Rīgā atkal apskatāmi lūši
Kad 1933. gada 24. septembrī Rīgas zoodārzs atsāka 1. Pasaules kara juku laikā pārtraukto darbību, viens no pirmajiem dzīvniekiem bija Latvijas Valsts prezidenta A. Kvieša dāvinātais lūsis Incis. Alūksnes virsmežniecībā noķerto lūsēnu mājās bija uzaudzinājis mežzinis J. Kronītis. Vēsturiski lūsis kā Latvijas faunas dzīvnieks vienmēr ir bijusi zoodārza kolekcijas prioritāte. Pirmie Rīgas Zooloģiskā dārza veidotāji un zinātniskie vadītāji F. E. Štolls un K. H. Grevē uzskatīja, ka zoodārza galvenais uzdevums ir rādīt apmeklētājiem tieši vietējos, mērenās joslas zvērus un putnus.
Diemžēl pēdējos gados lūši bija apskatāmi vien Rīgas zoodārza filiālē "Cīruļi" (Kalvenē), kur mīt lūšu pāris Margo un Marģeris. Saskanīgajā kopdzīvē pasaulē nāca 15 lūsēni, kas nu priecē apmeklētājus Igaunijas, Spānijas un Ungārijas zoodārzos, kā arī Līgatnes dabas takās. Daļa mazuļu tika nosūtīti sugas atkalatjaunošanas projektu atbalstam Lietuvā un Polijā.
Nu, sākot 100. sezonu, zoodārzs atkal aicina vērot Latvijas "dižkaķus" arī Rīgā. Jaunajā, divdaļīgajā lūšu ekspozīcijā iejutīsies jauku lūsēnu pāris. Lūsenīte ir šopavasar dzimusi "Cīruļos", bet viņas vienaudzis lūsēns – šovasar ieklīdis Smiltenes mežniecības apkaimē un sācis rotaļāties ar suni...
Mežacūkas Trīnes atgriešanās
Pētot Rīgas zoodārza vēsturi, atklājās, ka pirmais zoodārza iemītnieks bijusi mežacūka, vārdā Trīne. Tad nu gandrīz gadsimtu vēlāk cūka Trīne atkal priecēs zoodārza apmeklētājus – šoreiz gan iemūžināta varenā akmens skulptūrā (tēlniece Gaida Grundberga) līdzās vēsturiskajai "Baložu mājai".
Tas, protams, nenozīmē, ka šī būs vienīgā mežacūka zoodārzā. Joprojām pie labas veselības ir Trīnes radinieki, zoodārza mežacūku pāris Jolka un Pēcis.