Gunta, Ginta, Gunda

Mākslas festivālā “Cēsis 2021” šosestdien Cēsu Sv. Jāņa baznīcā skanēs koncerts “Debespulkstenis”

Šosestdien, 31. jūlijā, plkst. 19.00 Cēsu Svētā Jāņa baznīcā mākslas festivālā “Cēsis 2021” skanēs koncerts “Debespulkstenis”. Klausītājus priecēs saksofonists Aigars Raumanis, ērģelnieks Aigars Reinis un sitaminstrumentālists Ernests Mediņš. Viņi atskaņos Alfrēda Kalniņa, Artura Maskata, Andra Dzenīša, Platona Buravicka u. c. zināmu latviešu komponistu darbus.

Koncertā “Debespulkstenis” muzicēs divi Lielās mūzikas balvas 2019 laureāti: saksofonists Aigars Raumanis, kurš balvu saņēma kā gada jaunais mūziķis, un ērģelnieks Aigars Reinis, kas balvu saņēma par izcilu muzicēšanu ansamblī. Abi mūziķi kopā uzstājas jau astoņus gadus.

Saksofonists Aigars Raumanis ir viens no spožākajiem latviešu jaunākās paaudzes mūziķiem, vairāku starptautisku konkursu laureāts, saņēmis JVLMA un LMT gadabalvu jaunajam mūziķim 2018, kā arī vairākus citus apbalvojumus. Pirmatskaņojis Platona Buravicka koncertu Temperature of Plastics, Paula Dambja opusu "Blaumanis brauc uz Brakiem" saksofonam un orķestrim, Andra Dzenīša Pierrot saksofonam solo, kā arī daudzus jaunākās paaudzes komponistu skaņdarbus.

Aigars Reinis kopš 2019. gada ir Rīgas Doma mūzikas direktors un katedrāles ērģelnieks. Ilgu laiku bijis Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes ev. lut. baznīcas ērģelnieks, Latvijas Radio kora un Rīgas kamerkora Ave Sol mākslinieks, vokālās grupas Schola cantorum Riga dziedātājs. Ar panākumiem piedalījies starptautiskos konkursos un sniedzis koncertus daudzās Eiropas valstīs.

Mākslas festivālā “Cēsis 2021” vairāku darbu atskaņojumā Aigaram Raumanim un Aigaram Reinim pievienosies LNSO un Latvijas Nacionālās operas sitaminstrumentu grupas mūziķis Ernests Mediņš – komponists, aktīvs kamermūziķis un neakadēmisku projektu dalībnieks, pedagogs.

Koncertā Debespulkstenis” klausītāji varēs baudīt vairāku Latvijā iemīļotu komponistu skaņdarbus. Alfrēda Kalniņa Prelūdija” sasaucas ar koncerta norises vietu – Cēsu Svētā Jāņa baznīcu. Jau deviņu gadu vecumā Cēsīs dzimušais Kalniņš tika pie Cēsu Sv. Jāņa baznīcas ērģelēm. Komponista atmiņās lasāms: Kāda lieliska sajūta spiest smagos taustiņus un pedāli un klausīties plašās draudzes dziesmā, ērģelēm līdzi dārdot!”

Alfrēda Kalniņa opusam līdzās likts Ata Stepiņa darbs Atspulgi” (saksofonam, sitaminstrumentiem un ērģelēm), kurā izmantots Alfrēda Kalniņa “Elēģijas” motīvs.

Pirmatskaņojumu koncertā piedzīvos Selgas Mences 1996. gadā komponētās skaistās un enerģiskās Sonātes-fantāzijas altsaksofonam un klavierēm otrā versija saksofonam un ērģelēm.

Dzirdēsim arī pagājušajā gadā komponēto Andra Dzenīša skaņdarbu Vēlā roze” ērģelēm un iegrimsim pavisam nesen – vien šī gada pavasarī – tapušā Artura Maskata skaņdarbā soprānsaksofonam un ērģelēm Putns zilajās debesīs”. Kā saka pats komponists: Darbs radies pavisam nesen – 2021. gada pavasarī, un tas pirmatskaņots maijā Rīgas Domā. Uzrakstīju to pēc abu Aigaru aicinājuma. Tā ir kā brīva fantāzija, domāta atskaņojumam baznīcās – tā, lai skaņa lidotu kā putns, kā gaisīga vīzija. Gribējās rakstīt tieši soprānsaksofonam, kuru Aigars pārvalda, pat faktiski izdzied fantastiski.”

Koncerta noslēgumā skanēs jaunā komponista Leo Lobreva skaņdarbs Indicum, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē indigo, un koncerta titulskaņdarbs – debess ķermeņu skaņas un kustības iedvesmotais Platona Buravicka Debespulkstenis”.

Koncertu būs iespēja apmeklēt vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, pasākuma norises vietā uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu.

Cēsu Mākslas festivāls norisināsies līdz 15. augustam. Ar septiņiem lielformāta latviešu mākslinieku jaundarbiem Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā norisinās laikmetīgās mākslas izstāde Pielidot tuvāk saulei. Mīti un rituāli”. Raiskumkrogā skatāma SEB stipendijas glezniecībā 2020 laureātes Madaras Kvēpas izstāde Vesels”. Festivāla noslēgumā 14. augustā Cēsu pils parka estrādē koncertizrādes formātā tiks uzvests Riharda Vāgnera operas Valkīra” III cēliens. Festivāla ietvaros interesenti aicināti arī uz teātra izrāžu ciklu Grand Prix”, kā arī Ditas Rietumas veidoto kino programmu.

Mākslas festivāla Cēsis 2021” muzikālos notikumus – 31. jūlija koncertu Debespulkstenis” un 14. augusta Riharda Vāgnera operas Valkīra” III cēliena koncertiestudējumu, kā arī teātra un kino programmu būs iespēja apmeklēt vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, pasākuma norises vietā uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu. Savukārt izstādes Pielidot tuvāk saulei. Mīti un rituāli” un “Vesels” var apmeklēt jebkurš interesents, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.

Mākslas festivāla Cēsis 2021” biļetes iespējams iegādāties Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv, kā arī festivāla norises vietās. Festivāls, kā ierasts, piedāvā īpašas biļešu atlaides senioriem, skolēniem, studentiem un skolotājiem. 10% atlaide festivāla notikumu biļetēm pieejama arī SEB bankas klientiem. Vairāk par atlaidēm iespējams uzzināt biļešu iegādes vietās, kā arī festivāla mājaslapā.

Plašākai informācijai par mākslas festivālu Cēsis 2021” sekojiet www.cesufestivals.com vai festivāla Facebook lapā.

Līdzīgie raksti