Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Rīgas Doma kora skolas jaunie mūziķi atgriežas koncertdzīvē

Pagājušo mācību gadu attālinātā mācību režīma ietvaros Rīgas Doma kora skolas (RDKS) noslēdza ar vēsturē pirmo virtuālo Pavasara koncertu, kas vainagojās ar skolas himnu “Dziesma skolai” audzēkņu, pedagogu un vecāku sniegumā. Radoši piepildīts un ideju pilns šis laiks virtuālā vidē bijis arī visiem četriem Rīgas Doma kora skolas koriem.

Rīgas Doma zēnu koris publiskoja sirsnīgu video ar vienu no R. Tigula autorprogrammas “Rīta un vakara dziesmas” skaņdarbiem, savukārt meiteņu koris TIARA un diriģente Aira Birziņa sniedza iespēju tiešsaistē skatīties divus uzvedumus – Rīga 2014 kultūras programmā tapušo “Kartupeļu operu” un Imanta Ramiņa operu “Lakstīgala”.

RDKS gospeļkoris Unas Stades vadībā vasarā publiskoja jaunradītu video dziesmai “Dai citas meitas”, turklāt tas bija jau otrais kora video – ar lieliskiem panākumiem pavasarī attālinātajā mācību režīmā tapa pasaulslavenā mūziķa, Grammy balvu ieguvēja Džeikoba Koljēra (Jacob Collier) izpildītās dziesmas “In My Room” īpašā RDKS gospeļkora versija (https://www.youtube.com/watch?v=-6khbLUNzXg), kuru ievēroja un ar ierakstu savā Instagram kontā atzinīgi novērtēja pats mākslinieks. Tāpat attālinātā mācību režīma laikā pirmatskaņojumu Latvijas Radio 3 Klasika piedzīvoja RDKS jauktā kora un diriģenta Jurģa Cābuļa veikums – Jēkaba Jančevska kormūzikas autoralbums “Aeternum”, ko 2020. gada februārī laida klajā Lielbritānijas ierakstu kompānija “Hyperion”. Albumu iespējams iegādāties interneta veikalā “iTunes Store” un to atzinīgi novērtējušas vairākas ietekmīgas ierakstu izdevniecības un radio stacijas, tai skaitā arī Lielbritānijas BBC 3 Radio.

Vasaras izskaņā, koncertdzīvei pamazām atsākoties, RDKS audzēkņi un pedagogi piedalījušies dažādās kultūras norisēs ‒ augusta sākumā ar brīvdabas koncertu Tiguļkalnā, Talsos, pie klausītājiem atgriezās Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā, izpildot kora 70. jubilejas gada centrālo programmu “Rīta un vakara dziesmas” kopā ar komponistu Raimondu Tigulu un instrumentālo grupu. RDKS audzēkņi un pedagogi snieguši spilgtu pienesumu arī Rīgas svētku 2020 programmai (koncertu sērija “sološie un lecošie”), piedalījušies 23. Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā (džeza un gospeļmūzikas koncerts) un LNSO festivālā “Vasarnīca” Ventspilī (muzikāla izrāde “Zenīts”).

Rīgas Doma zēnu kora mazajiem koristiem uzticēts kuplināt Dzejas dienu pasākumu Jūrmalā ‒ 10. septembrī viņi piedalīsies vides objekta “Aspazija kāpās” svinīgajā atklāšanā, izpildot R. Paula dziesmas ar Aspazijas vārsmām. Savukārt sezonas turpinājumā zēnu balsis skanēs Latvijas Nacionālās operas un baleta izrādes “Toska” (Dž. Pučīni) un “Pīķa dāma” (P. Čaikovskis), un uzstāšanos uz LNOB lielās skatuves zēni gaida ar lielu nepacietību un prieku.

Sirsnīgā un saviļņojošā koncertprogramma “Rīta un vakara dziesmas” šoruden izskanēs arī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 24. oktobrī un Latgales vēstniecībā “Gors” 5. novembrī. Paredzēti arī Jēkaba Jančevska un Jāņa Ķirša vokālinstrumentālo skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumi kopā ar izcilo ērģelnieci Ivetu Apkalnu četros koncertos decembrī Rīgas Domā, Ventspilī, “Dzintaru koncertzālē” un Cēsīs.  Gadu ieplānots noslēgt Strasbūras Ziemassvētku festivālā NOEL.

Rīgas Doma meiteņu korim TIARA gaidāma sadarbība ar orķestri “Rīga” un diriģentu Valdi Butānu Līgas Celmas-Kursietes jaundarba atskaņojumā Rīgas Domā Adventa laikā. Kora TIARA iecere ir atkal atjaunot klausītāju iemīļoto koncertuzvedumu “Gribas drusku pablēņoties” – šo programmu veido animācijas studijā “Dauka” tapušo muzikālo animācijas filmu dziesmas. RDKS jauktais koris un diriģents J. Cābulis jau 2021. gada pavasarī cer klausītājus iepriecināt albuma “Aeternum” prezentācijas koncertā, bet 2021. gada maijā ‒ tikties ar citiem jauniešu koriem 12. Eiropas Jauniešu koru festivālā Šveicē.

RDKS jaunākais kolektīvs ‒ mūziklu un džeza nodaļas gospeļkoris ‒ mācību gada sākumā jau paguvis piedalīties populārās dziedātājas Ilzes Rijnieces dziesmas ierakstā, bet mūziklu nodaļas audzēkņi cītīgi gatavo mūzikla “Rent” iestudējumu, kas jau 25. septembrī piedzīvos pirmizrādi Jūrmalas teātrī Latvijas Kultūras akadēmijas Skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla “Patriarha rudens” ietvaros.

Līdzīgie raksti