Velta, Velda

Sarunas muzejā: tikšanās ar gleznotāju IVARU POIKĀNU

2011. gada 9. janvārī plkst. 15.00 līdz plkst. 17.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz „Sarunu muzejā” ar gleznotāju-provokatoru Ivaru Poikānu, kura personālizstāde pašreiz ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē.

„Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija, kuras ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja apskatīt jaunākās muzeja izstādes mākslas speciālistu pavadībā. Kopš 2001. gada interesentus uzrunājuši daudzi un dažādi Latvijas un ārvalstu mākslinieki, mākslas vēsturnieki, izstāžu kuratori, daloties savās pārdomās un zināšanās par mākslu, dzīvi un laikmeta pārvērtībām. Bez iepriekšējas pieteikšanās uz pasākumu aicināts ikviens interesents, lai dažus svētdienas pēcpusdienas mirkļus pavadītu sarunās par mākslu.

Ivara Poikāna personālizstādē Baltajā zālē ir apskatāmas aptuveni 50 gleznas un 20 grafikas no muzeju un privātajām kolekcijām, kā arī pavisam jauni – 2010. gadā gleznoti darbi.

Ivars Poikāns ir provokatīvs mākslinieks-domātājs, kura daiļrade Latvijas mākslas vidē ir zināma jau kopš 1970. gadu beigām. Mākslinieks pats sevi dēvē par „jaunlaiku Indriķi”, jo tas, ko viņš dara savās gleznās, grafikās un ilustrācijās, ir hronista darbs – notikumu dokumentēšana.

20. gs. 80. gados Ivars Poikāns iļjiča spuldzītes gaismā pētīja dzīves haosa un lietu pasaules pārvērtības laikā. Ironizējot par padomju cilvēka dzīvē dominējošo materiālismu, viņš aicināja domāt par pasaulīgo labumu gaistošo un pārejošo dabu. Vienlaikus tā bija smalkas ironijas tonī ieturēta parodija par sevi pašu. Tīši akcentējot kādus motīvus vai gluži otrādi – neiejaucoties sadzīvisko notikumu jezgā, bet tikai vērojot to no malas, autors pasvītroja laicīgā un mūžīgā attiecību nozīmi, attiecinot to arī uz savu dzīvi.

20. gs. 90. gadi. Mainās politiskais un sociālais klimats, līdzi nesot apjukumu – baltais un melnais sajaucies pelēkā. „Lai indivīds nesamaltos graudu mašīnā totalitārā sistēmā vai kapitālismā, garīgā cīņa pašam par sevi un ar sevi visur būs līdzīga,” atzīst mākslinieks. Vai tās būtu klusās dabas, Ivara Poikāna „F” sievietes – Flora, Fauna un Fortūna, vai aktuālai politiskai tematikai veltīti darbi – „Uz jauno krastu”, „Slīcēju glābšana”, „Ragaviņas” – to virsuzdevums nav zaimošana, bet gan cīņa pret viltus mitoloģiju radīšanu.

Ironija ir iedarbīgs mākslas radīšanas impulss, kas joprojām signalizē par šķēršļiem atklātai sarunai. Mākslinieka dumpīgā estētika un ironiskais komentārs caurstrāvo arī viņa jaunākos darbus.
LNMM izglītības programmas „Sarunas muzejā” ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja iepazīties ar pašu mākslinieku un noklausīties viņa stāstījumu par sevi un saviem darbiem. Kopā mēģināsim iedziļināties gleznotāja radītajā tēlu pasaulē, kuri liek mums uz mirkli apstāties un paskatīties uz dzīves paradoksiem ar Ivara Poikāna acīm.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Bez iepriekšējas pieteikšanās uz pasākumu aicināts ikviens interesents, lai dažus svētdienas pēcpusdienas mirkļus pavadītu sarunās par mākslu.

Izstādi iespējams apmeklēt līdz 23. janvārim K. Valdemāra ielā 10a, Rīgā.

Jaunākie raksti