Elizabete, Liza, Līze, Betija

Pasniegta „Mākslas akadēmijas balva 2014”

2014. gada 19. februārī svinīgā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā tika paziņoti „Mākslas akadēmijas balvas 2014” laureāti. Nozīmīgo godalgu, kas dibināta ar mērķi apzināt un novērtēt izcilākos sasniegumus Latvijas vizuālās mākslas, dizaina vai mākslas zinātnes laukā, šogad ir ieguvuši trīs ievērojami Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi: mākslinieks, mākslas zinātnieks un Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, mākslinieki Anita Paegle un Kaspars Podnieks. Gan ar balvas laureātu, gan nominantu veikumu interesentus iepazīstina Latvijas Mākslas akadēmijas aulā iekārtotā izstāde, kas apmeklētājiem atvērta no 20. februāra līdz 13. martam.

„Imants Lancmanis ir mākslinieks, mākslas zinātnieks un ideālists. Mākslas, kultūras un cilvēcisku vērtību ideālists. Atjaunotā Rundāles pils nav tikai mūsu materiālās kultūras liecība. Tā ir arī liecība cilvēku spējai uzdrošināties sapņot un īstenot savus sapņus. Tā ir liecība dižgaram, kurš īsteno savus sapņus, padarot bagātākus visus mūs. Tā ir liecība meistaram, kura māksla atgādina mums mākslas augstāko, humānistisko mērķi,” Imanta Lancmaņa devumu Latvijas kultūrai raksturo „Mākslas akadēmijas balvas 2014” žūrijas komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors Andris Teikmanis.

„Anita Paegle ir viena no zināmākajām Latvijas bērnu grāmatu māksliniecēm, nominēta prestižām starptautiskām balvām, kas tiek pasniegtas bērnu literatūras autoriem un ilustratoriem – 2011. gadā Hansa Kristiana Andersena balvai, savukārt 2012. gadā Astrīdas Lindgrēnas balvai. 2000. gadā iekļauta IBBY (Starptautiskā bērnu literatūras padome) goda sarakstā. Saņēmusi nozīmīgākās balvas bērnu grāmatu jomā Latvijā – „Baltvilka balvu”, „Pastariņa prēmiju”, balvas „Zelta ābele” konkursos u. c.,” mākslinieces Anitas Paegles radošās darbības sasniegumus izceļ Grafikas apakšnozares profesors Juris Petraškevičs.

Savukārt Kasparam Podniekam, kurš 2013. gadā kopā ar Krišu Salmani pārstāvēja Latviju Venēcijas mākslas biennālē, atzinīgus vārdus velta Vizuālās komunikācijas apakšnozares profesors Ojārs Pētersons: „Kaspars Podnieks nāk no laukiem un ir viens no retiem māksliniekiem, kura radošā prakse ļoti tieši saistās ar dzimto vietu. Viņa darbi nav tikai formāli atraktīvi un vizuāli intriģējoši. Tajos vienmēr ir kāda saturiska virsvērtība, dziļāka jēga. Pamatīgums. Drošības sajūta. Pārliecība. Tādi vārdi nāk prātā, pārcilājot atmiņā mākslinieka līdzšinējo veikumu. Kaspars Podnieks ir lauku mākslinieks vislabākajā nozīmē. Retums.”

„Mākslas akadēmijas balva”, kas izveidota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu, pirmo reizi tika piešķirta 2011. gadā trim spilgtiem Latvijas Mākslas akadēmijas absolventiem – māksliniecei Džemmai Skulmei, mākslas zinātniecei Laimai Slavai un māksliniekam Jānim Avotiņam.

Balvas pretendentus izvirza sešpadsmit Latvijas Mākslas akadēmijas katedras un Latgales filiāle. Balvai iespējams nominēt jebkuras nozares Akadēmijas absolventus, kuri nav Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēju, studentu vai personāla sastāvā. Katras nodaļas pretendenti izvirzīti trīs paaudžu robežās.

Šī gada „Mākslas akadēmijas balvas” pretendenti bija:
• vecumā no 65 gadiem: Valdis Celms, Ilmārs Blumbergs, Gundega Cēbere, Rita Eglīte, Izabella Krolle, Ludvigs Bērziņš, Laimonis Šēnbergs, Gunārs Krollis, Egils Rozenbergs, Imants Lancmanis, Henrihs Vorkals;

• vecumā no 35 līdz 65 gadiem: Ivars Mailītis, Bruno Birmanis, Ritums Ivanovs, Andris Breže, Igors Dobičins, Ilze Emse, Agra Ritiņa, Anda Munkevica, Vēsma Kontere McQuillan, Anita Paegle, Harijs Brants, Jānis Bankovičs, Ginta Gerharde-Upeniece, Māris Šustiņš;

• vecumā līdz 35 gadiem: Svjatoslavs Aļeiņikovs, Inga Meldere, Reinis Suhanovs, Ginters Krumholcs, Ernests Vītiņš, Laima Laizāne, Paulis Liepa, Neonilla Medvedeva, Inga Priedīte, Līga Lindenbauma, Kaspars Podnieks.

Jaunākie raksti