Līksma, Bārbala

Vēl tikai 3 nedēļas skatāma izstāde “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”

Vēl trīs nedēļas – līdz 8. decembrim – ir iespēja apmeklēt izstādi “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”, ko piedāvā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) sadarbībā ar latviešu modes dizaineru duetu MAREUNROL’S (Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops). Projekta noslēgumā – meistarklase pieaugušajiem “Sirreālais cepurnieks”, “Sarunas muzejā” par citādu modes fotogrāfiju un grāmatas iznākšana.

Kopš atklāšanas MAREUNROL’S izstāde pulcējusi jau turpat 6000 interesentu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) parāda zīmola MAREUNROL’S labāko kolekciju retrospekciju, papildinātu ar video materiāliem, fotogrāfijām, Gintera Krumholca veidotājiem tēlnieciskiem elementiem un “Tīrkultūras” audio instalāciju. Modes dizaineri Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops katrai detaļai piešķir jēgu, viņu mērķis ir radīt apģērbu, kas pauž stāstu un dzīvo savu dzīvi līdzvērtīgi konceptuālam mākslas darbam. MAREUNROL’S drosmīgi reflektē par kolektīvo pagātni un meklē nākotnes vizuālos kodus, jūtīgi uztverot attiecības starp ķermeni, telpu, skaņu un kustību. Mākslinieki uzrunā skatītāju emocionāli, vēloties paplašināt mūsu uztveres apvāršņus: “šī izstāde nav par drēbēm, bet par domāšanu”.

“Apģērba būtība ir tikt nopirktam un valkātam. Tik tālu viss ir pareizi, bet ar apģērbu var pastāstīt arī lielākas lietas un to var pozicionēt kā mākslu. [..] Mūsu reģionam nav raksturīgi mākslas muzejos atļauties modes izstādes – ielaist modi muzejā. Taču modes industrija tās labākajās izpausmēs vēsta par pasauli, kādā mēs dzīvojam,” atklāj MAREUNROL’S Kristīnei Budžei intervijā “Kultūras Dienai” (“Figurālie tēlnieki modē”, 07.11.2019). Veidojot ekspozīciju, māksliniekiem “bija svarīgi parādīt darbus, kas to tapšanas laikā vai vēlāk rezonējuši ar globālajā modes industrijā notiekošo”.

Arhitekte un urbāniste, portāla “FOLD” direktore Evelīna Ozola savā recenzijā par MAREUNROL’S projektu raksta: “Autoriem izdevies veiksmīgi tikt galā ar diviem grūtiem uzdevumiem: izstādes formātā saistoši parādīt apģērbus un video darbus. [..] Apmeklētājus vispirms sagaida video siena, kas atjautīgi atrisina uzmanības trūkuma problēmu. [..] Savukārt manekeniem tēlnieks Ginters Krumholcs piešķīris pašu dizaineru vaibstus, un tērpi uz tiem turas stalti, veidojot MAREUNROL’S tik raksturīgos izteiksmīgos siluetus un ēnas. Tos papildina gravitācijas šķietami neskarti aksesuāri – gaisā sastinguši lakati, siksnu režģi, augu vijumi, mazi putniņi un, protams, galvassegas.”

Izstādi papildina plaša pasākumu programma, un vēl ir iespēja apmeklēt meistarklasi pieaugušajiem “Sirreālais cepurnieks”, kas norisināsies DMDM 30. novembrī no plkst. 12.00 līdz 14.00. Dalībnieki iepazīs ekspozīcijā redzamās tērpu kolekcijas, kurās īpašu lomu spēlē cepures – tās var būt gigantiskas galvassegas kā baisas un sirreālas vīzijas vai skatuve ikdienišķām mizanscēnām. MAREUNROL’S cepures mitinās starptelpā starp modi un mākslu, fantāzijai manifestējoties materiālā. Tāpat tiks apspriesta cepures nozīme agrāk un šodien, pievēršoties gan sieviešu, gan vīriešu modei.

Darbnīcu vadīs cepuru meistare Laila Brūvele, kura ir veidojusi galvassegas dažādām teātra un operas izrādēm, tostarp sadarbojusies ar MAREUNROL’S, kā arī pārzina latviešu etnogrāfisko galvassegu mantojumu. Nodarbība paredz praktisku darbošanos: eksperimentus ar materiāliem un tehnikām, skicēšanu, modelēšanu un cepuru maketu izveidi, kam visam pāri stāv cepurnieka dizaina domāšana. Meistarklases ilgums ir 2 stundas. Dalības maksa: 7,00 EUR no personas (cenā iekļauts izstādes apmeklējums).

30. novembrī plkst. 14.00 uz “Sarunām muzejā” par tēmu “Citāda modes fotogrāfija” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska ir uzaicinājusi starptautiski atzītu fotogrāfi Ivetu Gabaliņu (Vaivodi; ivetagabalina.com), kura ir ISSP Galerijas programmu vadītāja un daudzkārt radoši sadarbojusies ar MAREUNROL’S, veidojot modes fotogrāfijas un video. Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,00 EUR. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

Izveidots 2006. gadā, MAREUNROL’S ir starptautiski pamanītākais latviešu modes zīmols. Piedalījies daudzos konkursos un festivālos, biennālēs un grupas izstādēs ārpus Latvijas, tostarp 12. Prāgas Scenogrāfijas un teātra arhitektūras kvadrinnālē, ceļojošajā izstādē “ARRRGH! Monsters in Fashion” Benaki muzejā Atēnās un “La Gaîté Lyrique” Parīzē. 2009. gadā duets ieguva divas galvenās balvas 24. Starptautiskajā Jēras modes un fotogrāfijas festivālā (24th International Hyeres Fashion and Photography Festival) Francijā. Kopš 2012. gada zīmols regulāri piedalās Parīzes modes nedēļā – sākotnēji tās oficiālās programmas ietvaros. 2016. gadā MAREUNROL’S tika izvirzīti starp desmit Eiropas nominantiem prestižajai starptautiskajai “Woolmark” balvai vīriešu modes kategorijā.

Autori veidojuši tērpus daudzām teātra un operas izrādēm Latvijā un ārzemēs. 2013. gadā izdevniecības “Phaidon” almanahs “Pattern” ierindojis MAREUNROL’S starp 100 mūsdienu īpašākajiem jaunajiem dizaineriem. Viņu tērps rotājis arī respektablā dzīvesstila žurnāla “Wallpaper” nākotnes modei veltītā speciālizlaiduma vāku.

MAREUNROL’S darbi kā izcilas mūsdienu Latvijas modes mākslas liecības ir iekļauti LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Dizaina kolekcijā un aplūkojami pastāvīgajā ekspozīcijā.

Līdzīgie raksti