Alīda, Jūsma

Dāvana sievietēm - vīriešu akti fotogrāfijās

Laika posmā starp Valentīndienu un Sieviešu dienu Latvijas fotogrāfijas muzejs sarūpējis skaistu dāvanu sievietēm. Muzejā būs apskatāma mākslinieces Ineses Kalniņas fotogrāfiju izstāde –'Brīvās robežas. Vīriešu akti.'

Izstāde būs apskatāma no 13. februāra līdz pat 8. martam.

Izstādes autore uzsver, ka, lai gan izstādes centrā ir kails vīrietis, šīs fotogrāfijas nav nedz izaicinošas, nedz aušīgas, jo fotogrāfiju centrā nav kailums, bet modeļa personība, ko viņa notvērusi un atklājusi, rodot līdzsvaru cilvēka un to aptverošās vides attēlojumā. Skatoties fotogrāfijas un vērojot vīriešu torsus brīvā dabā starp kokiem, neapdzīvotu ēku mūriem vai trepju telpā, grūti apjaust gan modeļu, gan pašas fotogrāfes iespējamo biklumu un stīvumu attēla tapšanas brīdī. To vietā manāma atbrīvotība un dabiskums, ko nenomāc pat kompozīciju pārdomātais, ne nejaušībai atvēlētais risinājums.

„Latviešu fotomākslas kontekstā vīriešu kailfoto atšķirībā no sieviešu aktu fotogrāfijām nav sevišķi izplatīta parādība. Jaunas meitenes kails ķermenis tiek uztverts vieglprātīgāk, cilvēks ir pieradis redzēt visapkārt plikumus, viņš to pieprasa – internetā, televīzijā, veikalu skatlogos. Sabiedrība ekspluatē sievietes perfektu ķermeni, savukārt atkailinātu vīrieti uztver kā neķītrību. Vīrieša aktam nonākot uzmanības centrā kā mākslas darbam, cilvēki kautrējas,” saka izstādes autore Inese Kalniņa.

Jaunā māksliniece dzimusi 1983. gadā Valmierā. Viņa ir piedalījusies un guvusi atzinību vairākos foto konkursos, to vidū – „Mana pilsēta naktī”, ko 2005. gadā organizēja Francijas kultūras centrs Rīgā, Radio Naba rīkotajos fotokonkursos „6x6” un „7x7”, kā arī fotokonkursā „Zelta rudens Latvijā 2009”, ko rīkoja portāls „Delfi”. Šobrīd autore publicē jaunākos darbus savā mājas lapā www.kalnina.lv .

Jaunākie raksti