Ārija, Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija
Ārija, Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija

Postfolkloras festivāls GAVILES 2019

Drīzumā izskanēs postfolkloras festivāls Gaviles, kura šī gada tēma ir darba duna. Latvijas postfolkloras festivāls "Gaviles" ir vienīgais festivāls pasaulē, veidots ar mērķi iedzīvināt latviešu tautasdziesmas mūsdienu laikmetā, atklāja festivāla organizatori.

Festivāla galveno koncertu atklās kultūras ministre Dace Melbārde Stipro Sievu un Ogu pavadībā. Koncertā uz skatuves kāps Jauno Jāņu Orķestris, duets Staņislav Yudin un Asnate Rancāne, Julgī Stalte un Ēriks Zeps duetā TKP, koklētājs Namejs Kalniņš, muzikālās apvienības – Daba San un Jāņoga. Īpašie viesi no Sicīlijas – Oi Dipnoi.

Ik gadu pirms galvenā koncerta Spīķeru koncertzālē, kas notiks 12. aprīlī, sarūpēti vairāki festivāla iegavilēšanas koncerti. Šogad pasākuma orgnizatori sarūpējuši iespējas gan klausīties koncertos ar latviešu postfolkloras un pasaules mūzikas piesitienu, gan uzzināt vairāk par darbu latviešu folklorā, kā arī pašam kļūt par postfolkloras izpildītāju.

Iegavilēšanas koncerti

4. aprīlī kultūras telpā Autentika plkst. 19.00
Bruņinieku iela 2
Uzstāsies Namejs Kalniņš, trio tre un duets Tigran Tumanyan&Erna Daugaviete

Koncerta apmeklētāji varēs izbaudīt gan pašmāju, gan ārzemju tradicionālās kultūras dažādību. Mūsdienīgu kokles spēli demonstrēs jaunais, talantīgais koklētājs Namejs Kalniņš, kurš vien 15 gadu vecumā jau izdevis savu pirmo studijas albumu. Armēņu izcelsmes mūziķis Tigrans Tumayans neparastā duetā ar mūziķi Ernu Daugavieti apvienos armēņu instrumenta duduka un čella skanējumu. Savukārt trio tre ir jauna muzikālā apvienība, kas savu skaņu meklē caur improvizāciju, dažādu žanru sintēzi, ko caurvij un kopā satur latviešu un pasaules tradicionālās mūzikas tēmas. Trio tre tembrālo skanējumu veido plašs instrumentu klāsts.

6. aprīlī Nice Place telpā 19.00
Krišjāņa Barona iela 21a
Brīvais mikrofons tautiskās noskaņās

Postfolklora ir kā tilts starp seno un mūsdienām, mūzikā tā neuzliek nekādus žanra ierobežojumus, vienīgā prasība – cieņa pret tradicionālo mantojumu. Ikviens interesents aicināts piedalīties brīvajā mikrofonā, sagatavojot 1-2 muzikālus priekšnesumus ar tautasdziesmu vārdiem vai izmantojot tradicionālos instrumentus. Labākajam priekšnesumam balvā tiks piešķirta vokālā meistarklase ar pazīstamo etnomuzikoloģi Zani Šmiti un biļetes uz galveno festivāla koncertu Spīķeru koncertzālē. Sīkāka informācija portālā Facebook festivāla Gaviles un NicePlace Telpa lapās.

Muzicēt gribētājus aicinām pieteikties e-pastā [email protected] līdz 5. aprīlim

7. aprīlī Folkklubā Ala plkst. 21.00
Peldu iela 19
Uzstāsies grupas Saule i tuvāk, Arbērziņš un Sintēze

Sintēze ir pieci draugi no Madonas puses, kuri satikušies mūzikā. Kopīgi izmēģināti vairāki mūzikas žanri un mītas dažādas skatuves, bet šobrīd apstājušies pie, kā paši to dēvē, pop-folk mūzikas. Grupas īpašais simbols ir kokle, instruments, kas dāvā latvisku skanējumu un maģiskas noskaņas. Par sevi jaunieši saka – "latviešu mūzika ir mūsu saknes, mūsu būtība un mūsu vēstījums, ko nodot tālāk, pieliekot kaut ko no sevis, radot un muzicējot."

Arbērziņš ir domubiedru apvienība, kuri, darbojoties folkloras jomā, sajutuši vēlmi apdarināt un caur savu skatījumu izspēlēt tautasdziesmas. Grupas skanējumu veido balsis, kokle, dūdas, mandolīna, ermoņika, dūdas, stabule un vijole.

Saule i tuvāk kā apvienība radusies vēloties spēlēt etnogrāfisko kokli. Grupa, balstoties latviešu tautasdziesmās, radījusi arīdzan savu oriģinālmūziku ar savu stāstu un īpašo skanējumu. Kokles stīgu skaņas kuplina balsis, džambis, stabules, celma bunga, akustiskā ģitāra, zvongo un perkusijas.

10. aprīlī alus darītavā-restorānā Alķīmiķis plkst. 19.00
Lāčplēša iela 12
Sarunas par darbu un dziesmām latviešu folklorā ar pētnieci Unu Smilgaini

Turpinot 2018.g. iesākto ideju par koncertlekcijām, šogad pasākuma rīkotāji, sadarbībā ar Latviešu Folkloras krātuvi piedāvā nebijušu notikumu – sarunas par darbu un dziesmām latviešu folklorā. Klausītājiem būs iespēja dzirdēt pieredzējušās pētnieces un tautasdziesmu sējumu veidotājas Unas Smilgaines stāstījumu, kā arī klausīties Rīgas Tehniskās universitātes postfolkloras grupu Daba San.

Postfolkloras festivāla "Gaviles" biļetes pieejamas “Biļešu paradīze” kasēs, kā arī tīmekļa vietnē www.bilesuparadize.lv.

Līdzīgie raksti