Leopolds, Undīne, Unda

KM piešķir finansējumu pašvaldību, autonomajiem un privātajiem muzejiem

Kultūras ministrijas rīkotajā konkursā "Par valsts finansējumu Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai pašvaldību, autonomajos un privātajos muzejos" muzejiem piešķirti kopumā 50 674 lati, kas ir valsts finansējums Nacionālā muzeju krājuma saglabāšanai un pieejamības nodrošināšanai visā Latvijā.

Kā informē Kultūras ministrijā, pavisam konkursam tika iesniegti 44 projektu pieteikumi no 38 akreditētiem muzejiem. Valsts finansējums piešķirts 32 projektiem. Konkursā vērtēta tika projektu atbilstība vērtēšanas kritērijiem - projekta nacionālā nozīmība un saistība ar valsts kultūrpolitiskajiem mērķiem, projekta uzdevumu saistība ar Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanu un izmantošanu, projekta budžeta izmaksu samērīgums pret norādītajiem rezultātiem, sasniedzamo rezultātu nozīmība, kā arī līdzfinansējuma apjoms.

18 atbalstītajos projektos paredzēts uzlabot Nacionālā muzeju krājuma glabāšanas apstākļus, iegādājoties mūsdienīgu aprīkojumu, ierīkojot apsardzes signalizāciju un mikroklimata nodrošināšanas iekārtas. Savukārt astoņi atbalstītie projekti nodrošinās unikālu muzeja krājuma priekšmetu restaurāciju. Lielākā daļa šo priekšmetu paredzēti eksponēšanai muzeju pastāvīgajās ekspozīcijās un izstādēs. Nacionālā muzeju krājuma izmantošanu sekmēs seši projekti, kuros plānota muzeju ekspozīciju un to pieejamības pilnveidošana.

Atbalstīto projektu vidū ir vairāki muzeji, kuri paredzējuši Nacionālā muzeju krājuma izmantošanu un popularizēšanu, kā arī to restaurāciju un atjaunošanu. Piemēram, Tukuma muzejs ir paredzējis izstādes "Vēstules uz bērza tāss" informatīvā materiāla izdošanu svešvalodās. Viesītes muzejs "Sēlija" veiks Paula Stradiņa piemiņas ekspozīcijas atjaunošanu un memoriālo priekšmetu restaurāciju. Savukārt Jēkabpils Vēstures muzejs  izstrādās ekspozīcijas "UNESCO mantojums Jēkabpilī" dizaina projektu. Ventspils muzejs veiks 18. gadsimta altāra atjaunošanu un iekļaušanu Livonijas ordeņa pils ekspozīcijā. Konkursā finansējumu ir ieguvusi arī Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre", kas īstenos projektu Brāļu Kaudzīšu māju "Kalna Kaibēnu", kas ir pirmais Latvijas memoriālais muzejs, dzīvojamās ēkas arhitektonisko izpēti un tehniskā projekta izstrādi.

Nacionālo muzeju krājumu veido 27 valsts muzejos, 79 pašvaldību muzejos, kā arī astoņos autonomajos un sešos privātajos muzejos uzkrātās kultūrvēsturiskās vērtības, kuru kopskaits pārsniedz 5,5 miljonu vienību. Seši privātie muzeji ir akreditēti, ieguvuši valsts atzīta muzeja statusu un var pretendēt uz finansiālo atbalstu Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai. 2010. gadā izdotā grāmata "111 privātie muzeji un kolekcijas" liecina, ka Latvijā ir vairāk nekā simts privāto muzeju.

Jaunākie raksti