Dzimtās valodas dienu atzīmē arī Latvijā - 21. februārī plkst. 18 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30 notiks Dzimtās valodas dienas pasākums. Ikviens aicināts uz tikšanos ar literatūrzinātnieci Ievu Kolmani, Literārās akadēmijas vadītāju Ronaldu Briedi un rakstnieci Ingu Žoludi.
Dzimtās valodas dienas pasākumā Raiņa un Aspazijas mājā būs iespēja runāt par valodas kultūrtelpu, vārdu spēlēm, jauno rakstnieku iespējām izglītoties, tekstu pasauli un literatūru kā spilgtāko valodas izteiksmes formu, kas iedvesmo, satracina un apbur. Pasākums notiek sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru.
Valoda ir katras kultūras pamatelements, kas no paaudzes paaudzē veido tautas kopīgo atmiņu, tās materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu. Dzimtā valoda ir spēcīgākais tradīciju uzturētājs, tā palīdz saglabāt un nākamajām paaudzēm nodot vēstījumu par to, kas mēs esam un kāda ir mūsu kultūra.
Latvijā dzīvo un daudzus gadus līdzās pastāv dažādas etniskas grupas, un katrai no tām ir sava dzimtā valoda. Tas nozīmē, ka vienā valstī var pastāvēt gan tās teritorijā gadsimtiem ilgi lietotas valodas un to dialekti, gan arī dažādu mazākumtautību valodas.
"Šīs saiknes uzturēšana var būt dažāda – caur tautas dziesmām, dažādām spēlēm un rotaļām, teiku, pasaku un ticējumu stāstīšanu vai caur vienkāršas un regulāras sarunas uzturēšanu savā dzimtajā valodā, novērtējot un izceļot valodas plūdumu un bagātību," savā šī gada aicinājumā skolām, bērnudārziem, interešu pulciņiem, bibliotēkām un organizācijām raksta UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.
Lai pievērstu uzmanību valodu un kultūru daudzveidībai, aktualizētu dzimto valodu kā vērtību un vairotu cieņu pret to, UNESCO jau divpadsmit gadus 21. februārī atzīmē Dzimtās valodas dienu un mudina sabiedrību rīkot un iesaistīties dažādos tematiskos pasākumos.