Bernhards, Boriss, Rojs

Pasniegs Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu

24. maijā Daugavas muzejā Doles salā jau desmito gadu tiks pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva. Balvas mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu un kvalitatīvu muzeju nozares attīstību Latvijā. Konkursa kārtībā vērtētie muzeju projekti tiks godināti deviņās nominācijās, izceļot kvalitāti, pieejamību un nozīmi sabiedrībā. Pirmo reizi tiks izcelts arī konkrēta cilvēka ieguldījums muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, pasniedzot jaunu apbalvojumu – Mērijas Grīnbergas balvu.

“LMB gada balva ir vienīgais apbalvojums Latvijas muzeju nozarē un lielā atsaucība apliecina, ka muzeju darbiniekiem tā ir nozīmīgs to darba izvērtējums. Iepazīstoties ar balvas pieteikumiem, ir patiess prieks par Latvijas muzeju radošumu, attīstību un paveikto 2018.gadā. Latvijas valsts simtgades svinību gadā muzeji ir izveidojuši pārdomātas un kvalitatīvas izstādes un aktivitātes, kas dažādos aspektos atklāj Latvijas stāstu. Muzeji ir kļuvuši par kultūras centriem, kas piedāvā piedalīties interesantās un emocionālās sarunās, ceļot laikā un telpā, dziedāt un dejot, rakstīt savu dzeju, spēlēt teātri, iet pārgājienā, sacensties zināšanās un daudz ko citu,” pauž LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.

Atzīmējot LMB Gada balvas desmitgadi, šogad tiek iedibināta jauna nominācija – Mērijas Grīnbergas balva. Atšķirībā no pārējām nominācijām, šī balva tiks pasniegta personai nevis projektam. To saņems muzeju nozares darbinieks, kurš ar savu nesavtīgu darbu ir veicis būtisku ieguldījumu muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā. Ideja par balvu radās, iedvesmojoties no Latvijas simtgades filmas “Mērijas ceļojums” (režisore Kristīne Želve), kas stāsta par muzeja darbinieci Mēriju Grīnbergu (1909 – 1975), kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām, ko centās izvest vācu okupācijas spēki un, pateicoties kurai, mākslas vērtības atgriezās dzimtenē. Ar šo balvu LMB vēlas uzsvērt un atgādināt plašākai sabiedrībai, ka muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā nozīmīga loma ir muzeja darbiniekiem.

Šogad balvai pieteikti 72 muzeju projekti, kas ir lielākais pieteikumu skaits LMB Gada balvas vēsturē. Visvairāk saņemto pieteikumu – 12 – un līdz ar to arī vissīvākā konkurence šogad ir nominācijās “Gada tematiskā izstāde”, “Izglītojošs projekts muzejā” un “Gada publikācija”. Ar visiem pieteikumiem turpmākajās dienās būs iespējams iepazīties LMB Facebook vietnē.

LMB Gada balva tiek pasniegta arī tādās nominācijās kā “Gada mākslas izstāde”, “Muzeja pieejamības projekts”, “Gada ekspozīcija”, “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā” un “Muzeja inovācijas projekts”. Izceļot muzeju starptautiskos panākumus, savu balvu pasniegs arī ICOM (International Council Of Museums) Latvijas Nacionālā komiteja.

Līdzīgie raksti