Eleonora, Ariadne

Rīgā notiks Antona Doļina kinolektorijs "Šerloks Holmss šodien: kas viņš ir?" un unikāls, 1924.gadā uzņemtās mēmās filmas "Sherlock Jr." seanss

5. aprīlī plkst. 19:00 kinoteātrī “KSuns” (Elizabetes 83/85) notiks aizraujošs pasākums visiem retrospektīva kino cienītājiem un tiem, kurus interesē pasaulē vispopulārākā literārā varoņa Šerloka Holmsa liktenis uz ekrāna.

Šo vakaru sāks neliels kinolektorijs, kuru vadīs spožais stāstnieks, populārais kinokritiķis Antons Doļins – “Šerloks Holmss šodien: kas viņš ir?” Šerloks Holmss jau vairāk nekā 100 gadus apbur  visu pasauli, bet slavenā detektīva piedzīvojumu ekranizāciju un dažādu variāciju skaits ir mērāms simtos. Kopā ar Antonu Doļinu mēs centīsimies īsi apkopot visu Šerloka Holmsa kinematogrāfisko ceļu un saprast, vai mūsdienu kinoindustrijā ir pieprasītas viņa fenomenālās deduktīvās spējas un britu harizmātisms.

“Šerloks Holmss ir visspopulārākais pasaules kinematogrāfa varonis. Viņš ir apdzinis pat Drakulu! Kur slēpjas Londonas detektīva noslēpums? Vai tas ir nemirstošā etektīvžanra pievilcība? Iespējams, Beikerstrītas ģēnija rakstura vai pat ārējā izskata īpatnības? Artūra Konana Doila izgudrotie interesantie sižeti? Taču kā literatūras īpašības pārtapa kinematogrāfiskās īpatnībās? Un svarīgākais: kas noteica Šerloka Holmsa unikālo dzīvotspēju, kādēļ katra paaudze atkal pakļaujas viņa valdzinājumam?” - Antons Doļins mēģinās piedāvāt savas atbildes uz šiem jautājumiem.

Pasākuma otrajā daļā valdīs mēmā kino zvaigzne Basters Kītons. Skatītāji uz lielā ekrāna redzēs viņa slaveno, asprātīgo un pārsteidzošo komēdiju “SHERLOCK JR.” (Šerloks juniors). Filmas  centrā ir tūļīgs, iemīlējies kinomehāniķis, kas savos sapņos pārvēršas par izcilu izmeklētāju, Šerloka Holmsa sekotāju. “Šerloks juniors” ir smalka parodija par šabloniskiem detektīviem un vienlaicīgi – gudra pasaka par ideālo paralēlo pasauli, kurā ikviens no mums iegrimst aizmiegot. Filma pārsteidz ar tehniskām inovācijām un izciliem mākslinieciskiem atradumiem, bet galvu reibinošie triki, kurus Basters Kītons izpilda pats, vēl šodien pārsteidz un sajūsmina. Pakaļdzīšanās aina ir kļuvusi par viņa vizītkarti. Paņēmieni, kurus pirmais pielietoja Kītons -ieiešana no skatītāju zāles ekrānā un otrādi, savdabīga iekškadra montāža, leģendārā biljarda spēles aina – tā visa ir pasaules kinematogrāfa klasika. Šis seanss būs atklājums un atklāsme, pieskaršanās pie dižās kino mākslas vēstures.

Pirmizrāde: 1924.gada 21.aprīlī, ASV
Režisors: Basters Kītons
Scenārijs: Klaids Burkmans, Džins Heivess, Džozefs Mitčels
Lomās: Basters Kītons, Ketrīna Makgvaira, Džo Kītons, Vords Kreins, Ervīns Konelijs, Džeina Konelija
Mūzika: Timotija Broka orķestra pavadījums
Filmas ilgums: 45 minūtes
Filma tiks demonstrēta angļu valodā ar surdotulkojumu austiņās latviešu valodā.
Antona Doļina lektorijs notiks krievu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Līdzīgie raksti