Fricis, Vikentijs, Vincents

Trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi Muzeju nakts ciklā

2012.gada 19. maijā jau astoto reizi visā Latvijā svinēsim Muzeju nakti – svētkus, kas pēdējos gados kļuvusi par iemīļotu un nozīmīgu notikumu Latvijas kultūras dzīvē.

Ar ilgu un cerību zilo krāsu šogad tiks sākts "Muzeju nakts" trīs gadu cikls, kas noslēgsies 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta un kā Latvijas kultūras simbols tiks godināts dzintars.

"Muzeju nakts" ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi – zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars. Trīsgadu cikls tematiski iezīmēs dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. Lai spētu saredzēt dzintara mirdzumu, ir jāpazīst priežu meža versmainā vasaras smarža, jūras viļņu draudīgās vērpetes un mūžīgās tālumu ilgas.

Kā vēsta "Muzeju nakts" pārstāvji, šogad "Muzeju naktī", ļaujot iemirdzēties zilajai krāsai, ikviens aicināts muzejos skatīt jūru un meklēt atbildes uz Latvijai izšķirošiem jautājumiem: kā šodien un nākotnē saglabāt jūru tīru un bioloģiski bagātu? Kā nosargāt piejūras iedzīvotāju tradicionālo dzīvesveidu? Kā vislabāk ļaut jūrai stiprināt mūsu valsts tautsaimniecību un ekonomisko neatkarību?

Jūra ir vērtība, ar ko lepojamies. Latvijai liktenis dāvājis jūras krastu 490 kilometru garumā. Jūra ir mūsu ādere, kas gadsimtiem ilgi tautu barojusi, smagā darbā rūdījusi un pašcieņā audzinājusi. Krišjāņa Valdemāra dibinātajās jūrskolās mācījās ne tikai pirmie jūras, bet arī savas zemes saimnieki. Jūra ir daudz devusi, bet daudz arī ņēmusi. Zinātājs viļņu šļakatās saklausīs kaut ko no Sudrabu Edžus Dullā Daukas zinību alkām, Viļa Lāča Vanadziņa uzticības un Rūdolfa Blaumaņa Grīntāla rāmā spēka. Lai arī Latvijā nav īpaši jūrai veltīta muzeja, neskaitāmas vēstures liecības un mākslas darbus par jūru glabā daudzi Latvijas muzeji.

Ikgadējā akcija "Muzeju nakts" ir bezmaksas pasākums, un tādēļ vērtējama kā sava veida dāvana visiem Latvijas iedzīvotājiem, popularizējot kultūras mantojumu un veicinot saskari ar kultūras bagātībām.

Jaunākie raksti