Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Latvijas Muzeju biedrības Gada balva 2019. FOTO

Piektdien, 24. maijā, Daugavas muzejā Doles salā jau desmito gadu tika pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva. Konkursa kārtībā vērtētie muzeju projekti tika godināti deviņās nominācijās, izceļot kvalitāti, pieejamību un nozīmi sabiedrībā.

Šogad balvai bija pieteikti 72 muzeju projekti, kas bijis lielākais pieteikumu skaits LMB Gada balvas vēsturē.

Pirmo reizi tika izcelts arī konkrēta cilvēka ieguldījums muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, pasniedzot jaunu apbalvojumu – Mērijas Grīnbergas balvu – to saņēma Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne. Anna Jurkāne par direktori Siguldas novadpētniecības muzejā sāka strādāt 1973 .gadā. Tolaik tas bija tipisks novadpētniecības muzejs leģendām apvītā vietā. Saskatot šīs vietas unikalitāti, Anna Jurkāne izstrādāja muzeja un vēsturiskās apkārtnes attīstības konceptu un neatlaidīgi sāka to realizēt. 20. gadsimta 80. gadu otrā pusē, kad vēstures vērtības Turaidā sāka apdraudēt īpašumu atgūšanas procesi, viņa izcīnīja to, ka Turaidas muižas vēsturisko centru pasludina par īpaši aizsargājamu valsts objektu un 1989. gada janvārī novadpētniecības muzeja vietā izveidoja Turaidas muzejrezervātu.

Turaidas muzejrezervāts ir viens no atpazīstamākajiem muzejiem Latvijā. Tas ir plašs komplekss ar restaurētu viduslaiku pili, seno koka baznīcu un restaurētām Turaidas muižas ēkām, Dainu kalnu un Tautasziesmu parku. Tā nav tikai sakopta un estētiska vide, muzeja ēkās ir iekārtotas vēstures ekspozīcijas tādā apjomā un veidā, kādā to neredzam citviet.

Foto: Publicitātes foto

Jāpiezīmē, apbalvošanas ceremonija notika tieši Mērijas Grīnbergas (1909-1975) 110. dzimšanas dienā.

Nominācijā “Gada ekspozīcija” uzvarēja Alūksnes Bānīša stacijas ekspozīcija “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”, nominācijā “Gada ekspozīcija 2019” – Salaspils memoriāla un Daugavas muzeja ekspozīcija “Salaspils memoriāla jaunā ekspozīcijas” un Latvijas Kara muzeja ekspozīcija “Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918 – 1920”.

Nominācijā “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā 2019” balvu saņēma Rīgas Motormuzejs ar bruņotā automobiļa “Imanta” daļu saglabāšanu un eksponēšanu izstādē “Leģenda par dzelzs bruņinieku”.

Nominācijā “Gada tematiskā izstāde 2019” uzvarēja Rīgas Motormuzeja interaktīvā izstāde “Leģenda par dzelzs bruņinieku”, nominācijā “Gada tematiskā izstāde 2019” – Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstāde “Pirmais gads”, nominācijā “Izglītojošs projekts muzejā 2019” – Memoriālo Muzeju apvienības projekts “Mākslas / dzejas darbnīcas Raiņa un Aspazijas mājā”.

Nominācijā “Gada publikācija” laurus plūca Ojāra Vācieša muzeja projekts “Runā Ojārs Vācietis. Kopoti balss ieraksti (13 CD albums)”, nominācijā “Gada mākslas izstāde 2019” – Daugavpils Marka Rotko mākslas centra projekts “Martinsona balva. Latvijas starptautiskās keramikas biennāles konkursa izstāde”.

Nominācijā “Muzeja pieejamības projekts 2019” uzvarēja Talsu novada muzeja āra interaktīvie stendi pilsētā ar kuršu vietām Ziemeļkurzemē un muzeja aktualitātēm, nominācijā “Inovācijas muzejā 2019” – Imanta Ziedoņa muzejs ar koncertizstādi “Visas taisnības”, bet nominācijā “Mārketinga aktivitāte 2019” – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja projekts “Matter to Matter Rīgā. Artūra Analta interaktīvā instalācija”.

Līdzīgie raksti