Antons, Antis

Ar koncertiem Liepājā un Kuldīgā atklās festivāla "Via Baltica" muzikālo programmu

Šovakar, 16. augustā, pulksten 20.00 vēsturiskajā Romas dārzā Liepājā tiks atklāta festivāla “Via Baltica” muzikālā programma ar koncertu, kurā izskanēs Baltijas valstu un Gruzijas composite skaņdarbi lielisko "Xylem TRIO" izpildījumā, savukārt sestdien, 17. augustā, pulksten 18.00 Kuldīgas Mākslas namā skanēs koncerts “Ziedonis. Trioletas. Mūzika”.

No pasaules un filmu mūzikas ar akadēmiskās mūzikas akcentiem līdz džeza improvizācijai – tā var raksturot Xylem TRIO radīto mūziku. Xylem TRIO sastāvā ir trīs starptautiski atpazīstami mūziķi – Rihards Zaļupe un brāļi Oskars un Raimonds Petrauski. Līdzās Baltijas valstu komponistu skaņdrabiem un to aranžijām perkusijām, saksofonam un klavierēm Romas dārza pagalmā mūziķi izpildīs arī pasaulē pazīstamā gruzīnu komponista Gijas Kančelli skaņdarbu aranžijas. Xylem TRIO savu nosaukumu ir ieguvuši 2010. gadā un līdz šim ir izdevuši albumus The Mood of Giya Kanchelli, kas 2010. gadā ieguva Lielo Mūzikas ierakstu gada balvu, un sadarbībā ar gruzīnu dziedātāju Nato Metonidzi ierakstīto – Round Giya Kanchelli (2018).

Pats Kančelli par Xylem TRIO aranžijām teicis: “Reizē ar augstu profesionālo sniegumu izjutu ikviena jaunā mūziķa individuālo pieeju. Īpaši vēlos izcelt to faktu, ka, pateicoties šiem jaunās paaudzes pārstāvjiem, mana mūzika ieguvusi jaunas un nebijušas šķautnes. Par to esmu viņiem bezgala pateicīgs!”

Savukārt sestdien, 17. augustā, festivāls “Via Baltica” dodas uz Kuldīgu, kur Kuldīgas mākslas namā pulksten 18.00 uzstāsies Dita Krenberga, Inga Ozola un Juris Žvikovs koncertā “Ziedonis. Trioletas. Mūzika”, kas veltīts dzejniekam Imantam Ziedonim un viņa “Trioletām”.

2003. gadā Imants Ziedonis bija iecerējis veidot literāri muzikālu koncertprogrammu kopā ar izcilo flautisti Ditu Krenbergu, kurā Ziedonis lasītu savas tikko izdotās “Trioletas”, bet Dita spēlētu flautu. Diemžēl tam nebija lemts piepildīties, jo dzejnieks smagi saslima. Taču šī ideja netika aizmirsta – tā pārtapa par koncertprogrammu trio sastāvam, kurā mūzika mijas ar pašu mūziķu lasītām dzejas rindām.

Koncertā tiks atskaņoti latviešu komponistu skaņdarbi, kā arī vairāki brīnišķīgi Rietumeiropas romantiķu un impresionisma meistaru opusi, kas lieliski iekļaujas Imanta Ziedoņa dažādo noskaņu “Trioletu” pasaulē. Programmā būs Jāzepa Mediņa, Pētera Vaska, Jāzepa Vītola, Marģera Zariņa, Raimonda Paula, kā arī Roberta Šūmaņa, Kloda Debisī un 19. gadsimta britu komponista Jūdžīna Gūsensa skaņdarbi.

Dita Krenberga flautas spēli apguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), papildinot zināšanas ASV. Viņa ir vairāku prestižu mūzikas konkursu laureāte, tai skaitā Lielās mūzikas balvas ieguvēja par izciliem sasniegumiem izpildītājmākslā. Mūziķe regulāri koncertē gan Latvijā, gan Eiropā, ASV un Kanādā. Viņa ir saņēmusi arī valsts augstāko apbalvojumu – Triju zvaigžņu ordeni „Par spilgtu devumu mūzikā un nopelniem Latvijas vārda popularizēšanā pasaulē”.  Līdzās Ditai Krenbergai uz skatuves kāps čelliste Inga Ozola un pianists Juris Žvikovs.

Inga Sunepa ir Latvijas Nacionālās operas čellu grupas koncertmeistare un ilustratore Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur savulaik absolvējusi profesores Eleonoras Testeļecas klasi. Čelliste bieži piedalās dažādos kamermūzikas projektos un ierakstos, viņa ir koncertējusi Baltijas valstīs, Čehijā, Somijā, Dānijā un Kanādā. Kā koncertmeistare sadarbojusies ar tādiem orķestriem kā Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris, Nordic Symphony, Latvijas Filharmonijas kamerorķestris, Tallinn Sinfonietta un Sinfonietta Rīga. Mūziķe ir vairāku starptautisku konkursu laureāte.

Juris Žvikovs absolvējis JVLMA, prasmes papildinājis Luksemburgas konservatorijā un Pībodija konservatorijā Baltimorā, ASV. Juris Žvikovs ir vairāku starptautisku pianistu konkursu laureāts. Uzstājies kopā ar Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri, piedalījies koncertos dažādu kameransambļu sastāvos. Juris Žvikovs šobrīd ir docents JVLMQ klavieru katedrā. Sniedzis meistarklases Berlīnes Mākslu universitātē, Kalifornijas Valsts universitātē Longbīčā, Kalifornijas Mākslu institūtā, Roterdamas Mūzikas akadēmijā un Sibeliusa Akadēmijā Helsinkos.

Biļetes uz koncertiem un citiem maksas pasākumiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs un bilesuparadize.lv.

Līdzīgie raksti