Modris, Matīss, Mariss

Latvijas karikatūristi – par un ap

Otrdien, 2019. gada 19. februārī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs aicina uz diskusiju, kurā piedalīsies Latvijā zināmi karikatūristi. Ernests Kļaviņš, Agris Liepiņš, Ēriks Ošs, Gatis Šļūka un Romans Vitkovskis pastāstīs par savu zīmējumu tapšanu, kariķēto personu vai notikumu izvēli, kā sabiedrība uz tiem reaģē un arī citiem aspektiem mākslas darbu radīšanā.

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, no 2018. gada 3. novembra līdz 2019. gada 24. februārim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) ir skatāma izstāde “PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme”. Projekts norisinās vienlaicīgi trīs vietās – LNMM galvenajā ēkā, izstāžu zālē ARSENĀLS un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (SBM).

Pastāv uzskats, ka latviešu mentalitātei nav raksturīga humora izjūta, vēl jo vārīgāk – ka karikatūrai mākslas žanru hierarhijā ir otršķirīga nozīme, pakārtota un varbūt pat nebūtiska. Izstādes sadaļa R. Sutas un A. Beļcovas muzejā ir veltīta tieši karikatūrai, šaržam un mākslinieku-karikatūristu darbībai simt gados.

Mūsdienās gandrīz katrā laikrakstā un žurnālā ir atrodama kāda karikatūra, un Latvija nav izņēmums. Tāpat kā citur pasaulē, arī šeit mākslinieki attēlo aktuālos notikumus no sabiedriskās dzīves, politikas, kultūras un citām jomām. Asprātīgi zīmējumi var likt skatītājam vai nu pasmieties, vai pārdomāt redzēto un līdz ar to – iedziļināties situācijas analīzē.

Tieši tādēļ 19. februārī SBM tiksies Latvijā labi pazīstami karikatūristi – Ernests Kļaviņš, Agris Liepiņš, Ēriks Ošs, Gatis Šļūka un Romans Vitkovskis, lai kopā ar vakara vadītāju, Latvijas Radio žurnālistu Eduardu Liniņu meklētu atbildi uz jautājumiem par karikatūras nozīmi šodienas Latvijā un pēc kādiem principiem mākslinieki izvēlas kariķēt sabiedrībā notiekošos procesus. Tāpat uzaicinātie viesi atklās, vai viņu karjeras laikā ir nācies saskarties ar kādiem interesantiem gadījumiem, kad kariķētās personas ir iebildušas pret savu attēlojumu, un kāda vispār ir sabiedrības attieksme pret šiem zīmējumiem.

Uz “Dialogu” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens!
Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli!

Dalības maksa: pieaugušajiem – 2,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, skolēniem – 0,50 EUR. Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288800 vai e-pastu [email protected]

Līdzīgie raksti