Alīna, Sandris, Rūsiņš

Gaismas festivāls “Staro Rīga’ 2019” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

No 2019. gada 15. līdz 18. novembrim norisināsies viens no krāšņākajiem pasākumiem Latvijā – 12. gaismas festivāls “Staro Rīga”. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs apmeklētājiem piedāvās iejusties detektīva lomā un piedalīties Skārņu ielas mistērijā, pa ceļam apbrīnojot fotonu zvaigznāju un pat pieskaroties savām bailēm.

Četros festivāla vakaros uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas fasādes no plkst. 17.00 līdz 23.00 izgaismosies Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas. Ar interaktīvu stendu palīdzību videoprojekcijas “Pieskaries savām bailēm” skatītājiem būs iespēja atdzīvināt autora radītos personāžus – sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā. Objekta ceturtā dimensija ir izaicinājums pieskarties savām bailēm un ieraudzīt dzīvē sižetu līnijas, kas izspēlētas autora darbos.

Miķeļa Fišera formas un vēstījuma skaidrība rosina apšaubīt “vispārzināmo”, atgādinot, ka zināšanas par pasauli nav prece, ko laiski izbaudīt, bet gan prakse, kas ikdienā jāpilnveido un dažreiz pat jāapgūst no jauna. Mākslinieka darbos iekodēta kritika, kurā piedalās un galveno lomu spēlē pārpasaulīgas būtnes un tēli, kas, no vienas puses, darbojas absurdā vidē un situācijās, bet no otras – ļauj izcelt problēmas būtību – cilvēku pastarpināto un brīžiem divkosīgo attieksmi un rīcību, kas mijas ar eksistenciāliem meliem gan sev, gan apkārtējiem.

Projekta idejas autori: Miķelis Fišers, Māris Kalve, Ernests Ansons
Projekta realizētājs: SIA “Story Hub”
Projekta sadarbības partneri: SIA “Kalvestudija”, SIA “Overly”, SIA “VPT Grupa”
Projekta norises vieta: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fasāde no parka puses / Jaņa Rozentāla laukums 1

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ātrijā no plkst. 17.00 līdz 23.00 mākslinieks Voldemārs Johansons apmeklētāju uzmanībai piedāvās eksperimentālu instalāciju “Fotonu Zvaigznājs”, kas veido dinamisku lāzerstaru audiovizuālu ainavu, balstītu nelineārā fizikālā sistēmā.

“Šis darbs atrodas mākslas un zinātnes satikšanās telpā. Fotonu plūsmas zīmējums no zinātnisko institūtu laboratorijām ir nokļuvis Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. Skatītāji šo nepārtraukta ilguma performanci var vērot pašu izvēlētu laika posmu. Man ir palaimējies kā māksliniekam sadarboties ar iedvesmojošiem zinātniekiem, lai kopīgi radītu mākslas darbu. Tas, ko redzēs “Staro Rīga” apmeklētāji, ir manas vīzijas īstenojums ar mūsdienu zinātnes iespējām,” stāsta autors.

Projekta idejas autors: Voldemārs Johansons
Projekta producents: nodibinājums “Vizionārās kultūras fonds”
Projekta norises vieta: Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ātrijs / Doma laukums 6

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs caur detektīvstāstu “Skārņu ielas mistērija” no plkst. 17.00 līdz 23.00 aicinās nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē, kas atrodas “otrpus Vecrīgas mūrim”. Ar metafiziskās glezniecības palīdzību, kas apvieno nereālo ar absurdo realitāti, katrs varēs pabūt četrās dimensijās vienlaikus, turklāt vienā no tām būs viņš pats. Tik jāļauj vaļa fantāzijai un jāiejūtas detektīva lomā, mēģinot atšķetināt Skārņu ielas naksnīgo noziegumu!

Tas ir jau ceturtais projekts, ko māksliniece, scenogrāfe un interjera dizainere Agnese Melbārde īsteno sadarbībā ar komponistu, marimbas un sitaminstrumentu virtuozu Rihardu Zaļupi. Abu autoru radošās idejas pārtop spilgtos kopdarbos, kas runā bez vārdiem – caur gleznu / grafiku, mūziku un emocijām. Tā ir māksla tiem, kam patīk kārtība un paradokss reizē.

