Sarmīte, Tabita

Pārsteidzošakie fakti par leģendāro Stenlija kausu

Katrs hokeja fans zina, kas ir Stenlija kauss, un cer, ka viņu komanda to atvedīs mājās. Kas tad ir Stenlija kauss?

Stenlija kauss ir trofeja, ko katru gadu piešķir NHL čempionāta, uz kuru ik gadu tiek izdarītas likmes platformās, kā klondaika.lv, izslēgšanas spēļu uzvarētājiem. Tā ir vecākā Ziemeļamerikas sporta torfeja.

Daudzi hokeja līdzjutēji nemaz neaizdomājas par kausa izcīņas vēsturi. Lielākā daļa hokeja līdzjutēju zina, ka kausu iegādājās lords Stenlijs no Prestonas un, ka katru gadu to iegūst viena komanda, kas to var aizvest uz savu dzimto pilsētu. Bet kā ir ar maz zināmiem faktiem? Piemēram, to, ka kausā tika kristīti divi bērni. Vai cik daudzu sieviešu vārdi ir uz kausa? Un kura komanda ir aizmirsusi, ka ir izcīnījusi kausu?

Kas ir lords Stenlijs un kāpēc viņam ir kauss?

Lords Stenlijs no Prestonas, kurš 1892. gadā bija Kanādas ģenerālgubernators, iegādājās kausu ceļojuma laikā uz Londonu. Trīs gadus iepriekš, 1889. gada ziemas karnevālā Monreālā, viņš un viņa ģimene iemīlēja hokeja sportu. Lords Stenlijs nolēma dāvināt kausu Kanādas labākajai amatieru hokeja komandai.

Pirmie uz kausa iegravētie vārdi piederēja 1893. gada Monreālas Amatieru sporta asociācijai. Kopš tā laika kauss ir nogājis garu ceļu. Un kopš 1926. gada tas tiek piešķirts Nacionālās hokeja līgas labākajai profesionālajai komandai.

Cik daudz ir kausu?

Lai gan divus Stenlija kausus saņem cilvēki, patiesībā ir trīs. Oriģinālais atrodas Hokeja slavas zāles glabātuvē. Kāpēc kauss tika mainīts? 1963. gadā NHL prezidents Klārenss Kempbels uzskatīja, ka kauss ir kļuvis pārāk trausls, lai to varētu nepārtraukti pasniegt, tāpēc viņš izveidoja "Prezentācijas kausu", kas ir mūsdienās pazīstamais un iecienītais kauss.

Trešais kauss, kas pazīstams kā "Replikas kauss", ir precīzs prezentācijas kausa dublikāts. To 1993. gadā izgatavoja Monreālas sudrabkale Luīze Sentžakā. To izmanto kā aizstājēju Slavas zālē, kad nav pieejams prezentācijas kauss. Tāpēc, ja Jūs apmeklējat Slavas zāli vasarā, pastāv iespēja, ka Jūs redzēsiet Replikas kausu.

Cik smags ir Stenlija kauss?

Pašreizējais Stenlija kauss, kas ir oriģinālā kausa replika, sver 34,5 kg un ir 35,25 cm garš.

Ar ko atšķiras Stenlija kauss?

Pirmkārt, Stenlija kausu vispirms saņem spēlētāji, nevis treneri. Jūs pat varat pamanīt, ka daži treneri atkāpjas un ļauj saviem spēlētājiem pacelt to pirmajiem. Atšķirībā no citām komandu spēlēm katru gadu netiek izgatavota jauna trofeja. Tā vietā spēlētāji var pacelt tieši to kausu, par kuru viņi sapņoja bērnībā. Uz kausa uz visiem laikiem tiek iegravēti arī uzvarētāju komandas spēlētāju, treneru, vadības un personāla vārdi.

Lielākoties citās spēlēs spēlētāji faktiski saņem kausu uz vienu dienu. Atšķirībā no citiem sporta veidiem spēlētāji paši var aizvest šo kausu uz savu dzimto pilsētu un izbaudīt ar to vienu dienu. NHL ļauj uzvarētāju komandai pavadīt 100 starpsezonas dienas ar kausu, bet kurš bija pirmais, kas katram spēlētājam piešķīra vienu dienu ar kausu? Tā bija 1994.-1995. gada “Ņūdžersijas Devils” komanda, kas šo tradīciju izveidoja tādu, kādu mēs to pazīstam šodien. Viņi sāka dāvināt kausu katram spēlētājam un administrācijas loceklim uz vienu dienu.

Kur ir bijis Stenlija kauss?

Kauss ir pabijis visā pasaulē - pat Afganistānā, protams, kopā ar savu turētāju. Fils Pričards ir kausa glabātājs kopš 1991. gada un ceļo visur, kur kauss nonāk. Viņa ceļojumi ar kausu ir atrodami viņa Twitter kontā.

