Velta, Velda

Lieldienas 2011

Kaut arī svētki gadu no gada ir ļoti līdzīgi, to pamatidejas nemainīgas, katru gadu tie tiek svinēt nedaudz citādi, telpas tiek dekorētas atšķirīgi, modē ir atkal kas jauns. 2011. gada Lieldienās kopumā gan nekādi šokējoši pārsteigumu gan neesot gaidāmi, kopumā tā ir atgriešanās pie agrākajām tradīcijām, piešķirot tām nedaudz aktuālāku noskaņu – ne tik spilgtas krāsas un monogrammas dekorus.

Kurā datumā šogad ir Lieldienas?
Pirmās Lieldienas šogad ir 24. aprīlī, kas salīdzinot ar citiem gadiem ir vēlu. Vēlākais iespējamais datums, kad var būt Lieldienas ir 25. aprīlis, nākamo reizi 25. aprīlī Lieldienas būs tikai 2038. gadā.

Kur tradicionāli un kur netradicionāli šogad svinēt Lieldienas?

Īsti latviskā garā, ievērojot visas senās tradīcijas, kā allaž šie svētki tiks svinēti Brīvdabas muzejā, savukārt eksotiskāku izjūtu piekritēji var izmantot šīs brīvdienas, lai dotos kādā ceļojumā ārpus Latvijas. Par aktuālākiem Lieldienu pasākumiem Rīgā skatīt šeit.

Kādas ir 2011. gada aktuālās krāsas?
Šajā pavasarī aktuālas ir dažādu nokrāsu pelēkās un baltās krāsas. Interjerā viennozīmīgi dominē gaišs koks, dažādi tā izstrādājumi. Daudzi dizaineri joprojām iesaka arī pagājušā pavasara spilgti zaļo, kas labi rosinās pavasarīgas izjūtas un atbilst Lieldienu noskaņojumam.

Kādi ir šī gada modernākie dekori Lieldienām?

Pagalma rotāšanai aktuāls ir no siena vai salmiem veidots liela izmēra zaķis. Taču gan pagalmā, gan iekštelpās labi izskatīsies olu koks – jeb augošā kokā vai saplūktos koku zaros ar lentēm sakārtas dažādu krāsu olas. Daudzās ģimenēs vairākus gadus pēc kārtas tiek izmantoti vieni un tie paši dekori, dizaineri tos iesaka šogad papildināt ar baltām svecēm, papīra olām un pavasara ziediem, esot radošiem. Aktuāls dekors ir arī dažādu izmēru un krāsu pogas, pogu imitācijas, kas, piemēram, var būt izgrieztas no dažādu krāsu bieza papīra un tiek starp olām kārtas koku zaros, logos vai līmētas pie sienas, izmantotas galda klājumā. Labi izskatīsies ar krāsainām pogām piebērts stikla trauks. Pogas ir apaļas gluži kā visi tradicionālie Lieldienu simboli.

Kāds šogad ir moderns galda klājums?
Galda klājums šogad Lieldienās īpašas raizes, domājams, nesagādās, jo dizaineri centrālajā vietā iesaka novietot klasiku – pītu grozu ar krāsainām olām, papildinot to ar pavasara ziediem, svecēm, dažādiem gaismekļiem, piemēram, nelielām laternām.

Kā šogad rotāt olas?

Dekupāžas tehniku pēdējā laikā noteikti iemēģinājušas daudzas ģimenes, tā ir piemērota arī olu rotāšanai Lieldienām. Olu rotāšanai tā var izmantot gan Bībeles tematiku gan vienkārši krāsainus elementus. Dekupāžai ir nepieciešamas salvetes, līme un ota – no salvetēm (vai cita plāna papīra) izgriež iecerētos fragmentus, liek tos uz olas un pārklāj ar līmi vairākās kārtās. Pa nakti šādas olas jāatstāj nožūt, lai nākamajā dienā ar tām rotātu mājokli.

Otra aktuālā olu dekorēšanas tendence šogad ir monogrammas – šosezon iniciāļu uzdruka ir aktuāla kopumā, to izmanto gultas veļai, mēbelēm un citiem interjera un modes priekšmetiem. Ir vairāki veidi, kā uz olām novietot monogrammas un tas ir arī veids, kā ikviens ģimenes loceklis jutīs personīgo pieeju – burtus var uzzīmēt ar otu un veselībai nekaitīgu krāsu, dekupāžas tehnikā, pielipināt ar uzlīmēm u.c.

Kā latvieši šogad svinēs Lieldienas?

Latviešiem šogad vērojama maksimāla atgriešanās pie senajām vērtībām un tradīcijām. Arvien vairāk cilvēki sāk atkal ievērot gavēni, izvēlas ekoloģiskus un dabīgus materiālus (sūnas, salmus, koku zarus u.tml.) telpu rotāšanai. Lieldienas tiek svinētas ģimenes lokā, vairākumā gadījumu krāsojot olas tradicionāli – sīpolu mizu novārījumā. Acīmredzot, šīs visas ir mūsu mentalitātei atbilstošas, pārbaudītas un par labām atzītas tradīcijas.

Jaunākie raksti