“Es domāju telpiski, un katrai manai gleznai / grafikai ir nepieciešami divi elementi: telpa un stāsts, ko vēlos paust. Dizainerim vienmēr jādomā pozitīvā virzienā – jārada telpa, kas būtu mājīga, lai cilvēkam būtu patīkami tajā uzturēties. Savukārt caur glezniecību varu vairāk realizēt personīgo radošumu, tajā ir kaut kāda maģija, kuru nespēju izskaidrot, vienkārši ķeru iedvesmas vilni un ļauju apkārtējai videi iedarboties uz mani. Lietu būtību nevar uztvert ar saprātu, bet gan ar intuīciju,” teic Agnese.

Projekta idejas autore un māksliniece: Agnese Melbārde
Projekta realizētājs: SIA “UNO MOSSA”
Animators: Mārtiņš Veļa
Mūzika: Rihards Zaļupe
Projekta norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10

Kopš 2008. gada starptautiskais gaismas festivāls “Staro Rīga” kļuvis par rīdzinieku un pilsētas viesu iecienītu un gaidītu pasākumu. “Staro Rīga” ir vairāku dienu pilsētvides objektu izstāde, kurā, izmantojot mūsdienu gaismas un video tehnoloģijas, ar izgaismojuma palīdzību tiek pārvērsta Rīgas ainava.

12. gaismas festivāls “Staro Rīga 2019” notiks no 15. līdz 18. novembrim no plkst. 17.00 līdz 23.00, piedāvājot krāšņu gaismas, lāzerprojekciju un multimediju instalāciju mākslas manifestāciju. Šogad tēma ir 4D jeb gaismas mākslas četras dimensijas – laiks, telpa, cilvēks un gaisma, ko festivāla dalībnieki no sešām valstīm – Latvijas, Igaunijas, Dānijas, Vācijas, Francijas un Lielbritānijas – interpretējuši, katrs vadoties pēc savas radošās ieceres.

Svinot valsts dzimšanas dienu Rīgā, dažādās pilsētas vietās būs apskatāmi 35 gaismas mākslas objekti, kas sadalīti divās programmās. Festivāla pamatprogrammai objekti tika izvēlēti mākslinieku konkursa kārtībā, bet otru programmu veidojuši “Staro Rīga” sadarbības partneri, un tajā iekļauti 12 objekti. Būs pārstāvēti dažādi gaismas mākslas veidi – no nosacīti ierastākiem objektiem līdz pat ģeneratīvajai mākslai.

“Gaismas festivāli un gaismas māksla urbānajā vidē ir relatīvi jauns mākslas žanrs, kas neilgā laikā ir iezīmējis daudzveidīgas izpausmes formas – video projekcijas, brīvstāvošas vides instalācijas, kā arī interaktīvus gaismas objektus, ko skatītāji var veidot un pilnveidot, izmantojot dažādas tehnoloģijas un virtuālo vidi,” saka “Staro Rīga” mākslinieciskā vadītāja Diāna Čivle. “Gaismas festivāls pārvērš pilsētu par lielu izstāžu zāli, kurā pastaigājoties var izbaudīt gaismas mākslinieku lielizmēra darbus. Tie var atrasties uz ēku fasādēm, pieminekļiem, uz ietvēm, parkos, kokos un pat ūdenstilpnēs.”

Komentējot tieši šā gada pasākuma idejisko virzību, Diāna Čivle uzsver: “Globālā laikmeta un informācijas pārprodukcijas nenoteiktība ģenerē impulsus citu vai citādu dimensiju, jaunu algoritmu meklējumiem, dodoties virtuālajā tīmeklī un paplašinātajā realitātē, ejot pāri robežām lielo datu plūsmā. Piedāvājot projektus festivālam “Staro Rīga”, mākslinieki tika aicināti nodefinēt sava gaismas objekta četras dimensijas. Šī plašā tēma var tikt traktēta brīvi gan no eksakto zinātņu viedokļa, gan gremdējoties filozofiskos apcerējumos, kas ved pāri faktiskās pieredzes horizontiem, apšaubot visu, kas šķiet neracionāli ierobežots zināšanu jomā un tradicionālu, stereotipisku pieņēmumu zonā.”

“Staro Rīga” norises laikā darbosies informācijas centrs pie “Laimas” pulksteņa, kā arī “App Store” un “Google Play” būs lejupielādējama festivāla mobilā aplikācija. Pilsētvidē darbosies īpašas tirdzniecības vietas, kurās varēs iegādāties siltus dzērienus, uzkodas un gaismas festivālam atbilstošu atribūtiku.

Līdzīgie raksti