Bernhards, Boriss, Rojs

Latvijā ar meistarklasēm viesosies leģendārā dejotāja Vijas Vētra

Laikā, kad Rīgā zied ceriņi, kā katru gadu un arī šopavasar Latvijā ierodas mūsu Latvijas nacionālais dārgums – Vija Vētra. Imants Ziedonis savulaik pēc ilgajiem atšķirtības gadiem uzaicināja mākslinieci braukt uz Latviju. Nu varam justies lutināti, jo Vija Vētra kopš 1990. gada katru gadu mēro tālo ceļu no Ņujorkas. Māksliniece dažādās pilsētās Latvijā iestudē horeogrāfijas, dejo koncertos. Tuvāko mēnešu laikā būs tikšanās ar tautiešiem, indiešu dejas meistarklases, koncerts “Dubultportrets” Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē, kā arī veldzēšanās Latvijas dabā.

Jau sākusies pieteikšanās meistarklasēm, no kurām pirmā – “Indiešu sakrālā deja” notiks 2019. gada 21. maijā mākslinieces iecienītajā Rīgas Latviešu biedrības namā, Kamīna zālē, Merķeļa ielā 13, plkst. 18.00. Vijas Vētras FONDS tajā aicina piedalīties ikvienu – gan Vijas Vētras talanta cienītājus, gan indiešu sakrālās dejas interesentus.

2019. gada 28. maijā Vija Vētra aicina uz meistarklasi “Deja un sarunas par dzīvi” Labo Sajūtu laboratorijā, Brīvības gatvē 214b, 504. telpā, plkst. 19.30. Sarunas par dzīvi, indiešu dejas filozofiju un indiešu deju soļu apguve.

Savukārt Kultūras centrs "Bharata" un deju studija aicina uz unikālu iespēju paklausīties Vijas Vētras stāstus par deju un tās būtību, kā arī iepazīt praktiski indiešu tempļa dejas elementus: ritmus, mudras, kombinācijas. Aicināti visi: gan ar pieredzi, gan tie, kuri to nav ne reizi dejojuši, bet tomēr sapņo apgūt ko tik neparastu leģendārās dejotājas Vijas Vētras vadībā. Nodarbība “Indiešu deja ar Viju Vētru” notiks 2019. gada 4. jūnijā, I-Dejas Māja telpās, Lāčplēša ielā 60, Rīgā, plkst. 17.30.

Esošā pieredze atvieglos izpratni par apgūstāmo materiālu, bet dalībnieku galvenais ieguvums nav deju soļi, ko var veiksmīgi mācīties pie citiem pasniedzējiem. Galvenais ir dejas gars, jo pati Vija iemieso deju kā tādu. Ne velti viņa pati dēvē sevi par Dejas priesterieni. Šajā meistarklasē dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja iepazīt Vijas unikālo attieksmi pret deju, dejotājas gatavību iedvesmot un atbildīgi kalpot iecienītai mākslai.

Kā Vija Vētra mēdz teikt: "dejojot dejotājs atstāj aiz sevis telpā neredzamu, bet uztveramu līniju". Tā arī šajās meistarklasēs Vija atstās savas neredzamās zīmes dalībnieku sirdīs.

Vija Vētra dzimusi 1923. gada 6. februārī, Rīgā. Studējusi dejas mākslu Vīnes Konservatorijā līdz pat 1944. gadam pie horeogrāfes Rozālijas Hladekas. Pēc kara no Vācijas kopā ar daudziem latviešiem aizceļojusi uz Austrāliju, kur dzīvojusi sešpadsmit gadu. 1962. gadā Vija Vētra atgriezusies Eiropā, kur dejojusi un pasniegusi dejotprasmi. Kopš 1964. gada Vija Vētra dzīvo Ņujorkā.

Līdzīgie raksti