Miervaldis, Miervalda, Ringolds

Izskanēja IX Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas”. FOTO

Ar krāšņu svētku gājienu un koncertu svētdien, 14. jūlijā, Liepājā izskanēja IX Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas”, kas pulcēja ap 500 dejotāju no vienpadsmit pasaules valstīm. Festivāla deju grupu konkursā laurus plūca folkloras ansamblis “Djido” no Serbijas.

Norisēm bagāto “Sudmaliņu” programmu jau otro reizi kuplināja deju grupu konkurss. Par godalgotajām vietām un kopējo balvu fondu EUR 4000 cīnījās 14 ansambļi.  Starptautiskā žūrija lēma pirmo vietu piešķirt folkloras ansamblim “Djido” no Bogatičas pilsētas Serbijā, ansambļa mākslinieciskais vadītājs – Milošs Simičs. Godpilno otro vietu konkursā dalīja Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” deju ansamblis “Daiļrade” Ivetas Pētersones-Lazdānes mākslinieciskajā vadībā un deju ansamblis “Dywotsvit” no Ukrainas, vadītāji – Jurijs Skobels un Vasīlijs Šeremeta.

Trešo vietu konkursā ieguva trīs deju grupas: Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis “Vektors” un  mākslinieciskā vadītāja Dagmāra Bārbale, Čīles Dienvidu universitātes tautas deju ansamblis Hulio Maranhela-Toledo vadībā, kā arī dejotāji no Krievijas – tautas deju ansamblis “Podmoskovnie vechera”, mākslinieciskā vadītāja Vera Ishakova.

“Ansamblis “Djido” pārliecināja ar profesionalitāti, spēju pārvaldīt dažādus ritmus un tempus, kā arī fizisku izturību. Viņi spēja aizraut visu skatītāju zāli. Muzicēšana uz skatuves saspēlē ar dejotājiem bija vēl viens pluss “Djido” priekšnesumam,” – konkursa uzvarētāju sniegumu raksturo žūrijas priekšsēdētāja Rita Spalva.

Folkloras ansambļa “Djido” mākslinieciskais vadītājs Milošs Simičs atzīst, ka ansamblis bija noskaņots uzvarēt un, viņuprāt, konkursa žūriju uzrunāja ar saviem atšķirīgajiem tautas tērpiem, deju un kūsājošo enerģiju, kas izpaudās arī aktīvos izsaucienos. “Serbija ir maza valsts ar daudz reģioniem, un katrā no tiem ir citādi tautas tērpi, mūzika un deja. Šajās astoņās minūtēs mēs parādījām divu dažādu Serbijas reģionu dejas,” stāsta M. Simičs.

Liepājas pilsētas simpātijas balva tika piešķirta divām deju grupām: Kirēnijas jauniešu centra tautas deju ansamblim no Kipras un Krakovas zinātnes un tehnoloģiju universitātes dziesmu un deju ansamblim “Krakus” no Polijas.

IX Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas” norisinājās no 9. līdz 14.jūlijam Rīgā, Kuldīgā, Siguldā un Liepājā. Brīvdabas estrādēs, parkos, laukumos, uz tilta, danču vakarā un festivāla tradicionālajos labdarības koncertos skatītājus priecēja: tautas deju ansamblis “Chavdar” (Bulgārija), Čīles Dienvidu universitātes tautas deju ansamblis, Sahašras Izpildītājmākslas centra tautas deju ansamblis (Indija), tautas deju un mūzikas ansamblis “Metro Indonesia” (Indonēzija), Tallinas Brīvā laika pavadīšanas centra “Kullo” Tautas deju ansamblis “Sõleke” (Igaunija), Kirēnijas jauniešu centra tautas deju ansamblis (Kipra), Tautas deju ansamblis ,,Podmoskovnie Vechera” (Krievija), Krakovas zinātnes un tehnoloģiju universitātes dziesmu un deju ansamblis “Krakus” (Polija), folkloras ansamblis “Djido” (Serbija), Deju ansamblis “Dywotsvit” (Ukraina). Tautas deju grupas no Latvijas: Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” deju ansamblis “Daiļrade”, Rēzeknes pilsētas pašvaldības aģentūras “Rēzeknes Kultūras un Tūrisma Centrs” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dziga”, Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras “Kuldīgas kultūras centrs” tautas deju ansamblis “Venta”, Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansamblis “Vektors”, etno kompānija “Zeidi”, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras pils “Ziemeļblāzma” senioru deju kolektīvs “Ziemeļblāzma” un biedrības “Vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sidrabi”” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Sidrabi”’.

IX Starptautisko tautas deju festivālu “Sudmaliņas” rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību, Liepājas pilsētas pašvaldību, Rīgas pilsētas pašvaldību un Siguldas novada pašvaldību.

"Sudmaliņas" ir vērienīgākais festivāls skatuviskās dejas jomā Latvijā, kura mērķis ir pulcēt kopā Latvijas un dažādu pasaules valstu dejotājus, kas radoši pēta, iepazīst un pārmanto tautas dejas tradīcijas. Festivāla tradīcija tika aizsākta 1992. gadā. Tā idejas autore ir Deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe Ingrīda Edīte Saulīte. Festivāls kļuvis par  stabilu  tradīciju,  gūstot  ārvalstu  viesu,  Latvijas dejotāju, skatītāju un kritiķu augstu novērtējumu.

Līdzīgie raksti