Fēlikss, Felicita

Pasniegtas “Arhitektūras gada balvas 2019”

Par Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas laureātu, saņemot augstāko apbalvojumu nozarē, šogad atzīta Sāls māja Pāvilostā un tās autore Brigita Bula (“Brigita Bula arhitekti”). Balva zelta ananasa formā tika pasniegta "Arhitektūras gada balvas 2019" svinīgajā ceremonijā 17. maijā Rīgas cirkā. Savukārt Latvijas Arhitektūras gada balvas – sudraba ananasus – ieguva Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un "Mad City Riga 2018" autori, bet žūrijas īpašo atzinību izpelnījās arī Lielplatones vešūža restaurācija.

Šogad Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu jeb zelta ananasu saņēma Sāls māja Pāvilostā un tās autore Brigita Bula (“Brigita Bula arhitekti”). Fināla žūrija, kuras sastāvā ir Igns Ogints (Ignas Uogintas, Lietuva), Indreks Neks (Indrek Näkk, Igaunija), Anabela Varona (Anabel Varona, Spānija) un Agnese Lāce, savu izvēli pamatoja ar vārdiem: "Vienkāršība, kas iederas, izceļas un ir pārdomāta katrā detaļā. Ekstravagance, kas sasniegta, izmantojot vienkāršus un dabiskus materiālus, un gudru arhitektūras domāšanu. Lai gan objektā dominē dabas varenība, apjoms ir harmonijā ar ainavu un saplūst ar jūru."

Sāls māja atrodas Pāvilostas vēsturiskā centra malā perimetrālā apbūvē, kur visas ielas, perpendikulāri krustojoties, ved uz jūru. Pāvilostā nav aukstuma, bet ir spēcīgs vējš, tāpēc ēka būvēta no abpusēji ar kaļķi apmestiem bieziem monolītiem blokiem bez papildu siltinājuma. Vienstāva apjoma šķērsgriezums kopēts no vecajām pilsētas zvejnieku mājām, interjerā atveroties pilnā augstumā un platumā. Vaļējas telpas mijas ar slēgtām, radot mainīgu plašuma, caurredzamības un intimitātes izjūtu.

Latvijas Arhitektūras gada balvas sudra ananasus šogad saņēma Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un "Mad City Riga 2018".

Lubānas kapličas jaunbūve (autori Vita Škapare un Jānis Pomerancevs, SIA “MAAJA skan”) ir radīta harmonijā ar notikumu un vidi. Telpas forma, apjoms, atvērtība un dabiskā vienkāršība rada labvēlīgus apstākļus sajūtu un domu transformācijai. Klātesošais dabas tuvums un skaistums sniedz iespēju uztvert dzīves sarežģītāko pārbaudījumu ar vieglumu un gaišumu. Kapličas arhitektūras veidolu bija iespējams īstenot, pateicoties pašvaldības darbinieku izpratnei un pozitīvai sadarbībai.

Objektu Fināla žūrija raksturoja sekojoši: "Ēka lieliski nodod vēstījumu par to, ka tā kalpo kā portāls uz citu esību. Objekta atmosfēra nomierina, pieklusina un sniedz rāmuma sajūtu. Iekštelpas vienmērīgi saplūst ar apkārtējo dabisko vidi. Lubānas kapličas jaunbūve ir ļoti smalks mūsdienu arhitektūras apvienojums ar tradicionālajiem arhetipiem."

Otro sudraba ananasu saņēma Alūksnes Bānīša stacija (SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”).

Kādreizējā Alūksnes stacijas noliktavā jeb bagāžas šķūnī ir izveidota laikmetīga multimediāla ekspozīcija par valsts nozīmes vēstures pieminekli – šaursliežu dzelzceļa līniju Alūksne-Gulbene. Apmeklētājiem tiek piedāvāts caur redzi, dzirdi un ožu gūt visaptverošu telpisko un vizuālo pieredzi. Ekspozīcijas dizains rada asociācijas ar atrašanos braucoša vilciena vagonā. Koka bagāžas kastes tiek interpretētas kā informācijas nesēji. Īpašu pieredzi apmeklētājiem sniedz 3D virtuālā realitāte.

Trešo sudraba ananasu saņēma "Mad City Riga 2018" un autori SIA "Grupa93". "Idejas var būt daudz ietekmīgākas nekā ēkas, tāpēc ir svarīgi, lai būtu platforma, kur šīs idejas izplatīt. Mūsdienu pilsētā ir mūsdienu problēmas, un pasākums pierāda, ka runāšana, apspriešana un rīcība joprojām ir visefektīvākais veids, kā "iznīcināt burbuļus", kurā sabiedrība dzīvo," stāsta Fināla žūrija.

MadCity Riga 2018 ir starptautisks divu dienu pilsētplānošanas pasākums par tēmu "Pilsēta un nauda", kurā piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieki. Uzstājās dāņu arhitekts un pilsētplānotājs Jans Gēls, pilsētplānotājs un grāmatu autors Aleksandrs Štāle, futurologs un urbānists Gregs Lindsejs, investīciju baņķieris un bijušais Ukrainas ekonomikas ministrs Aivars Abramavičius un vēl 20 citi runātāji no 12 valstīm. Otrajā dienā ideju sacensības komandām par VEF un apkārtējās teritorijas uzlabošanu ar 10 000 EUR balvu fondu.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Līdzīgie raksti