Zanda, Lāsma, Zandis

Kurmene – vēsturisku un kultūras notikumu centrs daudzu dienu garumā

25. jūnijā aizsākās un līdz pat 5. jūlijam Kurmenē, Vecumnieku pagastā ilgs kopš seniem laikiem iecienītas Pēterdienas svinības, kuras šogad caurvij vēsturisks notikums – Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas 150. gadu jubileja. No cepļa atvēršanas un umurkumura līdz torņu mūzikai, no svētās mises un agapes līdz Arņa Medņa „Roka mesas” pirmatskaņojumam – tik daudzpusīga un piesātināta ir svētku pasākumu programma.

Lai Kurmenes vārds izskanētu jo tālu un baznīcas atjaunotne ritētu raiti, Mēmeles krastos koncertēs Renārs Kaupers un draugi, grupa „Dagamba”, DJ Toms Grēviņš, Uldis Marhilēvičs un draugi, Latvijas Nacionālā teātra aktieri, kā arī daudzi citi. Amfiteātri atklās ar Viļa Daudziņa izrādi „Plūdons un Upes dievs”, savukārt dzejnieks Knuts Skujenieks būs gaidīts viesis dzejas dienā.

Kad Jāņi ir nosvinēti, Kurmenē sākas lielākie gada svētki – Pēterdiena, kas šogad kurmeniešiem ir vēsturiski nozīmīga. Sākotnēji Kurmenē bijusi 1774. gadā barona Volfa celta koka kapliča, kuras vietā jaunais īpašnieks Pēteris Komarovskis 19.gadsimta sākumā uzbūvēja koka baznīcu. 1870. gadā tika uzcelta Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīca, kas joprojām ir saglabājusies un svin savu 150.gadu jubileju.

Katra diena Pēterdienas svinībām Kurmenē ir veltīta kādam tēmai, tādējādi aptverot jo plašu pasākumu spektru un rodot iespēju kurmeniešiem un viesiem Leišmalītē piedzīvot neaizmirstamus mirkļus.

Atgriešanās dzimtajā pusē - 26. jūnijs

Dienas notikumi aizsāksies plkst.16.00 ar Pēterdienas cepļa atvēršanu, kas piesaistīs daudzu uzmanību, jo melnā māla trauki ir lielā cieņā. Savukārt plkst.17.00 Kurmenes baznīcā apmeklētāji varēs baudīt jaunās ērģelnieces Simonas Sunepas solokoncertu. Diena noslēgsies ar ievērojamu notikumu - poļu filmas „Skapis, kas pieder divām valstīm” pirmizrādi un tikšanos ar tās režisori. Filma vēsta par Kurmeni un tās vēsturiskajiem notikumiem.

Tirgus diena - 27. jūnijs

Kurmenē tiks atjaunota sena tradīcija – tirgus placis pie baznīcas un pulcēs Latvijas amatniekus un mājražotājus.  Lielo umurkumura atklāšanu vadīs Ira Krauja – Dūduma un rūpēsies par labu noskaņojumu apmeklētājiem.  Jebkurš varēs izmēģināt laimi tikt pie sarūpētajiem gardumiem – desām un citiem labumiem umurkumura staba augšā. Vislatvijas Pēteru saietā Tirgus laukumā sirsnīgi tiks sveikti visi izcilā vārda īpašnieki Pēteri. Savukārt Kurmenes baznīcā pēc 36 gadu pārtraukuma tiks atjaunota sena tradīcija - torņu mūzika - no balkona skanēs bazūnes. Koncertēs obojists Indris Egle un Dubultu bazūņu koris. Plkst. 20.00 sāksies grupas „Dagamba” labdarības koncerts Kurmenes baznīcas atjaunotnei.

