Vizma, Klāra

VEF Kultūras pilī notiks Latvijas folkloras Dižkoncerts un folkloras balvas pasniegšanas ceremonija

2019. gada 7. decembrī plkst. 16.00 VEF Kultūras pils Kamerzālē notiks Latvijas folkloras Dižkoncerts. Tajā tiks atzīmēta trīsdesmitgade, kad tika dibināta triju Baltijas valstu asociācija „Baltica”. Koncertā piedalīsies folkloras kopas no Madonas, Talsiem un Upītes. Koncerta laikā jau otro gadu pēc kārtas tiks pasniegta folkloras balva “Austras koks”. Koncertu vadīs Asnate Rancāne un Edgars Zilberts.

Folkloras kopas, kas 7. decembrī uzstāsies Dižkoncertā, ir dibinātas laika posmā, kad notika Latvijas valsts neatkarības atjaunošana, un tās savulaik aktīvi iesaistījās minētajā procesā. Kopas līdz mūsdienām veic nozīmīgu darbu sava novada nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, apgūšanā un nodošanā nākamajām paaudzēm. Tās vada pieredzējuši un prasmīgi vadītāji, Latvijas Folkloras biedrības valdes locekļi Ingrīda Grudule, Lija Dunska un Andris Slišāns.

Latvijas folkloras Dižkoncertam un folkloras balvas pasniegšanai jākļūst par labu sākotni turpmākajām aktivitātēm, kuras Latvijas Folkloras biedrība iecerējusi, lai folkloras kustība iegūtu būtiskāku nozīmi mūsdienu kultūrtelpā. Koncerts iecerēts kā leģendāru folkloras kopu parāde, repertuāra pērļu izrādīšana, sava veida dižošanās ar kulmināciju un jaunas tradīcijas aizsākumu -  balvas „Austras koks” pasniegšanu.

2019. gadā folkloras balvu “Austras koks” nominācijā par dzīvesziņas kopšanu un daudzināšanu saņems Madonas folkloras kopa „Vērtumnieki”, kas līdztekus sava novada tradīciju, dziesmu, rotaļu, deju, muzicēšanas prasmju pārmantošanai, lielu ieguldījumu devusi arī vietējā dialekta apgūšanā un daudzināšanā. Nominācijā par folkloras aktivitātēm balvu saņems Inese un Andris Rozes no Amatas. Viņu aktivitātes un darbošanos folkloras laukā pazīst visā Latvijā. Viņi organizē danču vakarus un festivālu, rīko tautas mūzikas instrumentu gatavošanas meistarklases, organizē dažādus koncertus un sarīkojumus.

Nominācijā par mūža ieguldījumu tiks pasniegtas divas balvas. Vienu balvu saņems Bārtas etnogrāfiskā ansambļa dalībniece, priekšdziedātāja, teicēja Līvija Otaņķe. Bārtas etnogrāfiskais ansamblis tikko nosvinēja savu pastāvēšanas 90.gadskārtu.

Balvu par mūža ieguldījumu saņems arī Rīgas folkloras draugu kopas „Skandinieki” dibinātāja, dalībniece, Latvijas folkloras kustības priekšgaitniece Helmī Stalte. Šogad Helmī Stalte nosvinēja savu mūža 70.gadskārtu, no kura lielākā daļa un visa sirds un dvēsele atdota tieši tautas tradicijām un dzīvesziņai.

Latvijas folkloras Dižkoncertu un folkloras balvas “Austras koks” pasniegšanu rīko Latvijas Folkloras biedrība un Rīgas dome. 

Līdzīgie raksti