Vera, Vaira, Vairis

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi “Ziemassvētki Rīgā”

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ikvienu un, jo īpaši, ģimenes ar bērniem nesteidzīgi izbaudīt Ziemassvētku atmosfēru un iepazīt dažādus svētku egļu dekorēšanas veidus. Izstādē “Ziemassvētki Rīgā” muzeja interjeru grezno četras īpaši izrotātas egles. Viesistabas un ēdamistabas interjerā skatāmas egles ar karalienes Viktorijas laikmetam raksturīgiem rotājumiem dekoratores Janas Kopeikinas un leļļu mākslinieces Olgas Santīmas izpildījumā, savukārt muzeja digitālās ekspozīcijas telpās egles greznojas ar leļļu mākslinieces Elitas Šmēdiņas veidotiem dekoriem.

Šogad muzejs piedāvā iepazīt dažādu mākslinieču rokrakstus un dekorēšanas koncepcijas. Viesistabas egle žilbina ar krāšņumu un bagātīgo rotājumu klāstu, bet nelielā eglīte ēdamistabā demonstrē izsmalcinātus dekorus pasteļtoņos. Karalienes Viktorijas laika Lielbritānijā svētku egles tika greznotas ar pašdarinātiem dekoriem, ko  kombinēja ar dārgajiem, no Vācijas importētajiem, stikla bumbuļiem un porcelāna figūriņām. Savulaik jaunas meitenes un bērni garajos ziemas vakaros no auduma gabaliņiem, mežģīnēm un krellītēm šuva maisiņus gardumiem, ko iekārt eglītē, veidoja krāsainas papīra tūtiņas, ko piepildīt ar riekstiem un no vates piciņām un zīda lentēm  darināja sniegpārsliņas. Iecienīti rotājumi bija pārsteigumu sainīši zīda kurpītē vai zābaciņā, bagātīgi dekorēti pārpilnības ragi, eņģeļi un dāmas ar porcelāna vai vaska sejiņām. Mākslinieces Olga Santīma un Jana Kopeikina ir radījušas prieka un pārpilnības sajūtu, katrs dekors ir veidots, izmantojot dažādus materiālus – audumus, pērlītes, mežģīnes, fliterus, stiklu un papīru. Arī rotājumu darināšanas tehnikas atbilst aizpagājušajam gadsimtam – izšuvums, aplikācija, papjē mašē.

Leļļu māksliniece Elita Šmēdiņa uzbur pavisam citu ainu un noskaņu. Iedvesmojoties no 20. gs. sākuma zili baltajiem izšuvumiem un holandiešu krāsns podiņiem, E. Šmēdiņa ir radījusi egles dekorus, kuru galvenais motīvs ir putni. Smalki un balti mirdzoši svētku vēstneši grezno egli “Putniņi”. Atgriežoties pie latviskajiem motīviem, ir tapusi egle “Piparkūkas”, kuru rotā gan māla, gan izšūtas sirsniņas, puzuri un niedru eglītes. Māksliniece abu egļu dekorēšanai ir izmantojusi mālu, audumu, pērlītes un dažādus dabas materiālus.

Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma līdz 2021. gada 10. janvārim.

Līdzīgie raksti