Sabīne, Sarma, Klaudijs

Sieviešu kora DZINTARS 75 gadu jubilejas koncertuzvedums ES ATNĀCU UGUNTIŅU

VEF Kultūras pils sieviešu koris DZINTARS un diriģente Aira Birziņa aicina uz kora 75. dzimšanas dienas koncertuzvedumu ES ATNĀCU UGUNTIŅU 2022. gada 3. decembrī plkst. 18:00 VEF Kultūras pils Kamerzālē. Koncertuzveduma režisore – Inese Mičule.

Koncertuzvedumā skanēs izcilāko latviešu estrādes mākslinieču – Noras Bumbieres, Valentīnas Butānes, Ilonas Bāliņas, Margaritas Vilcānes, Mirdzas Zīveres, Ievas Akurateres, Maijas Lūsēnas, Olgas Rajeckas, Ances Krauzes un Aijas Kukules – izpildīto dziesmu aranžējumi. Tās būs komponistu Zigmara Liepiņa, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Jura Kulakova, Jāņa Lūsēna, Valda Atāla, Elgas Īgenbergas un Gunāra Freidenfelda skaņdarbu aranžijas, ko īpaši korim, solistei un instrumentālajam ansamblim veidojis Edgars Linde. Kopā ar kori DZINTARS uzstāsies dziedātāja Aija Vītoliņa un profesionālu mūziķu instrumentālā grupa – Rihards Plešanovs  (pianists), Andis Klučnieks (flauta), Jānis Stafeckis (kontrabass) un Aivars Krastiņš (sitaminstrumenti). Izvēlēto skaņdarbu emocionālais vēstījums ir dažāds – dziesmās ieskanēsies gan maiguma, skumju un ilgu līnijas, gan spēka un spīta apliecinājums. Pirmatskaņojumu piedzīvos arī Ilonas Rupaines jaundarbs – par mīlestību un latgaliskās dzīvesziņas kodolu.

Koncertuzveduma ES ATNĀCU UGUNTIŅU ideja un nosaukums interpretē ciešo saiti, kas veidojas starp paaudžu paaudzēs atstātā garīgā mantojuma daļu – iekodētu dziesmā –, un tagadnes cilvēka pasaules izpratni un sajūtām, pašapziņas veidošanos un plūdumu. Aktiera Ginta Andžāna caurviju stāsts būs gan lirisks vēstījums par pieaugšanu – kā slavinājums skaistai, gudrai un drosmīgai sievietei, par kādu ikviena meitene, maza būdama, sapņo kļūt – gan simbolisks dialogs starp sievietes un vīrieša daudzveidīgo emociju pasauli.

Koncertuzvedumā līdzās kormūzikai un prozas lasījumiem tiks integrēti video mākslinieka Gata Priednieka-Melnača radītie video – caur laikmetīgo vizualitāti kora vēstures lappuses savīsies ar pavisam jauniem un tieši šim koncertam filmētiem video fragmentiem, kas atspoguļos kora DZINTARS šī brīža sajūtas. Svarīga vizuālās noskaņas radītāja dažādajās koncertuzveduma epizodēs būs gaismu partitūra.

Sieviešu koris DZINTARS dibināts 1947. gadā un kopš tā laika ir ne tikai viens no vadošajiem sieviešu koriem Latvijā, bet pazīstams arī visā pasaulē – pastāvēšanas laikā guvis uzvaras daudzos starptautiskos konkursos jau kopš 1968. gada, piedalījies festivālos un projektos, kompaktdisku ierakstos Eiropā, Amerikā un Japānā. Augstas mākslinieciskās virsotnes sasniegtas ilggadējo kora diriģentu Ausmas Derkēvicas un Imanta Cepīša vadībā. Viņu darbības laikā koris DZINTARS bijis daudzu latviešu un ārzemju komponistu jaunrades rosinātājs un skaņdarbu pirmatskaņotājs. Kopš 2000. gada kora mākslinieciskā vadītāja ir Aira Birziņa. Vairāk nekā 40 gadu garumā dziedātāju balsis skolojusi izcilā dziedātāja, Rīgas Operetes teātra soliste Aina Bajāre. Šobrīd kora vokālā pedagoģe ir Ieva Parša, kormeistare – Madara Boka.

Koncertu organizē biedrība “Dzintara koris” sadarbībā ar Ziemeļrīgas kultūras apvienības VEF Kultūras pili. Jubilejas koncerta tapšanu un norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un mērķprogramma KultūrELPA, Rīgas dome, AKKA/LAA un Pasaules brīvo latviešu apvienība.

Līdzīgie raksti