Zigfrīds, Ainārs, Uva

Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivāls – televīzijas kanālā “ReTV”

Ņemot vērā publisko pasākumu ierobežojumus, šogad Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivāls no 22. līdz 31. decembrim būs bez maksas skatāms televīzijas kanālā “ReTV”. Jānis Lūsēns, Ingus Pētersons, Georgijs Osokins, Margarita un Kristīne Balanas, Vilis Daudziņš, vokālā grupa “Framest”, kamerorķestris “Sinfonietta Riga” un daudzi citi mākslinieki priecēs klausītājus ar dažādu tautu skaistākajām Ziemassvētku melodijām, klasiskās mūzikas pērlēm, kā arī latviešu un ārzemju komponistu skaņdarbiem.

Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivālu 22. decembrī plkst. 21.25 kanālā “ReTV” ieskandinās komponista Jāņa Lūsēna koncertprogramma “Ziemassvētku atmiņu stāsti un melodijas”. Koncertuzvedumā skaistākās Jāņa Lūsēna dziesmas Ingus Pētersona balsī savīsies ar aktiera Viļa Daudziņa lasīto Viļa Plūdoņa dzeju, ievedot klausītāju brīnumainā ziemas pastorālē, kur valda siltas bērnības atmiņas, nostalģisku tēlu pasaule un mīlestība pret tuvāko.

Komponistu Jāni Lūsēnu un dziedātāju Ingu Pētersonu saista radoša draudzība jau daudzu gadu garumā – I. Pētersona samtainajam tembram J. Lūsēns komponējis daudzus skaņdarbus, kas ierakstīti diskos un skanējuši koncertzālēs, priecējot klausītāju sirdis visā Latvijā. Klausītājus gaida pārsteigums ar īpašu duetu, kurā I. Pētersonam pievienosies viņa meita, brīnišķīgās balss īpašniece Marta Līna Pētersone. Viņiem līdzās būs uzticamā Jāņa Lūsēna mūzikas izpildītāja akordeoniste Marita Karpa ar pašu komponistu pie klavierēm. Nepārspējamā dabas un mīlestības liriķa Viļa Plūdoņa dzeju lasīs izcilais aktieris Vilis Daudziņš, kuram ar V. Plūdoņa daiļradi ir īpašas attiecības: 2019. gadā viņš iestudēja dzejas izrādi – poētisku lekciju “Plūdons un upes dievs” ar V. Plūdoņa balādēm.

Ziemassvētku priekšvakarā, 23. decembrī plkst. 21.25, kanālā “ReTV” izskanēs vokālās grupas “Framest” īpašā svētku programmā “Ziemassvētku fantāzija”, kurā skaistākās Ziemassvētku melodijas savīsies ar latviešu komponistu mūziku. Grupa “Framest” savos koncertos allaž apbur ar skatuvisko šarmu, profesionālo meistarību, artistiskumu un glāsmainajiem balss tembriem. Dziedātāji katrs ir spilgta personība, bet šajā ansamblī viņi kopā rada baudāmu un aizraujošu skatuves notikumu. Koncertā grupai pievienosies kontrabasists Jānis Rubiks un sitaminstrumentālists Krišjānis Bremšs.

Koncertā dzirdēsim nepārspējamo liriķu Raimonda Paula, Zigmara Liepiņa, sapņainā romantiķa Kaspara Zemīša, neparastā dziesmu meistara Kārļa Lāča un viena no spilgtākajiem savas paaudzes neakadēmiskās mūzikas komponistiem Jāņa Ķirša skaņdarbus. “Framest” līdera J. Ķirša mūzika ir atmosfēriski gleznaina, bet reizē arī dinamiska un ritmiski uzlādēta. No J. Ķirša daiļrades skanēs apcerīgi melodiskā “Ziema” un aizkustinošā “Romance” ar latviešu tautas dainām. Savukārt Djūka Elingtona un Bobija Makferina leģendārās kompozīcijas atgādinās par dzīves baudīšanas prieku. Zināmākās Ziemassvētku dziesmas kā “White Christmas”, “Zvaniņš skan”, “Let it Snow” dzirdēsim oriģinālos aranžējumos “Framest” daudzbalsīgajā krāšņumā.

Ar soloprogrammu 29. decembrī plkst. 21.25 kanālā “ReTV” uzstāsies viens no klausītāju iemīļotākajiem pianistiem Georgijs Osokins. Ziemassvētku festivāla koncertam Dzintaru koncertzālē pianists izvēlējies Pētera Vaska meditatīvo skaņdarbu “Baltā ainava” no cikla “Gadalaiki”, kurā komponists attēlojis katra gadalaika pārmaiņas dabā. “Baltā ainava” ir klusa apcere par jaunu sākumu, kurā viss ir balts un tīrs. Dzirdēsim arī G. Osokina meistardarbu – taustiņu aristokrāta un ģeniālā romantiķa Frederika Šopēna skaņdarbus. Tieši ar F. Šopēna mūzikas atskaņojumiem G. Osokins guva pasaules atpazīstamību. Pianista izpildījumā skanēs “Fantāzija Fa minorā op. 49” un “Polonēze – fantāzija La bemol mažorā op. 61”, kuru emocionālais dziļums un dramaturģiskais vēriens būtu pielīdzināms “mazai simfonijai” klavierēm. Savukārt cēls skaistums iezaigosies ar Volfganga Amadeja Mocarta izsmalcināto pērli “Rondo Re mažorā” klavierēm. Slavenais pianists un pedagogs Sergejs Babajans par Georgiju Osokinu ir sacījis: “Viņam piemīt rets Šopēna mūzikas interpreta talants”, savukārt leģendārais krievu pianists Dmitrijs Baškirovs teicis: “Šis jaunais mūziķis ir ārkārtīgi talantīgs.”

