RTU arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes studentiem ziemas sesijā bija dots kursa darba uzdevums izstrādāt metus "Tematiskam TV torņa pieguļošās teritorijas un telpu labiekārtojumam". Tā rezultātā ir radītas vairāk kā planšetes ar metiem, kas sākot ar šobrīd ir izstādīti Zaķusalā – Rīgas radio un televīzijas tornī.
Kā diskusijā norādīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekāns Uģis Bratuškins, studentu darbi var būt pirmais impulss teritorijas ap televīzijas torni labiekārtošanas sākumam. "Likteņupes Daugavas krastā drīz tiks atvērts viens stikla kalns, bet, manuprāt, tās krastā ir vēl viena Saulcerīte, kas vēlas tapt pamodināta. Tas ir televīzijas tornis, kas ikdienā rotā Daugavas krastus un ir izteiksmīgs, lakonisks, precīzs, bet tikpat grūti sasniedzams kā Saulcerīte. Ir jāizvērtē tuvākās un tālākās šīs teritorijas un objekta perspektīvas, lai tā varētu būt interesanta gan tūristiem, gan vietējiem," norāda Uģis Bratuškins.
"Tornis godam veic savus tehniskos pienākumus, nodrošinot elektronisko sakaru pakalpojumus, taču šai vietai ir pietiekami liels potenciāls, lai tā būtu ne tikai ierasta pilsētas panorāmas sastāvdaļa, bet arī visā Eiropā populārs tūrisma elements un atpazīstams pilsētvides objekts. Arī ceļot torni, tam tika noteiktas trīs galvenās vērtības – atrašanās vieta, tehnoloģiskais aspekts un tūrisma attīstība. Mums kā torņa īpašniekiem ir svarīgi saprast iespējas un virzienus, kurā mums būtu jāstrādā, lai varētu godam atbilst visām šīm vērtībām," norāda televīzijas torņa īpašnieka LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
Studenti diskusijas laikā veica īsu savu priekšlikumu prezentāciju. Lielākā daļa no metu autoriem, kā arī klātesošie arhitekti norādīja, ka transporta sistēmas sakārtošana ir viena no absolūtajām prioritātēm Zaķusalā. Tas attiecās ne tikai uz sabiedriskā transporta tīkla paplašināšanu televīzijas torņa virzienā, bet arī ostas vai laivu piestātnes izveidošanu televīzijas torņa pakājē. Vairākas idejas norādīja uz tehnoloģiskā centra un digitālu vai bezvadu aktivitāšu nepieciešamību televīzijas troņa teritorijā, tādējādi ļaujot cilvēkiem izzināt un pielietot mūsdienu tehnoloģiju visplašākās iespējas. Studentu prezentācijās tika piedāvāti arī dažādi risinājumi pazemes telpu izmantošanai, kā arī objektu, kas būtu redzami no torņa skatu platformas, izveidošanai. Tika pievērsta arī uzmanība nacionālo simbolu un vērtību izmantošanas nepieciešamībai, tādējādi radot vietu, kas apliecina ne tikai tehnoloģiju sasniegumus, bet arī nacionālo identitāti. Topošie arhitekti piedāvāja arī tādas oriģinālas idejas kā Saules pulksteņa izveidi, brīvdabas kino, slidotavas un atrakciju parka izbūve torņa teritorijā.
5. februārī, Rīgas radio un televīzijas tornī norisinājās VAS "Latvijas Valsts Radio un televīzijas centrs" (LVRTC) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes mācībspēku, ekspertu un studentu kopīga diskusija par televīzijas torņa nākotnes perspektīvām, kurā iezīmējās nepieciešamība izmantot televīzijas torņa apkārti un sakārtot tās infrastruktūru.