Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs plaša muzeju nakts programma

Sestdien, naktī no 2019. gada 18. uz 19. maiju, Latvijā jau piecpadsmito reizi norisināsies starptautiskā akcija “Muzeju nakts”. Iekļaujoties Latvijas simtgades stāstā, pasākuma tēma būs “Tālavas taurētājs”. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs šajā vakarā cels godā muzejos sastopamos varoņus, ļaujot izdzīvot viņu likteņ- un darba stāstus, piedaloties radošās aktivitātēs un atjautības spēlēs. Apskatot izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas, apmeklētāji uzzinās, kur muzejā slēpjas varoņi.

Muzeju naktī no plkst. 19.00 durvis pasākuma dalībniekiem vērs Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) struktūrvienības: LNMM galvenā ēka, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA pirmos Muzeju nakts viesus gaidīs jau no plkst. 18.00.

“Muzeju nakts 2019” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsturiskajā galvenajā ēkā

Muzeju nakts atklāšana Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsturiskajā galvenajā ēkā notiks ar nelielu koncertu plkst. 19.00–19.20 Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas kamerorķestra “Armonico” (mākslinieciskais vadītājs, diriģents Normunds Dreģis) un flautu kvarteta “Con Anima” (mākslinieciskā vadītāja Inga Grīnvalde) sniegumā.

No plkst. 19.00 līdz 24.00 (ieeja līdz plkst. 23.00) LNMM apmeklētāji tiks aicināti rast atbildes uz jautājumiem “Kas ir varonis? Vai viegli par tādu kļūt?”, tuvāk izpētot pastāvīgo ekspozīciju un Purvīša balvas 2019 finālistu izstādi.

Savukārt laukumā Esplanādes parka pusē ikkatrs varēs mēģināt noteikt, kurš no 11 nominētajiem projektiem pelnījis Latvijas Arhitektūras gada balvu 2019. 

No plkst. 19.00 līdz 21.00 sadarbībā ar Latvijā mīlētāko saldumu zīmolu “Laima” LNMM norisināsies spēlē ģimenēm “Atrodi varoņus muzejā!”. Ielūkojoties gleznās, dalībnieki būs aicināti atrast varoņus muzeja ekspozīcijā un atzīmēt tos īpašā kartē. Par ātri un pareizi izpildītu uzdevumu uzvarētāji dāvanā saņems garšīgu balvu – šokolādes medaļu.

“Muzeju nakts 2019” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA

Muzeju nakts viesus gaidīs no plkst. 18.00 līdz 23.00, piedāvājot apmeklēt Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai veltītu izstādi “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”, satikt muzeja neredzamos varoņus – restauratorus un kopā ar viņiem iepazīt ekspozīcijā aplūkojamo meistardarbu restaurācijas procesa aizkulises.

“Muzeju nakts 2019”  Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Lai izstāstītu slavenās Polijas mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas (Magdalena Abakanowicz, 1930–2017) varoņstāstu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs Muzeju naktī no plkst. 19.00 līdz 24.00 vērs durvis izstādei “Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība”. Mūsdienu atvērtajā telpā, kad varam ceļot un plaši iepazīt laikmetīgās mākslas daudzveidīgās izpausmes, sastopoties ar Magdalēnas Abakanovičas daiļradi pārliecināmies, ka, neskatoties uz ideoloģiskām barjerām, viņa spējusi saglabāt enerģiju, stāju un valodu, ar saviem apbrīnojamajiem “abakaniem” uzrunājot cilvēkus visdažādākajās pasaules malās.

Foto: Andris Zieds

Papildinot izstādi, plkst. 20.00–21.00 DMDM notiks latviešu un poļu dzejas lasījumi “Pilsoniskā pašapziņa un domas brīvība”. Dzeju latviešu un poļu valodā deklamēs Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” teātra studijas audzēkņi režisores Karīnas Šišlo vadībā, kā arī Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas un Rīgas 2. ģimnāzijas audzēkņi.

Vakara gaitā interesentiem būs iespējams piedalīties interaktīvā spēlē “Izvēlies no trim: demokrātija, brīvība, neatkarība”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes muzeju.

“Muzeju nakts 2019” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS no plkst. 19.00 līdz 24.00 piedāvās iepazīties ar latviešu gleznotājas modernistes Lidijas Auzas (1914–1989) izstādi, sastopoties ar nepakļāvīgo, savam laikam drosmīgo autores daiļradi.

Foto: Raitis Upens

Visu vecumu Muzeju nakts viesi tiks aicināti piedalīties radošā aktivitātē, kopīgi veidojot savdabīgu lielformāta mākslinieces gleznas “Raganu nakts” (1969) kopiju. Katram būs iespēja krāsās pārradīt kādu fragmentu mākslas darbam, kura sižetā pār nakts tumsā vītām koku galotnēm debesīs traucas raganas – ugunīgas, sievišķīgas brīvības un nepakļaušanās simbols. Aktivitātes dalībniekiem dāvāsim Valmieras piena jaunāko produktu.

“Muzeju nakts 2019” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā

Savukārt Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja viesi 18. maijā no plkst. 19.00 līdz 23.00 tiks rosināti atcerēties sieviešu cīņu par vietu ne vien sportā, bet arī mākslā un sabiedrībā, apskatot izstādi “Vienas gleznas stāsts: Tenisiste”. Vecās kinohronikas kadri iepazīstinās ar pasaules tenisa zvaigzni – leģendāro Suzannu Lenglēnu (Suzanne Lenglen, 1899–1938) no Francijas, paralēli sniedzot ieskatu tenisa spēles paņēmienos 20. gadsimta sākumā. Redzētā iedvesmoti, apmeklētāji varēs iemūžināt sevi tenisista tēlā fotostūrī vai iemēģināt roku tenisa spēlē, izmantojot datorspēles simulatoru.

Plkst. 19.00–21.00 SBM norisināsies radošā darbnīca “Baltais sports 120 gadu garumā”, kuras laikā būs iespējams noskaidrot, kā vēsturiski mainījies tenisistu tērps.

Foto: Andris Zieds

No plkst. 19.00 līdz 22.00 Mākslas muzeja Jauniešu klubs mudinās kultūras cienītājus iesaistīties orientēšanās spēlē un paciemoties visās piecās LNMM ēkās, lietojot īpaši izveidoto ceļvedi. Par izpildītu uzdevumu Muzeju nakts dalībnieki saņems uzlīmi un varēs doties uz nākamo kontrolpunktu.

Visi akcijas “Muzeju nakts” pasākumi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībās ir bez maksas. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs brīdina, ka, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, Muzeju nakts laikā apmeklētāju plūsma tiks ierobežota.

Līdzīgie raksti