30. decembrī plkst. 21.25 kanālā “ReTV” izskanēs Ziemassvētku festivāla koncerts “Vivaldi, Bahs un Vasks” kurā uz Dzintaru koncertzāles skatuves pirmo reizi kopā muzicēs māsas Kristīne un Margarita Balanas. Spožais duets ir sajūsminājis klausītājus daudzviet pasaulē – prestižajā Monpeljē Radio festivālā, Berlīnes filharmonijā, atskaņojot Johanesa Brāmsa Dubultkoncertu”, prestižākajās Itālijas koncertzālēs un citur. Kā solistes viņas ir koncertējušas pasaules slavenākajās koncertzālēs: Parīzes filharmonijā, Volta Disneja zālē Losandželosā, Kārnegija zālē Ņujorkā, Karaliskajā Alberta zālē, Bārbikena centrā, Vigmora zālē Londonā, Telavivas mākslas muzejā un citur.

Ziemassvētku festivāla programmā māsas atskaņos daudzveidīgu programmu no baroka mūzikas līdz mūsdienām, kur pazīstami opusi izskanēs duetā vijolei un čellam.

Skanēs Reinholda Gliēra “Astoņi skaņdarbi vijolei un čellam”, kuros vijīgi turpināta krievu romantiskās mūzikas tradīcija, Antonio Vivaldi “Ziema” no populārā koncertu cikla “Gadalaiki” māsu Balanas pārlikumā un saviļņojošā ārija “Vedrò Con Mio Dilett” no A. Vivaldi operas “Il Giustino”, kurā dzied par ilgām “pēc manas dvēseles, sirds pārpilnības, bet, ja būšu tālu prom no mīļotās, es nopūtīšos un cietīšu ik brīdi…”.

Ekspresīvā P. Vaska dueta “Castillo interior” (“Dvēseles pils”) iedvesma smelta no Svētās Terēzes no Avilas darba ar tādu pašu nosaukumu. Māsas Balanas ar šo skaņdarbu ieskaņojušas videoklipu, kas guvis klausītāju lielu atzinību. Savukārt dzirkstoša svētku burvība ieskanēsies ar Johana Štrausa dejām un muzikālu pārsteigumu, ko aranžējušas māsas Balanas.

Tradicionālajā Ziemassvētku festivāla Jaungada koncertā, kas kanālā “ReTV” izskanēs 31. decembrī plkst. 21.25, kamerorķestris “Sinfonietta Riga” uzstāsies kopā ar izcilo un daudzpusīgo senās mūzikas interpretu Dmitriju Siņkovski, atskaņojot baroka, Vīnes klasikas un Johana Štrausa skaņdarbus.

D. Siņkovska vijolspēlē apvienojas krievu skolas pamatīgums un virtuozitāte. Kad mūziķis uzstājas kā kontrtenors, viņa balsī dzirdams itāļu “bel canto” skaistums. D. Siņkovska unikālo vijolspēli dzirdēsim baroka laika spīdekļa Antonio Vivaldi koncertā “Per la Solennità di San Lorenzo”, kas uzrakstīts par godu Svētā Laurencija svinībām. Šajā A. Vivaldi opusā spoži vizuļo instrumentu partijas , radot majestātiskas svētku noskaņas. Pie diriģenta pults Dmitrijs Siņkovskis stāsies Volfganga Amadeja Mocarta “38. simfonijā” (“Prāgas”), kurā Mocarta ģēnijs izpaudies ar operas skatuves cienīgu izteiksmīgumu un olimpisku cildenumu. Dzirdēsim arī Johana Štrausa slavenāko skaņdarbu, svinīgo “Radecka maršu”, bez kura nav iedomājami Vīnes filharmoniķu Jaungada koncerti, kad publika tam vienmēr līdzi sit plaukstas.

Vēsturiskā Dzintaru Mazā zāle ar 500 skatītāju vietām pēc vairāku gadu rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem tika atklāta 2015. gada maijā, sniedzot iespēju koncertdarbību Dzintaros turpināt visa gada garumā. Ņemot vērā publisko pasākumu ierobežojumus, šogad Dzintaru koncertzāles Ziemassvētku festivāls no 22. līdz 31. decembrim bez maksas būs skatāms televīzijas kanālā “ReTV”.

Līdzīgie raksti