–19. gadsimts”
Ne mazāk nozīmīgs sadarbības projekts ir izstāde “Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība 6.–19. gadsimts”, kura no š. g. 22. maija līdz 24. augustam norisināsies Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA.
Ekspozīcija ietvers vairāk nekā simts Turīnas mākslas muzeja Madamas pils (Palazzo Madama) kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas meistardarbus, radītus laikposmā no 6. līdz 19. gadsimtam, – izcilus mākslas paraugus no darbnīcām un manufaktūrām visā Itālijā, sniedzot plašu ieskatu amatnieku meistarībā un ģenialitātē. Šajā izlasē ietilpst Murano stikls, venēciešu emaljētie trauki, renesanses bronzas no Venēcijas reģiona, mēbeles un kaltas dzelzs izstrādājumi no Lombardijas, centrālās Itālijas majolika, porcelāns no Dočijas, Veci, Koči un Neapoles, audumi un mežģīnes, mikrogriezumi kokā un ziloņkaulā, dekoratīvi grāmatu noformējumi. Tomēr galvenais izstādes akcents ir vienmēr apbrīnotā 15. un 16. gadsimta renesanses māksla. Šī būs sava veida atbilde tam, kāpēc tik daudzas Eiropas valstis gadsimtu aiz gadsimta ietekmējās no itāļu mākslas, to atdarinot vai vēloties iegūt savās kolekcijās.
Izstāde top ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un ir daļa no viena miljona eiro lielā ieguldījuma vērienīgās kultūras norisēs, gatavojoties fonda 15 gadu jubilejai. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA kopā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu veiksmīgi īstenojuši daudzus izstāžu projektus, to vidū “Provansas valdzinājums” (2015), “PRADO 12 raksturi” (2017), “Advents, Ziemassvētki un Zvaigznes diena kopā ar PRADO” (2024–2025), kā arī pirmo Latvijas sadarbības projektu ar Ufici galeriju – izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” (2021).
Izstādes “Palazzo Madama. Itālijas māksla un amatniecība 6.–19. gadsimts” iniciators ir Itālijas Republikas vēstniecība Rīgā. Projekta vadītājas – Daiga Upeniece un Elisabeta Rabajoli (Elisabetta Rabajoli), izstādes scenogrāfs Reinis Suhanovs, izstādes kataloga galvenā redaktore Dr. art. Silvija Grosa.