Elfrīda, Sintija, Sindija

Latvijā atklāts unikāls žurnālistikas un mākslas projekts “Jekaterinas sapņi”

Rīgā sācies jauns interaktīvais projekts “Jekaterinas sapņi” (Catherine’s Dreams), kas apvieno vairākus žanrus: intervijas, izrādes un performances. Patiešām unikālā, žurnālistiku un mākslu apvienojošā satura autori ir interesants radošais tandēms: kinoproducents un multimediju mākslas muzeja Digital Art House ideologs Romāns Morozovs un režisore, producente un aktrise Jekaterina Lanskaja. Viņa ir arī “Jekaterinas sapņu” vadītāja. Jaunā formāta interviju cikls notiek muzeja dzīvajās dekorācijās, kur, kā iecerējuši autori, skatītāji un intervētāji iegrimst zemapziņas pasaulē un, “dzīvu” pasaules mākslas klasikas darbu ieskauti, meklē atbildes uz vissvarīgākajiem jautājumiem.

Projekta pirmais viesis bija mākslas zinātnieks, komponists un kaislīgs skolotājs Mihails Kaziņiks. Turpmāko “Jekaterinas sapņu” varoņu vidū ir populāri aktieri, mūziķi, sabiedriskie darbinieki: žurnāla “Rīgas Laiks” redaktors Arnis Rītups, horeogrāfe Alla Sigalova, grupas BI-2 līderi, mākslinieks Artūrs Ņikitins, operas dīva Inese Galante, aktieri Mihails Jefremovs, Konstantīns Raikins, Viktors Suhorukovs un citi. Visi, kas interesējas par mākslu un dzīvām sarunām ar izcliem cilvēkiem, varēs piedalītes filmēšanā kā skatītāji. Uzzināt tikšanos grafiku, reģistrēties un skatīt izrāžu ierakstus varēs muzeja oficiālajā vietnē https://digitalarthouse.eu/. 

Pēc projekta galvenās iedvesmotājas Jekaterinas Lanskajas ieceres, interviju varoņi iegrims “sapnī” līdzīgi zinātkārajai, pārdrošajai Alisei no Brīnumzemes. Šādiem fantāzijas ceļojumiem starp sapņiem un īstenību ir nepieciešama īpaša telpa un atmosfēra. Veidot pasauli, kurā nav nekā neiespējama, Jekaterinai palīdz sens draugs un kino kolēģis Romāns Morozovs – telpas Digital Art House dibinātājs. Jaunais multimediju muzejs ir ideāli piemērots šīs idejas īstenošanai: risinot vissarežģītākos tehniskos un organizatoriskos uzdevumus, Romāns ar savu komandu veido jaunu mākslu, kurai analogu Latvijā vēl nav bijis. 

“Savos sapņos mēs ar pasauli esam uz “tu”. Tieši tāpat es uzdodu savus jautājumus – bez ierobežojumiem un šabloniem. Ar savu viesi runāju par visdziļākajām lietām, par sapņiem, par dzīves sūtību un visu pasauli,” stāsta Jekaterina. 

““Jekaterinas sapņi” ir performance. Mana radošā misija – emocionāli atbrīvot sarunu biedru, izprovocēt, sabužināt, sasmīdināt, iespējams, saraudināt. Un, nenoliedzami, iesaistīt šajā aizraujošā pasākumā skatītājus. Par mūsu projekta iedvesmotāju kļuva Raimonds Pauls. Reiz es intervēju maestro pirms viņa uzstāšanās Rīgas krievu teātrī. Mums nebija daudz laika, taču man ļoti gribējās atvērt komentāros un emocijās skopo komponistu. Un tad es pajautāju: “Kur ir jūsu maiguma punkts?” Ar šo dīvaino jautājumu viss arī sākās,” atzīst Jekaterina Lanskaja.

/ Jekaterina Lanskaja – “Jekaterinas sapņu” galvenā iedvesmotāja un sarunu vadītāja, ko skatītāji zina pēc neskaitāmiem video darbiem, tostarp pēc galvenās lomas videoklipā “Dzīve izkliedētā gaismā”, kas ir filmēts Latvijā un ieguva galveno balvu prestižās starptautiskās Londonas kinoprēmijas L.I.M.P.A 2019 kategorijā “Labākais ārvalstu video”. Savas televīzijas karjeras laikā Jekaterina ir strādājusi lielos televīzijas kanālos, veidoja televīzijas seriālus kanāliem ТNТ, MTV, kā arī ir bijusi daudzu plašu Latvijas notikušu projektu režisore un producente, tostarp viņa strādājusi festivālā WORLD JAZZ Festival 2014 un Martas labdarības ballē, kas 2019.gadā notika Mihaila Čehova Rīgas krievu teātrī. 

​/ Digital Art House – modernās mākslas centrs, kas izvietots trīs stāvos ēkā Skolas ielā, kopējā platība – vairāk nekā 1700 m2. Digital Art House ir dažādu izstāžu un izglītības programmu norises vieta, kā arī ļoti dažādu kultūras projektu platforma. Šodien Digital Art House lielajā zālē ir apskatāmas divas grandiozas multimediālas izstādes: “Van Gogs. Vēstules Teo” un “Gustavs Klimts. Ar mīlestību līdz nāvei”.

/ Projekta “Jekaterinas sapņi” (Catherine’s Dreams) komanda:
Galvenais producents: Romāns Morozovs;
Operators – inscenētājs un montāžas režisors: Arsēnijs Poltoraks;
Māksliniece: Baiba Baiba 
Grima māksliniece: Diāna Rodeiko;
Kastinga direktore: Gaļina Poltoraka;
Izpildproducente: Jeļena Fjodorova.
 

Līdzīgie raksti