Vivita, Dzīle, Viva

Durbes pilī skatāma izstāde \"Izglāb!\"

No 2011. gada 4. marta līdz 3. jūlijam Durbes pilī (Tukumā, M.Parka 7) apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas katedras izstāde "Izglāb!", kas veltīta kultūras mantojuma saglabāšanas tēmai – profilaktiskajai konservācijai.

Izstādes "Izglāb!" galvenais aplūkojamais objekts ir ēka un vide ap to, kur tiek noskaidrots – kas un kāpēc bojā kultūras mantojumu, kā arī tiek doti ieteikumi, kā no tā veiksmīgi izvairīties, lai konservatora, restauratora palīdzība nebūtu nepieciešama. Apskatāmie fotomateriāli un rakstiskā informācija ieved restauratoru darba aizkulisēs, dodot iespēju palūkoties uz Latvijas arhitektūru restauratora acīm.

Kuriozi Jūrmalas apbūves piemēri mijas ar traģiskām ainām no neglābjami bojātām ēkām un to iekārtojumu. Lieliskas koka mājas fasādē lepni izceļas plastmasas logi, neprasmīgas atjaunošanas laikā eņģelis pārvērsts par sex shop’a piepūšamās lelles līdzinieku, bet vēsturiskā arhitektūra īpašnieka nolaidības dēļ pārvērtusies par drausmīgu graustu. Turklāt celtnes bojā ne tikai sēnes, kas atgādina šausmu filmu recekļus, bet arī sabiedrības vīrišķās daļas slinkums meklēt tuvākās labierīcības.

Izstādes veidotāji iepazīstina ar potenciālo un esošo "māju, kuras nav", kā arī dod iespēju uzzināt, ko ļaunu ziemā uz ielām kaisītais sāls maisījums nodara ne tikai mūsu apaviem, mājdzīvniekam vai kokiem, bet arī ēkai, kurā mitināmies. Atsevišķs stends veltīts Latvijas Mākslas akadēmijas ēkai, nesaudzīgi atklājot te pastrādātos uzlabojumus, kas veikti pirms daudziem gadiem un rodas arī šodien.

Izstādē "Izglāb!" tiek pieminēti jau izglābtie monumentālās glezniecības un ēku piemēri. Taču galvenais izstādes mērķis ir katru no izstādes apmeklētājiem rosināt uz saimniecisku un pozitīvu attieksmi, kā arī rīcību pret vidi, kas ir mums apkārt un, kas iedvesmo ne tikai kultūras mantojuma izpratnē.

Izstādes noformējumu papildina Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas maģistratūras studentes Annas Orniņas ilustrācijas. Izstādes kuratore – Restaurācijas katedras metodiķe Inga Meldere.

Jaunākie raksti