Eleonora, Ariadne

Aleksandram Čakam 117

Šī gada 26. oktobrī pulksten 17.00 izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” notiks dzejnieka Aleksandra Čaka 117. dzimšanas dienas svinības, kur pieciem dažādu radošu profesiju pārstāvjiem tiks pasniegtas mākslinieka Vilipsōna veidotās dzejnieka Aleksandra Čaka piemiņas nozīmītes.

Pirmo reizi Aleksandra Čaka piemiņas nozīmītes tika pasniegtas 2012. gadā dzejnieka piemiņas saglabātājiem kā pateicība cilvēkiem, kuri daudzu gadu garumā ir rūpējušies par dzejnieka piemiņas saglabāšanu katrs savā veidā – pētnieciskajā darbā, skolā, muzejā, žurnālistikā vai izdevējdarbībā. Nozīmītes tiek pasniegtas par čakisku līdzdomāšanu, jaunradi un Aleksandra Čaka gara stiprināšanu.

Pasākuma ietvaros notiks arī jaunās grāmatas “Aleksandrs Čaks. Fotoalbums. Photo album” atvēršanas svētki, ko izdevis Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs latviešu un angļu valodās.

Latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka oriģinālais ģimenes foto albums nav saglabājies, tomēr ir atsevišķas fotogrāfijas, kas atspoguļo dažādus dzejnieka dzīves posmus. Lielākā daļa fotogrāfiju glabājas Aleksandra Čaka muzeja krājumā, bet vairākas fotogrāfijas ir arī citos Latvijas muzeju krājumos, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Latvijas Valsts vēstures arhīvā un privātkolekcijās.

Fotogrāfijas ir interesants vēsturisks materiāls ar vizuālo tēlu kā pievienoto vērtību, kas Aleksandru Čaku iemūžinājušas noteiktā vecumā, vidē, sabiedrībā, saglabājušas vizuālo informāciju un ļāvušas iepazīt nozīmīgas personības viņa dzīvē, ģimeni, kolēģus, draugus.  Fotogrāfijas fiksējušas 20. gadsimta pirmās puses interjerus, arhitektūru un apģērbu modi, kas atklāj vairāk informācijas nekā spēj pasacīt tikai rakstītais vārds.

Pasākumā piedalīsies mūzikas grupa “Zāle” un vizuālās mākslas apvienība “Smilšu kino”.

Jaunākie raksti