Elfrīda, Sintija, Sindija

JVLMA simfoniskais orķestris un jauktais koris atklāj 100. sezonu

Piektdien, 27. septembrī, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfoniskais orķestris un jauktais koris aicina uz latviešu komponistu simfoniskās un kora mūzikas koncertu JVLMA Lielajā zālē, kurā skanēs Tālivalža Ķeniņa un Alfrēda Kalniņa skaņdarbi.

100. sezonas atklāšanas koncertā diriģentu Kaspara Ādamsona un Jāņa Baltiņa vadībā izskanēs divu latviešu komponistu – jubilāru – skaņdarbi. Pirmo reizi Latvijā izcilās vijolnieces Evas Binderes interpretācijā tiks atskaņots Tālivalža Ķeniņa Koncerts vijolei un simfoniskajam orķestrim, Alfrēda Kalniņa kantātes "Pastardiena" un "Jūra" (solisti Sniedze Kaņepe un Artis Muižnieks), kā arī latviešu komponistu kora dziesmas.

Tā kā Mūzikas akadēmija svin savu 100. sezonu, izraudzīta īpaša – latviešu komponistu, jubilāru programma. Koncertu atklās simtgadnieka Tālivalža Ķeniņa Koncerts vijolei un simfoniskajam orķestrim. Solista partija uzticēta spožajai Latvijas vijolniecei, kamermūziķei, orķestru koncertmeistarei un Mūzikas akadēmijas profesorei Evai Binderei.

Kā stāsta orķestra mākslinieciskais vadītājs Kaspars Ādamsons: "Vairāki no izvēlētās programmas skaņdarbiem diezgan bieži dzirdami latviešu koncertzālēs, bet viens ir tāds, kas Latvijā vēl nekad nav izskanējis. Tas ir Tālivalža Ķeniņa Vijoļkoncerts." Pirmatskaņots Vankūverā, Kanādā, simfoniskais darbs Latvijas klausītājus pirmo reizi priecēs tikai komponista 100. gadskārtā.

Arī Alfrēdam Kalniņam augustā apritēja apaļa jubileja – 140. Koncertā izskanēs viņa vokālā daiļrade – kordziesma "Ziedoņa rīts" un divas kantātes – dramatiskā "Pastardiena" ar Raiņa dzeju un "Jūra" ar Alfrēda Kalniņa tekstu. JVLMA jauktā kora diriģents Jānis Baltiņš stāsta: "Kantāte "Jūra" ir īpaša ar latviešu oriģināltekstu, ko partitūrā pierakstījis pats komponists. Līdz šim ir bijuši dažādi izdevumi un tulkojumi ar angļu un amerikāņu dzejnieku vārdiem, bet tagad klausītājiem būs iespēja iepazīties ar autora radīto variantu." Solistu lomās Mūzikas akadēmijas studenti – baritons Artis Muižnieks un mecosoprāns Sniedze Kaņepe.

Koncerta programmu būtiski papildinās arī Alfrēda Kalniņa dēla Jāņa Kalniņa plašā un krāšņā kordziesma "Pamestā baznīca". Knuta Lesiņa dzejas rindas vēsta par vietu lauku klusumā, kur sen "kāds koris apklusis, kāds zvans stāv nezvanīts, un dievlūdzēju liktenis ir piepildīts."

Pēc divām dienām, 29. septembrī, ar šo pašu koncertprogrammu JVLMA simfoniskais orķestris, jauktais koris, solisti un diriģenti dosies uz Vidzemes koncertzāli "Cēsis", lai uzstātos Pasaules Brīvo latviešu apvienības kultūras konferences ietvaros. Koncerta sākums – pulksten 16.00. Ieeja – bez maksas.

Savukārt biļetes uz JVLMA simfoniskā orķestra un jauktā kora sezonas atklāšanas koncertu iegādājamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā, kā arī stundu pirms koncerta norises vietā.

Līdzīgie raksti