Kausa uzraugi

Lords Stenlijs, dāvinot kausu, bija noteicis, ka divi pilnvarotie vienmēr gādās par to, lai kauss būtu drošībā. Pašlaik šie divi ir Braiens O'Nīls un Ians Morisons, un viņiem ir absolūta vara pār visiem jautājumiem, kas saistīti ar Stenlija kausu. Rīkojoties ar kausu, šie vīri vienmēr valkā baltus cimdus.

Protams, tas nenozīmē, ka šos cimdus nēsā arī citi vai, ka kauss vienmēr ir palicis uzraudzītāju redzeslokā. Patiesībā 1962. gada play-off laikā kāds “Canadiens” līdzjutējs Kens Kilanders mēģināja nozagt kausu un vienkārši iziet ar to pa durvīm. Viņa atbilde: "Es gribu to nogādāt tur, kur tam būtu jābūt: Monreālā.

Lai gan Monreālas līdzjutēji, iespējams, neaizmirsīs par kausu, divas Monreālas komandas to noteikti izdarīja. 1907. gada Monreālas "Wanderers" to atstāja savas komandas fotogrāfa mājās. Fotogrāfa māte, nenojaušot, ka tas ir Stenlija kauss, nolēma, ka tas būs labs puķu pods, līdz komanda atgriezīsies pēc tā. Tā nu ir sanācis, ka "Wanderers" ir viena no divām komandām, kuru vārdi ir iegravēti uz kausa.

Dažus gadus vēlāk 1924. gadā kanādieši to aizmirsa ceļa malā. Viņiem bija plīsusi riepa, un viņi izņēma kausu no automašīnas, lai nomainītu riepu. Komanda saprata, ka tas ir pazudis, un viņiem nācās atgriezties un to paņemt. Par laimi, kauss atradās uz sniega kupenas turpat, kur viņi to bija atstājuši.

Kopš Pričards 1991. gadā pārņēma kausa glabāšanas pienākumus, kauss vismaz trīs reizes ir paspējis vasarā izklaidēties baseinā. Pirmo reizi tas bija 1991. gadā, kad “Penguins” izcīnīja kausu. Mario Lemjē savā mājā rīkoja komandas ballīti, kad Fils Burks nolēma, ka vēlas pārbaudīt, vai kauss var peldēt. Tas nevarēja un nogrima Mario baseina dibenā. Pēc diviem gadiem tas atkal peldēja. Šoreiz tas nonāca Patrika Roja baseina dibenā.

Vismaz peldēšanās baseinā bija labāka, nekā visas nakts pavadīšana Otavas kanālā. Kad Otavas hokeja klubs 1905. gadā ieguva kausu, viņi bija nedaudz par daudz "izklaidējušies" ar dzērieniem un nolēma izmēģināt futbola prasmes. Galu galā tas tika iemests tieši Otavas Rideau kanālā. Piedzērušies, spēlētāji par kausu aizmirsa, līdz nākamajai dienai. Tad kauss tika atgūts un nodots Harijam Smitam, atbildīgākajam 1905. gada Otavas komandas spēlētājam.

Kas ir uzrakstīts uz kausa?

Uz kausa ir vairāk kā 2300 nosaukumu, un tie pastāvīgi mainās. Kad tiek pievienoti jauni vārdi, vecie tiek noņemti. Spēlētāju vārdi no 1928.-1929. līdz 1953.-1954. gadam atrodas Hokeja slavas zālē.

Uz kausa var būt tikai 52 vārdi, un šiem vārdiem patiešām jābūt komandas locekļu, lai gan ir bijuši daži izņēmumi. “Detroit Red Wings” 1998. gadā bija spēlētājs, kurš iepriekšējā gadā guva smagu traumu autoavārijā, un viņa vārdu drīkstēja izvietot uz kausa.

Stenlija rekordi

Jaunākais spēlētājs, kurš jebkad izcīnīja kausu, ir Lerijs Hillmans. Viņam bija tikai 18 gadi, 2 mēneši un 9 dienas, kad “Bostonas Bruins” komanda 1955. gadā izcīnīja kausu. Chris Chelios ir vecākais spēlētājs, kurš izcīnīja kausu. Viņam bija 46 gadi un 6 mēneši, kad viņš 2008. gadā izcīnīja kausu ar Detroitas komandu. “Monreālas Canadiens” ir komanda ar visvairāk kausa izcīņām vēsturē - 24 Stenlija kausa uzvaras.

Kausā ir kristīti divi bērni. Pirmā bija Sylvaina Lefebvre meita, kas tika kristīta pēc “Colorado Avalanche” uzvaras 1996. gadā. Otrā bija Tomasa Holmstrēma māsasmeita. Detroitas uzbrucējs ļāva savam brālēnam kristīt savu septiņas nedēļas veco meitu kausā, kad "Red Wings" uzvarēja 2008. gadā.

Līdzīgie raksti