Mirta, Ziedīte

Dzelzceļa muzejā atklās tautas lietišķās mākslas un amatniecības izstādi “Metāls un rotas”

20. septembrī plkst. 16.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā tiks atklāta tautas lietišķās mākslas un amatniecības izstāde “Metāls un rotas”, kurā līdz 19.oktobrim varēs aplūkot tautas lietišķo mākslas studiju dalībnieku, kā arī individuāli strādājošu meistaru darbus.

Izstādē būs skatāmi metālkalumi – dažādu formu, izmēru un konstrukciju lielie svečturi, mazāki galda svečturi, griestu un sienas lampas, lukturi, kamīna piederumu komplekti un citi kalumi, kā arī arheoloģiskās, etnogrāfiskās un mūsdienu rotas no metāla un citiem materiāliem.

“Mūsdienās gan rotu darināšanā, gan metālkalumos vērojamas divas galvenās tendences – meistari pēta un atdarina jau iepriekš radīto vai veido jaunas interpretācijas, radošajos meklējumos balstoties etnogrāfijā, tradīcijās un Eiropas mākslas stilos,” stāsta LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Latvijā šobrīd darbojas četras metālkalēju un rotu studijas, kā arī divas dzintara apstrādes studijas un vairāk nekā desmit dažādu individuālo meistaru. Izstādē piedalās: Dobeles pilsētas kultūras nama lietišķās mākslas studija “Avots”, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) “Auseklis”, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras centra “Iļģuciems” TLMS “Zīle” un “Ceplis”, Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” TLMS “Kalvis” un “Cilnis”, VEF Kultūras pils TLMS “Māra”, Liepājas tautas mākslas un kultūras centra TLMS “Kursa”, “Vaives amatu māja”, zīmols, seno rotu darbnīca “Sudraba pīlādzis”, biedrība “9 arodi”, kā arī Irina Babāne, Taīsa Babāne, Zigfrīds Rozenbergs, Juris Karosevičs, Arnis Lignickis un Gatis Pīpkalējs.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) metālkalumu un rotu izstādes rīko regulāri kopš 1972. gada. Līdz šim tās lielākoties iekārtotas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, taču šajā reizē izvēlēts Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Tā vide un saturs labi sasaucas ar izstādes tēmu “metāls”, dzelzceļa smagajām, robustajām konstrukcijām veidojot savdabīgu saspēli ar amatnieku darinātajiem metālkalumiem un rotām. Izstādes “Metāls un rotas” iekārtojums top sadarbībā ar mākslinieku Mārtiņu Heimrātu.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs atvērts no otrdienas līdz sestdienai. Ieejas maksa pieaugušajiem – EUR 5.00, pensionāriem, studentiem, – EUR 3.00, skolēniem, invalīdiem, ICOM biedriem, muzeju darbiniekiem un izstādes kuratora viesiem, uzrādot ielūgumu – bez maksas.

Līdzīgie raksti