Festivāla ieskaņā nu jau par tradīciju kļuvušas speciāli veidotas programmas bērniem un skolēniem. Arī šoreiz piektdien, 6. septembrī, plkst. 10.00, 11.00 un 12.00 bērnu bibliotēkā “Vecliepājas rūķis” (Malkas iela 4, 3. stāvs) jaunie klausītāji ir aicināti uz izzinošām nodarbībām, kurās būs iespēja uzzināt daudz interesantu faktu par ērģelēm – lielāko mūzikas instrumentu, kādu cilvēks jebkad izgudrojis un uzbūvējis. Ieeja nodarbībās ir bez maksas.
Sestdien, 7. septembrī, pulksten 11.00 pie Gulbju dīķa un pulksten 15.00 Rožu laukumā ar savu leijerkasti viesosies igauniete Ingrīda Kaleva – ģenētikas profesore Tallinas universitātē, par kuras vaļasprieku jau četrus gadus kļuvusi leijerkastes spēle. Leijerkaste ir sens pārnēsājamo ērģeļu paveida mehānisks mūzikas instruments bez taustiņiem. Tā ir vienkārša un ērti pārvietojama, tāpēc kopš 1700. gada to iecienīja klejojošie muzikanti. Līdzīgi kā ērģelēm arī leijerkastei ir stabules un plēšas. Gaisu stabulēm gādā ar rokturi griežama pneimatiskā iekārta, kas, atbilstoši programmējumam rotējošajā zobainajā veltnītī, atver gaisa ventiļus.
Igaunijā Ingrīda Kaleva ar leijerkasti uzstājas ansamblī kopā ar kontrabasu un vokālistiem, kā arī ir bieža viešņa festivālos un pilsētu svētkos, uzstājoties gan uz dažādām skatuvēm, gan pilsētvidē. Viņas leijerkastes repertuārā ir daudzveidīga mūzika, sākot no klasikas pērlēm un popmūzikas hitiem līdz unikālām igauņu komponistu skaņdarbu aranžijām.
Svētdien, 8. septembrī, pulksten 13.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē izskanēs festivāla atklāšanas koncerts visai ģimenei “Izstādes gleznas”, kurā piedalīsies brāļi Džonatans un Tomass Skoti no Lielbritānijas ar ērģeļu un animācijas duetu. Džonatans Skots ir plaši pazīstams pianists, ērģelnieks un aranžētājs. Tomass Skots ir studējis klavierspēli un paralēli pianista karjerai ir arī pieprasīts mākslinieks un animators. Abi ir sagatavojuši koncertprogrammu visai ģimenei ar slavenajām krievu komponista Modesta Musorgska “Izstādes gleznām” ērģeļu pārlikumā, kas klausītāju acu priekšā atdzīvosies video animācijās.
Musorgska komponētā svīta “Izstādes gleznas” (1874) ir pasaulē pazīstamākais komponista skaņdarbs klavierēm, ko autors veltījis sava drauga, krievu mākslinieka un arhitekta Viktora Hartmaņa piemiņai. 1874. gada februārī Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā tika atklāta izstāde ar vairāk nekā 400 Hartmaņa darbiem, kuras apmeklējums Musorgskim sniedza iedvesmu „Izstādes gleznu” komponēšanai. Šī svīta ir kā fantāzijas uzburta muzikāla pastaiga pa gleznu galeriju. Svītas desmit skaņdarbu radīšanai komponists par pamatu izmantojis 11 Hartmaņa zīmējumus un akvareļus. Mūzikā dzirdams spēcīgs tautiskais kolorīts, kas parādās viegli uztveramās melodijās sadzīvisko ainiņu burzmā un pasaku tēlos. Koncertā Musorgska mūziku papildinās V. A. Mocarta pasaku operas “Burvju flauta” uvertīras pārlikums ērģelēm, kā arī J. S. Baha un Š. Guno skaņdarbi.
Jaunākie klausītāji uz šo koncertu aicināti nākt, kā biļeti uzrādot savu zīmējumu par ērģeļu vai mūzikas tēmu!
Liepājas ērģeļmūzikas festivāls šogad notiek jau astoņpadsmito reizi no 7. līdz 21. septembrim Liepājā un Kuldīgā. Kā ierasts galvenā notikumu vieta būs Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāle, taču festivāls viesosies arī citur – Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā, Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē ar koncertu “Simfoniskās ērģeles” un koncertzāles “Lielais dzintars” kamerzālē, kur dzirdēsim digitālās ērģeles saspēlē ar ģitāru un sitaminstrumentiem.
Biļetes uz visiem maksas koncertiem nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem ir 30% atlaide. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja visos pasākumos ir bez maksas.