Kurmenes diena - 28. jūnijs

Svētdiena iesāksies ar melnā māla cepļa atvēršanu, kā arī torņu mūziku un svēto misi. Plkst. 16.00 Kurmenē sabrauks viesi, lai baudītu svētku koncertu, kurā uzstāsies Renārs Kaupers un draugi – grupas „Putnu balle” solistes Kristiāna Stirāne un Līva Kalniņa, mūziķi Jānis Miltiņš, Agate Ozoliņa un Ernests Mediņš. Pēterdienas koncerts sāksies plkst.19.00 un tajā piedalīsies folkloras grupas, dejotāji, Latvijas Nacionālā teātra aktieri Marija Bērziņa, Mārcis Maņjakovs, kā arī grupa „Laika upe”.

Dzejas diena Kurmenē - 29. jūnijs

Sv.Pētera dienas svētku liturģiju vadīs bīskaps Edvards Pavlovskis. Plkst. 16.00 Kurmenes baznīcā visi ir aicināti uz mūziķa un komponista Arņa Medņa “Roka mesas” ērģelēm, sintezatoram un solistam pirmatskaņojumu. Skaņdarba pamatā ir tradicionālās mesas daļas – Kyrie eleison (Kungs apžēlojies), Gloria in excelsis Deo (Gods Dievam augstībā), Credo (Ticu), Sanctus (Svēts), Benedictus (Slavēts), Agnus Dei (Dieva jērs) un vēl Pie Jesu. Tradicionālajā un ierastajā baznīcas ērģeļu izpildījumā ieskanēsies rokmūzikai raksturīgi akordi un intonācijas, kuras paspilgtinās sintezatora     improvizācijas. Ērģeļu partijas izpildīs starptautiski pazīstamā ērģelniece Ilona Birģele, pie sintezatora pats autors - Arnis Mednis, un solists Vitālijs Stankevičs. Koncerta programmā iekļautas arī skaistākās garīgās dziesmas: Ave Maria (J.S.Bahs/Š.Guno), Ave Maria (Fr.Šūberts), Panis Angelicus (C.Franks), Ave Verum (V.A.Mocarts) u.c.. Plkst.18.00 dzejas vakara viesis būs izcilais dzejnieks Knuts Skujenieks, kuram ir cieša saistība ar Kurmeni.

Amfiteātra diena - 2. jūlijs

Ar Viļa Daudziņa izrādi „Plūdons un Upes dievs” plkst. 21.00 Kurmenē tiks atklāts amfiteātris. Izrādē skanēs vairākas, līdz šim mazāk zināmas, Viļa Plūdoņa balādes JRT aktiera Viļa Daudziņa lasījumā. Četri lieliski mūziķi: Ieva Nīmane, Artūrs Bērziņš, Varis Piņķis un Jēkabs Nīmanis caurvīs lasījumu ar īpaši šim notikumam sarakstītu     mūziku. Skanēs jutekliski tēlojumi, asinis stindzinošas balādes un heroiskas poēmas. Lai klausītājiem sniegtu pilnīgāku ieskatu Plūdoņa poēzijā, katru tēlojumu ievadīs neliels komentārs. Tas būs mūsu stāsts par mākslinieku ar neatkārtojamu muzikalitāti un ritma izjūtu, virtuozu vārda meistaru, balāžu un poēmu karali. Cilvēku, kurš kļuva par upes dievu Plūdoni.

Folkloras diena „Starp Pēteriem un Annām” - 3. jūlijs

Torņu mūzika, svētku liturģija un Igeta Ozoliņa ar „Stiprajām sievām”  - tāda būs piektdiena Pēterdienas svinībās Kurmenē.

Salaivosim Kurmenē - 4. jūlijs

Lēnā un rāmā Mēmele ir gana pievilcīga un atraktīva laivotāju pulkiem, tādēļ svētku priekšpēdējā diena solās būt prieka pilna tiem, kuri būs pie upes. Savukārt plkst.21.00 DJ Toms Grēviņš aicinās uz ballīti.

Noslēguma diena - 5. jūlijs

Pēterdienas svinību Kurmenē pēdējā diena sāksies ar svēto misi baznīcā. Plkst.12.00 uz labdarības koncertu Kurmenes baznīcas atjaunotnei aicinās komponists un pianists Uldis Marhilēvičs ar draugiem Antru Stafecku un citiem. Diena noslēgsies ar pateicības agapi.

Līdzīgie raksti