Kora, Kintija

Teātris “Mūsdienu lugas skola” Latvijas publikai izrādīs humoristisku komēdiju Odesas stilā

15. aprīlī teātris “Mūsdienu lugas skola” uz Dailes teātra skatuves izrādīs humoristisku iestudējumu, kas izveidots, balstoties uz 250 ebreju anekdotēm – “Miris – šmiris, galvenais, lai būtu vesels!

Skatītājus gaida uzvedums, kurā ar spilgtiem tēliem un neaizmirstamām asprātībām režisors un teātra dibinātājs Josifs Raihelgauzs ar zināmu pašironijas devu ir atklājis visu ebreju pasaules uzskata būtību: “veselīga humora izjūta ļaus mums pārdzīvot pat vislielākās dzīves problēmas”. Raihelgauzs ilgu laiku vāca ebreju humora pērles un, balstoties uz tām, izveidoja “dzīvu”, pilnvērtīgu iestudējumu.

Izrādes laikā skatuve pārvērtīsies par tipisku Odesas pagalmiņu, kur malās stāv ar vīnogulājiem apvītas divstāvu mājiņas ar kaut kā pārvilktu veļas auklu, bet “pagalmiņa” iedzīvotāji, sākot ar nesatricināmo tanti Sāru līdz gudrajam Rebem, ir hrestomātiski tēli, kuri stāsta visai pasaulei stāstu par veselu paaudžu dzīvi un likteņiem. Tās ir anekdotes, ar to pašu pareizo intonāciju, kuru jūs droši vien atpazīsiet, izdzirdot to jebkurā pasaules vietā.

 

Ieraugot uz skatuves zārku, skatītājiem nav jābaidās. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tajā tik ērti ir iekārtojies viens no izrādes galvenajiem varoņiem. Zārks – tas ir esības absurduma simbols. Un jo spilgtāki ir dzīves svētki, jo vairāk mēs redzam dažādus kontrastus! Un arī “Miris – šmiris, galvenais, lai vesels” – nav nekāda ļauna smiešanās, bet gan dziļš aforisms, kas sevī ietver ebreju tautas nesatricināmo mieru un attieksmi pret dzīvi.

 

Īpašu uzmanību ir vērts pievērst mūzikai, kas skanēs uz skatuves – orķestris, kurā dzirdams akordeons, klarnete un, protams, vijoles, spēlēs tradicionālo klezmeru mūziku, tā atainojot neticamo Odesas atmosfēru pagājušajā gadsimtā.

Izrādē piedalās populāri Krievijas aktieri: Vladimirs Šuļga, Jeļena Sanajeva, Tatjana Cireņina, Aleksandrs Ovčiņņikovs, Ivans Mamonovs, Vadims Kolganovs, Oļegs Carevs, Aleksandrs Cojs, Džuljeta Geringa, Kirils Sņegirevs, Nikolajs Golubevs.

Teātri “Mūsdienu lugas skola” 1989. gadā izveidoja Krievijas tautas mākslinieks Josifs Raihelgauzs. “Skolai” ir absolūti unikāla repertuāra politika, tā pilnībā atbilst nosaukumam: te patiešām iestudē tikai mūsdienu lugas, kuras pirms tam uz skatuves nav rādītas. Tādējādi “Mūsdienu lugas skola” ir pasaules pirmizrāžu teātris. Tā autoru vidū ir Jevgēņijs Griškovecs un Boriss Akuņins, Viktors Šenderovičs un Dmitrijs Bikovs, Ludmila Uļicka un Vadims Žuks, komponisti Maksims Dunajevskis, Sergejs Ņikitins, Aleksandrs Žurbins, Igors Zubkovs.

Ar teātri ir sadarbojies Andrijs Žoldaks, Ivans Viripajevs, Sergejs Solovjevs, Staņislavs Govoruhins, Dmitrijs Astrahans, Plamens Panevs, Filips Grigorjans, daudzi citi populāri un iesācēji režisori.

Biļetes uz pasākumu pieejamas "Biļešu serviss" tīklā.

Līdzīgie raksti