Elfrīda, Sintija, Sindija

Notiks kamerkora “Cantus” 30 gadu jubilejas koncerts “Stumbrs”

Šo sestdien, 30. novembrī, plkst. 18.00 Koncertzālē “Ave Sol” ar koncertu “Stumbrs” kamerkoris “Cantus” atzīmēs savas darbības 30 gadu jubileju.

Katra kolektīva pamatā ir kodols, tādēļ kolektīvu var personificēt ar stumbru, ko veido kodols un gadskārtas ap to. 30 gadu laikā apgūts un izdziedāts neizsakāms dziesmu skaits, taču katrā gadskārtā ir kāda īpaša dziesma, kuru neaizmirst ne vien dziedātāji un diriģents, bet arī klausītāji. Kamerkora “Cantus” diriģentes — Mārīte Junita Apsīte un Ieva Apsīte —programmu veidojušas tā, lai kopā ar koncerta vadītāju, aktieri Jāni Jarānu un instrumentālo grupu varētu ar smaidu atskatīties uz veiksmēm un neveiksmēm, kas piedzīvotas šo gadu laikā. Programmā iekļautas iemīļotākās un nozīmīgākās kora repertuāra dziesmas, kas izturējušas laika pārbaudi un veidojušas kamerkora “Cantus” tēlu un rokrakstu.

Koncertu vadīs aktieris Jānis Jarāns, muzikālo skanējumu papildinās instrumentālā grupa Māra Vitkus vadībā (Māris Vitkus (taustiņinstrumenti), Jānis Olekšs (basģitāra), Edijs Šimiņš (sitaminstrumenti)), kā arī Sniedze Prauliņa (flauta). Programmā Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Gunāra Freidenfelda, Aleksandra Kublinska, Kārļa Lāča, Lauras Jēkabsones un citu komponistu dziesmas.

Kamerkori “Cantus” kā jaunatnes kori, piederīgu Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcai, 1989. gadā dibinājis diriģents Valdis Zeltkalns. Tomēr kora pirmsākumi rodami vēl agrāk – 1978. gadā izveidotajā Bulduru Dārzkopības vidusskolas kamerkorī V. Zeltkalna vadībā, kad korim piešķirts diriģenta izvēlētais “Cantus” vārds. Kopš 2008. gada kamerkoris “Cantus” piederīgs Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Koncertorganizācijai “Ave Sol”. Savas kompozīcijas korim ir veltījuši vairāki latviešu komponisti — Uģis Prauliņš, Selga Mence, Elga Īgenberga, Ādolfs Skulte, Pauls Dambis, Roberts Liede un citi. Koris agrāk viesojies Vācijā un Zviedrijā, kā arī vienmēr turpina sniegt koncertus Latvijā, starp kuriem bijuši arī Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Helmera Pavasara un citu komponistu autorkoncerti.

Pašlaik kamerkora “Cantus” diriģente ir Ieva Apsīte, bet mākslinieciskā vadītāja — Mārīte Junita Apsīte, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrante, Rīgas kamerkora “Ave Sol” kora māksliniece un vokālās grupas “Anima Solla” dziedātāja. 2017. gadā koris piedalījies III Eiropas koru olimpiādē un Nāciju Grand Prix Rīga 2017, iegūstot zelta diplomu, kā arī sudraba medaļu čempionu kategorijā — sakrālā mūzika a cappella. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos (2018) iegūta augstākā pakāpe un pusfinālā koris atzīts par 9. labāko sieviešu kori Latvijā. 

Jubilejas koncertā un salidojumā 30. novembrī gaidīts ikviens interesents, taču īpaši aicinātas kamerkora grupas “Cantus” bijušās dziedātājas.

Ieeja koncertā bez maksas.

Līdzīgie raksti