Lauris, Norberts

Ar unikālu ekspozīciju Rīgas Porcelāna muzejs atzīmē 10 gadi

Muzejs 30. oktobrī rīdziniekus aicina apskatīt ekspozīciju bez maksas,  piedāvājot apmeklētājiem 8000 unikālus porcelāna priekšmetus. Porcelāna muzejs jubilejas reizē aicina rīdziniekus rakstīt savus "servīžu stāstus".

Rīgas astoņsimtās jubilejas gadā pilsētas domes dibinātais Rīgas Porcelāna muzejs ir viens no jaunākajiem muzejiem Rīgā. Tas atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā – Konventa sētā un apmeklētājiem piedāvā plašāko Rīgā rūpnieciski ražotā porcelāna kolekciju. Muzeja kolekcijas pamatā ir Rīgas porcelāna rūpnīcas muzeja krājums – astoņi tūkstoši dažādu porcelāna un fajansa priekšmetu, kas izgatavoti 19.gs.vidū un 20.gs.beigās.

Porcelāna un fajansa ražošana Rīgā aizsākta 19.gs, kad dibināti pirmie porcelāna ražošanas uzņēmumi. Vecākā un ražošanas apjoma ziņā lielākā porcelāna ražotne Rīgā uzcelta 1841.gadā, pilsētas nomalē – Dreiliņos, tā ir krievu uzņēmēja Sidora Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrika, kuras produkcija ar savu augstvērtīgo kvalitāti  gūst ievērību visā Austrumeiropā. 1886.gadā Jaunmīlgrāvī darbu uzsāk otrs nozīmīgākais porcelāna ražošanas uzņēmums – vācu rūpnieka Jakoba Jesena/ Jacob Jessen  porcelāna fabrika. Ilgu laiku abas fabrikas darbojas paralēli, līdz 1963.gadā uzņēmumu bāzes tiek apvienotas, izveidojot Rīgas porcelāna un fajansa rūpnīcu, vēlāk – Rīgas porcelāna rūpnīcu.



Rīgas Porcelāna muzeja senākie eksponāti iepazīstina ar izstrādājumiem, kādus Rīgā ražoja līdz Pirmajam pasaules karam. Tie galvenokārt ir fajansa trauki, kuriem līdz 19.gs. beigām raksturīgas vienkāršas un mazliet smagnējas formas, kuras pārsvarā grezno ziedu vai augu motīvu dekors. Greznāko porcelāna priekšmetu formas aizgūtas no Rietumeiropas porcelāna ražotājiem. Unikāls eksponāts ir lielā porcelāna vāze, kas izgatavota Jesena fabrikā 1901. gadā un izstādīta Rīgas septiņsimtgadei veltītajā izstādē. 

20. gadsmita divdesmitajos gados, atjaunojot porcelāna ražošanu pēc Pirmā pasaules kara, galvenokārt izmanto pirmskara formu sagataves un dekorus. Trīsdesmitajos gados parādās atsevišķi mēģinājumi radīt jaunus izstrādājumus, paplašinot produkcijas sortimentu. Porcelāna ražotāji sadarbojas ar profesionāliem latviešu māksliniekiem – Romānu Sutu, Sigismundu Vidbergu, Vili Vasariņu, Herbertu Mangoldu un citiem. Muzeja ekspozīcijā apskatāmi gan masu produkcijas izstrādājumi, gan pēc mākslinieku metiem apgleznoti dekoratīvie šķīvji, kā arī autordarbi.



Plaša muzeja ekspozīcija veltīta  laika posmam no 20. gadsmita  50. līdz 90. gadiem. Plašs izstrādājumu klāsts sniedz pārskatu par Rīgas porcelāna rūpnīcā ražoto produkciju, parāda mākslinieku Zinas Ulstes, Beatrises Kārkliņas, Ilonas Priedkalnes, Ilgas Dreiblates, Rimmas Pancehovskas, Ērika Ellera, Taisijas Poluikevičas, Maijas Zagrebajevas, Levona Agadžanjana un daudzu citu ieguldījumu vienota, Rīgas rūpnīcai raksturīga stila izveidē. Autordarbi, kas veidoti izstādēm vai izgatavoti kā unikāls pasūtījums, iepazīstina ar katra autora individuālo rokrakstu un radošajiem meklējumiem.

Atsevišķā ekspozīcijas telpā aplūkojami padomju ideoloģijai nozīmīgiem notikumiem veltīti dekoratīvi priekšmeti – vāzes, šķīvji, sīkplastika.

Rīgas porcelāna muzejā ikviens var sev izvēlēties tīkamāko – iepazīties ar Rīgas porcelāna ražošanas vēsturi, vērot, kā strādā profesionāls porcelāna apgleznotājs, izmantot iespēju – apgleznot porcelānu vai apbrīnot  daudzveidīgo porcelāna priekšmetu formu un dekoru dažādību  gadu simtu laika liecību kontekstā.

Jaunākie raksti